Polskę czeka fala powrotów zarobkowych emigrantów?

2015-03-07, 12:53

Polskę czeka fala powrotów zarobkowych emigrantów?
Coraz więcej Polaków, pracujących do tej pory za granicą, wraca do kraju. Foto: Glow Images/East News

Coraz więcej Polaków, pracujących do tej pory za granicą, wraca do kraju. Liczba rodaków, którzy mieszkają i pracują na obczyźnie, ciągle jeszcze rośnie, ale o wiele wolniej niż w ostatnich latach.

Posłuchaj

O powrotach Polaków z emigracji mówiła w radiowej Jedynce, w Porannych rozmaitościach, Monika Zaręba z organizacji Pracodawcy RP /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- Polacy wracają do Polski. Być może ze względu na to, że sytuacja na naszym rynku pracy nieco się poprawiła i łatwiej jest znaleźć zatrudnienie w Polsce. Często przyczyną powrotów są też względy rodzinne. Decyzja o powrocie pojawia się wraz z narodzinami dziecka, kiedy potrzebna jest pomoc w opiece dziadków, rodziny mieszkającej w kraju – mówi Monika Zaręba z organizacji Pracodawcy RP.

Wyjazdy z innych przyczyn niż wcześniej

Zmieniają się motywy towarzyszące wyjazdom, uważa ekspertka.

- Większy odsetek Polaków decyduje się na wyjazd za granicę ze względu na zainteresowanie rozwojem kariery zawodowej, na lepsze zarobki, wyższe świadczenia socjalne, lepsze warunki do prowadzenia biznesu, bardziej przyjazne otoczenie prawne dla przedsiębiorczości. Rzadziej przyczyną jest brak możliwości znalezienia pracy w kraju – dodaje Monika Zaręba.

Większe zainteresowanie Norwegią

Dochodzą nowe kraje do tych, które tradycyjnie były wybierane dotąd przez emigrujących Polaków.

- Największy odsetek polskich emigrantów utrzymuje się w Wielkiej Brytanii. Na drugim miejscu są Niemcy. Kolejna jest Irlandia, chociaż tam wyjazdy są już mniej nasilone. Na kolejnych miejscach znajdują się Włochy i Holandia. Obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania emigracją do Norwegii – mówi Monika Zaręba.

Liczba Polaków przebywających czasowo za granicą, głównie w celach zarobkowych, wynosi ponad 2 mln.

Walka o pracownika

Mimo poprawiającej się sytuacji gospodarczej w Polsce trudno liczyć na zbyt dużą falę powrotów emigrantów, ponieważ kraje unijne, a szczególnie te z Europy Zachodniej, coraz bardziej będą rywalizowały o pracowników różnych specjalności, co jest następstwem starzenia się europejskich społeczeństw.

- Polska będzie musiała również się zastanowić, jak zatrzymać pracowników i jak zachęcić emigrantów do powrotu z zagranicy, jak też zachęcić cudzoziemców, aby podejmowali pracę w Polsce – dodaje ekspertka.

Justyna Golonko, awi

/

 

Polecane

Wróć do strony głównej