Senat jednomyślny w sprawie ochrony strategicznych polskich spółek

Senatorowie, prawie jednogłośnie, opowiedzieli się za zamianami chroniącymi strategiczne polskie spółki przed wrogim przejęciem. W środę, Senat zajął się również m.in. zmianami w Prawie o ruchu drogowym, przyspieszeniem budowy sieci energetycznych oraz zniesieniem bariery dla emisji listów zastawnych.

2015-07-22, 22:43

Senat jednomyślny w sprawie ochrony strategicznych polskich spółek
Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Foto: Wikimedia

Posłuchaj

Senat rozpoczyna trzydniowe posiedzenie - relacja Danuty Zaczek (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Na bieżącym posiedzeniu senatorowie zajmą się również m.in. ustawą ograniczającą do 33 miesięcy stosowanie czasowych umów o pracę.

Poprawki do ustawy chroniącej polskie spółki

Ochrona strategicznych polskich spółek przed wrogim przejęciem - to cel ustawy o kontroli niektórych inwestycji, do której kilkanaście poprawek przyjął w środę Senat.

Za ustawą wraz z poprawkami głosowało 85 senatorów, jeden był przeciw.

Większość przyjętych poprawek ma charakter redakcyjny i doprecyzowujący. Jedna z merytorycznych poprawek eliminuje z ustawy nieprecyzyjny, zdaniem senatorów, termin "nabycie bezpośrednie". Inna rozszerza zakres przepisów karnych na "nabycie pośrednie i następcze".

Ustawa o kontroli niektórych inwestycji nakłada na inwestorów obowiązek poinformowania Ministerstwa Skarbu Państwa o planowanym kupnie udziałów w jednej ze strategicznych spółek. Minister skarbu mógłby zgłosić sprzeciw i zablokować taką transakcję. Na decyzję miałby 90 dni od otrzymania zgłoszenia, albo wszczęcia postępowania w tej sprawie.

Senat za zmianami w Prawie o ruchu drogowym

Dwie nowelizacje Prawa o ruchu drogowym poparł w środę wieczorem Senat, wcześniej wprowadzając do nich niewielkie poprawki.

Za większą nowelizacją Prawa o ruchu drogowym głosowało 53 senatorów, 30 było przeciw.

Przygotowane przez MSW nowe przepisy mają pozwolić na udoskonalenie danych gromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) i Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) oraz na uruchomienie nowych e-usług.

Chodzi m.in. o e-usługi: "Sprawdź moje uprawnienia" oraz "Sprawdź informację o punktach karnych", czyli dostęp online dla kierowców do własnych danych. Kierowca będzie mógł w ten sposób sprawdzić np., ile ma już punktów karnych i jakie popełnił naruszenia. Przyszłościowo e-usługi mają pozwolić np. na opłacenia online mandatu.

Z kolei usługa "Mój pojazd" pozwoli właścicielom na dostęp online do danych i informacji o własnym pojeździe.

Senat za specustawą przesyłową

Przyspieszenie budowy sieci energetycznych o strategicznym znaczeniu - taki ma być efekt ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych, którą w środę z niewielkimi poprawkami zaakceptował Senat.

Ustawę poparło 54 senatorów, 29 było przeciw, czterech się wstrzymało.

REKLAMA

Senat przyjął do ustawy sześć poprawek. Nie poparł wniosku senatorów PiS o odrzucenie ustawy.

Wśród poprawek, w większości doprecyzowujących, senatorowie zaproponowali m.in. zakaz rozpoczęcia robót budowlanych do czasu, gdy decyzja o strategicznej inwestycji stanie się ostateczna. Inna poprawka wprowadza mechanizm wypłacania zaliczki za utraconą nieruchomość.

Ustawa w ekspresowym trybie przeszła przez parlament - Sejm uchwalił ją zaledwie w środę rano.

Senat poparł ustawę znoszącą bariery dla emisji listów zastawnych

Zniesienie barier przy emisji listów zastawnych przewiduje nowela ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych, do której 10 poprawek przyjął w środę Senat. Według autorów zmian nowe przepisy powinny wpłynąć na niższe koszty kredytów.

Nowelizację poparło 57 senatorów, 30 było przeciw.

Wśród najważniejszych zmian zawartych w nowelizacji jest m.in. umożliwienie wykorzystywania przez banki na szerszą skalę refinansowania działalności kredytowej poprzez emisje listów zastawnych. Nowe przepisy mają zwiększyć ustawową ochronę praw nabywców listów zastawnych, poprzez wprowadzenie szczegółowych zasad regulujących proces zaspokajania wierzycieli i określenie przebiegu procesu upadłości banku hipotecznego.

Bez poprawek Senatu do ustawy o objęciu BFG regułą wydatkową

Bankowy Fundusz Gwarancyjny będzie mógł zostać włączony do jednostek objętych stabilizującą regułą wydatkową - przewiduje nowelizacja ustawy o finansach publicznych, którą bez poprawek przyjął w środę Senat.

Nowelę, którą Sejm przyjął jeszcze w środę rano, poparło 57 senatorów, wstrzymało się 30.

- Proponowana ustawa, zmieniająca ustawę o finansach publicznych, ma na celu wprowadzenie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) do grupy jednostek objętych stabilizującą regułą wydatkową, co ma związek ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, Dyrekcji Generalnej Eurostat - napisano w uzasadnieniu do dokumentu autorstwa posłów PO.

PAP, fko

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej