Rynek pracy: specjaliści mogą przebierać w ofertach

Z najnowszego komunikatu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w styczniu tego roku stopa bezrobocia była o 1,8 pkt. proc. niższa niż przed rokiem.

2015-02-16, 09:53

Rynek pracy: specjaliści mogą przebierać w ofertach
Rekrutacja. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O pracy dla specjalistów mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Radosław Iwańczuk, dyrektor do spraw Rozwoju Biznesu Grupy Pracuj.pl /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Ożywienie na rynku pracy jest widoczne nie tylko poprzez rosnącą liczbę ogłoszeń opublikowanych przez pracodawców, lecz także poprzez wzrastające zaangażowanie w szukanie pracy samych pracowników, m.in. dynamiczny wzrost rejestracji nowych kandydatów w serwisach. Najbardziej poszukiwani na rynku są niezmiennie - specjaliści.

- Ten rok rozpoczął się bardzo dobrze na rynku pracy. Obserwujemy wzrost liczby ofert pracy dla specjalistów - mówi Radosław Iwańczuk, dyrektor do spraw Rozwoju Biznesu Grupy Pracuj.pl. – Najwięcej ofert jest dla osób zajmujących się sprzedażą, przedstawicieli handlowych, osób, które zajmują się technologiami: programistów, specjalistów IT. Bardzo dobrze wygląda również rynek pracy dla finansistów – dodaje.

Specjaliści mogą liczyć na wysokie zarobki

Im bardziej poszukiwani są dani specjaliści, tym na wyższe zarobki mogą liczyć.

- Firmy prześcigają się w tym, aby zdobyć unikalnych specjalistów IT i te osoby mogą liczyć dziś na bardzo dobre wynagrodzenia – wyjaśnia Radosław Iwańczuk. – Taka średnia płaca dla architekta IT, mediana na rynku, to jest prawie 8 tys. zł netto, jeżeli patrzymy na całą Polskę – podaje liczby ekspert.

REKLAMA

Praca szuka specjalistów, a nie odwrotnie

Coraz częściej specjaliści przebierają w ofertach i sami szukają nowej, atrakcyjniejszej pracy.

- Mają w czym wybierać. Ofert pracy jest więcej niż osób na rynku. To praca szuka kandydatów, a nie kandydaci pracy – podkreśla Radosław Iwańczuk.

Tradycyjnie już największym rynkiem pracy pozostaje województwo mazowieckie. W każdej specjalizacji najwięcej ofert pracy pochodziło właśnie z tego obszaru.

Justyna Golonko, awi

REKLAMA

/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej