Matki w pracy mają ciągle pod górkę

2015-05-25, 17:36

Matki w pracy mają ciągle pod górkę
W opinii 2/3 badanych, matki powracające z urlopu macierzyńskiego mają większe trudności ze znalezieniem zatrudnienia, niż pozostali kandydaci. . Foto: Pixabay

Kobiety powracające na rynek pracy po urlopie macierzyńskim mają większe trudności ze znalezieniem pracy, niż pozostali kandydaci - tak twierdzi blisko 70 proc. Polaków w najnowszym badaniu przeprowadzonym na zlecenie Work Service.

Posłuchaj

Kobiety powracające na rynek pracy po urlopie macierzyńskim mają większe trudności ze znalezieniem pracy, niż pozostali kandydaci , dlaczego tłumaczy Andrzej Kubisiak z Agencji Work Service./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Równocześnie 3/4 badanych jest zdania, że pracujące matki są równie dobrymi pracownikami, jak pozostali zatrudnieni.

Matce trudniej o pracę

W opinii 2/3 badanych, matki powracające z urlopu macierzyńskiego mają większe trudności ze znalezieniem zatrudnienia, niż pozostali kandydaci. Tylko 18% ocenia, że matki mają podobne bariery jak inni kandydaci, a blisko 7% uznało, że kobiety posiadające dzieci mają mniejsze trudności ze znalezieniem pracy niż pozostali.

– Wyzwania związane z powrotem na rynek pracy matek rzadziej dostrzegały osoby o najwyższych dochodach, średnim i wyższym wykształceniu oraz mieszkańcy miast średniej wielkości  - tłumaczy  Andrzej Kubisiak z Agencji Work Service.

Walka ze stereotypami trwa

 Z badań wynika, że ciągle dłuższa przerwa w pracy z tytułu urlopu macierzyńskiego wpływa na większe  trudności w znalezieniu zatrudnienia. W większości przypadków niechęć do zatrudniania matek wynika ze stereotypowego postrzegania kobiet i przekonania, że matka nie będzie tak efektywnym pracownikiem, jak pozostali kandydaci – tłumaczy Kubisiak. Co ważne jednak doświadczenia pracodawców pokazują, że pracujące matki są dobrze zorganizowane i ambitne, co przekłada się na bardzo dobre wyniki pracy.

Jak okazuje się zdecydowana większość ankietowanych, bo aż 74 proc. pracodawców ocenia pracujące matki na równi z pozostałymi pracownikami, a 15% uważa je nawet za pracowników lepszych. Wyniki badań pokazują, jak bardzo dużym wyzwaniem nadal jest zmierzenie się ze stereotypem matki w Polsce.

Ojciec nadal tylko pomaga

Udział ojców w opiekowaniu się dziećmi rośnie i jest dostrzegany przez coraz większą liczbę Polaków. Jest on jednak wciąż niewystarczający. Z badania Work Service wynika, że niemal 60 proc. osób zetknęło się w swojej pracy z co najmniej jednym przypadkiem skorzystania przez ojca z jakiejś formy urlopu związanego z urodzeniem dziecka. Ale częściej były to 1-2 dniowe urlopy okolicznościowe a nieco rzadziej 1-2 tygodniowe nieobecności. Tylko w 1/4 obserwowanych przypadków mężczyźni nie korzystali z obu urlopów.

Potrzebne wsparcie

– Mimo tego, że niewątpliwie sytuacja kobiet, matek na rynku pracy nadal jest trudna, to widać na tym polu poprawę – mówi Kubisiak. Potrzebne są jednak dodatkowe rozwiązania, które uświadomią pracodawcom, że  pracownica, która ma dziecko nie musi nieść ze sobą dodatkowych  problemów. Takie rozwiązania od lat sprawdzają się za granicą – to np. możliwość tworzenia przedszkoli przyzakładowych, czy klubów malucha.

Justyna Golonko

Polecane

Wróć do strony głównej