Praca: najwięcej ofert dla wykwalifikowanych robotników
W związku z ożywieniem gospodarczym w firmach rekrutacyjnych pojawiło się sporo nowych zleceń. Najbardziej poszukiwani są obecnie mechanicy, spawacze, hydraulicy oraz przedstawiciele handlowi, którzy zawsze mogą liczyć na zainteresowanie pracodawców.
2014-05-06, 14:30
Posłuchaj
To oznacza, że firmy produkcyjne potrzebują rąk do pracy. - Z pierwszymi pozytywnymi symptomami mieliśmy do czynienia już pod koniec 2013 r. – mówi Małgorzata Łabędź z firmy rekrutacyjnej Manpower Group. Teraz zainteresowanie pracodawców nowymi pracownikami jeszcze wyraźnie przyspieszyło. – Firmom szczególnie zależy na wykwalifikowanych robotnikach: mechanikach, hydraulikach, czy spawaczach – wyjaśnia ekspertka.
Inżynier ze znajomością angielskiego na wagę złota
Inną ważną dla pracodawców grupą są inżynierowie, reprezentujący różne specjalności. – Szczególnym zainteresowaniem cieszą się inżynierowie związani z procesem produkcji, ale także np. ze specjalnością budownictwo – mówi Małgorzata Łabędź.
Ważnym warunkiem stawianym przez pracodawców bywa znajomość języków obcych. Z tym polscy inżynierowie mają jeszcze sporo problemów, chociaż sytuacja wygląda lepiej niż kilka lat temu.
– Polscy inżynierowie coraz częściej znają przynajmniej jeden język obcy – dopowiada Małgorzata Łabędź. Najbardziej przydaje się angielski i niemiecki. Najważniejsze dla firm są jednak zawsze zawodowe kompetencje i umiejętności.
Handlowcy zawsze ważni dla firm
Grupą zawodową, która zawsze może liczyć na zainteresowanie ze strony firm są handlowcy. I to niezależnie od tego, jak wygląda sytuacja na rynku pracy i czy warunki dyktują pracownicy czy pracodawcy, Jednym z najważniejszych powodów tej sytuacji jest duża rotacja pracowników na tych stanowiskach. Ale są też inne.
- To od pracy handlowca w ogromnej mierze zależy wynik finansowy firmy i to, czy się będzie ona dalej rozwijała – dopowiada Małgorzata Łabędź.
Z obserwacji Manpower wynika, że znalezienie dobrego handlowca, zwłaszcza takiego, który łączy wiedzę techniczną i tzw. kompetencje miękkie jest nie lada wyczynem.
Zarobki handlowców zależą w największej mierze od efektów ich pracy. – Najczęściej system wynagrodzenia składa się z części stałej i ruchomej, czyli prowizyjnej, zależnej od tego, jak wielu dany fachowiec pozyska klientów i przychodów dla firmy, w której pracuje – mówi ekspertka.
- Osobom o ustabilizowanej sytuacji rodzinnej, z kredytami do spłacenia bardziej zależy na stałych umowach o pracę, jednak nie wszyscy handlowcy stawiają takie warunki – podsumowuje.
gr
REKLAMA