Kraje postsowieckie czerpią profity z sankcji na Rosję. Brakuje nawet powierzchni magazynowej

2023-11-01, 13:01

Kraje postsowieckie czerpią profity z sankcji na Rosję. Brakuje nawet powierzchni magazynowej
Rosjanie i Białorusini przenieśli swoje pieniądze oraz firmy do krajów Azji Środkowej w celu uniknięcia zachodnich sankcji. Ponadto napędzili tamtejszą konsumpcję oraz popyt na wyrafinowane dobra. Foto: Oscar Espinosa/Shutterstock

Z powodu importu równoległego do Rosji, mającego na celu omijanie sankcji nałożonych na ten kraj, w postsowieckich krajach Azji Centralnej oraz Zakaukazia brakuje powierzchni magazynowej; jej deficyt szacowany jest na milion metrów kwadratowych - poinformowała uzbekistańska sekcja portalu Radia Swoboda.

Powołując się na badania firm konsultingowych, Radio Swoboda przekazało, że w Gruzji, Armenii, Kirgistanie i Tadżykistanie nie ma pustych magazynów. Na Białorusi wolnej przestrzeni składowej jest 1 proc. Największe "pole manewru" ma Uzbekistan, gdzie spośród 208 tys. m2 powierzchni magazynowej 5,2 proc. pozostaje do dyspozycji klientów.

Gwałtowny wzrost eksportu do Rosji

Według ekspertów na niedobór magazynów w krajach powstałych po rozpadzie ZSRR wpłynął również rozwój rosyjskich internetowych platform handlowych. W krajach Azji Środkowej metr kwadratowy magazynów klasy A jest wynajmowany średnio za 120-140 dolarów rocznie. Ponadto ze względu na rosnący popyt na mieszkania czynsze za wynajem również wzrosły o 25-30 proc. od początku roku.

Wcześniej Unia Europejska wyraziła zaniepokojenie 300-procentowym wzrostem eksportu z krajów Azji Środkowej do Rosji w ubiegłym roku. Według UE gwałtowny wzrost eksportu do Rosji jest prawdopodobnie spowodowany faktem, że kraje Azji Środkowej pomagają Moskwie.

Specjalny przedstawiciel UE ds. sankcji David O'Sullivan odwiedził w kwietniu Kirgistan, Kazachstan i Uzbekistan. Przedstawiciel UE powiedział podczas konferencji prasowej w Taszkiencie 27 kwietnia, że Uzbekistan i UE współpracują w zakresie zapobiegania obchodzeniu sankcji.

"Bardzo oczywisty" powód zjawiska

Na początku października serwis Euronews informował, że dzięki sankcjom państw zachodnich nałożonym na Rosję gospodarki państw Azji Środkowej notują nadzwyczajny wzrost, a przyczyną tego zjawiska jest fakt, że niektóre z krajów regionu prawdopodobnie pomagają Moskwie w unikaniu restrykcji. W pierwszej połowie 2023 r. największy wzrost PKB zanotował Tadżykistan - 7,5 proc., gospodarka Uzbekistanu wzrosła o 6,5 proc., Kazachstanu - o 5 proc., a Kirgistanu - o 4,6 proc.

Cytowana wówczas przez portal dr Anna Matveeva z londyńskiej uczelni King's College Russia Institute wskazała na "bardzo oczywisty" powód tego zjawiska - jest nim zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę, która "doprowadziła obywateli Rosji i Białorusi do przeniesienia swoich pieniędzy oraz firm do krajów Azji Środkowej w celu uniknięcia zachodnich sankcji". Ponadto "napędzili oni tamtejszą konsumpcję oraz popyt na wyrafinowane dobra".

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej