Łódzkie: bezrobocie spada. Pierwszy raz od kilku lat

2015-11-06, 15:37

Łódzkie: bezrobocie spada. Pierwszy raz od kilku lat
Ulica Piotrkowska - główny deptak Łodzi. Foto: Andrzej Wrotek/CC BY-ND 2.0/Flickr

W Łódzkiem odnotowano pierwszy od kilku lat spadek bezrobocia. Najwięcej nowych miejsc pracy powstaje w branżach: IT, finansowej oraz sektorze sprzedaży i usług. Poszukiwani są inżynierowie i technicy oraz pracownicy produkcji.

- W minionym roku obserwować mogliśmy w woj. łódzkim odwrócenie niekorzystnego trendu liczby zarejestrowanych bezrobotnych. Spadła ona po raz pierwszy od kilku lat - i to zdecydowanie - do poziomu porównywalnego z tym z końca roku 2009, a więc z początku globalnej dekoniunktury związanej ze światowym kryzysem finansowym. Rok 2015 to dalszy spadek bezrobocia rejestrowanego w Łódzkiem; w końcu września dotyczyło ono ponad 109 tys. osób, czyli blisko 20 tys. osób mniej niż rok wcześniej - podkreśliła kierownik Regionalnego Obserwatorium Rynku Pracy(RORP) łódzkiego WUP Katarzyna Pawlata.

Powiązany Artykuł

praca budowa 1200 robotnik F.jpg
Październik jest kolejnym miesiącem spadku bezrobocia


Zmiany liczby zarejestrowanych bezrobotnych przekładały się na wartości stopy bezrobocia. Co charakterystyczne - zmniejszyła się ona we wszystkich powiatach regionu łódzkiego. Jak wyjaśniła Pawlata, spadek wartości stopy bezrobocia pomiędzy grudniem 2013 i 2014 roku - z 13,4 proc. do 11,5 proc. - dotyczył całego kraju. Jednak w Łódzkiem był on jeszcze większy - z 14,1 proc. do 11,9 proc., zaś tempo jego spadku przewyższało tempo obserwowane m.in. w woj. mazowieckim, podkarpackim, małopolskim, lubelskim czy śląskim.

W których powiatach największe spadki?

Z bieżących danych WUP wynika, że stopa bezrobocia w Łódzkiem w ciągu ostatniego roku (sierpień 2014-2015) nadal się obniżała i spadła o 1,7 punktu proc. Największe spadki odnotowano w powiatach: opoczyńskim (o 7,1 punktu proc.), łaskim (o 5,5 punktu proc.), tomaszowskim (o 5,3 punktu proc.),zgierskim (5,2 punktu proc.). Największy postęp w tej dziedzinie dotyczy powiatu łaskiego, w którym rok temu stopa bezrobocia sięgała 18,8 i była najwyższa w województwie, a obecnie wynosi 13,3.

Zdaniem kierownik RORP, w woj. łódzkim w całym analizowanym okresie udział osób wyrejestrowanych z grona bezrobotnych z powodu znalezienia pracy był wyższy w porównaniu ze średnią krajową. Znacząco przybywa też ofert zatrudnienia zgłaszanych w powiatowych urzędach pracy. W roku 2013 było ich ponad 52 tys., w 2014 - ponad 65 tys., natomiast tylko w ciągu dziewięciu miesięcy bieżącego roku 65,8 tys.

- Co ważne, wzrost ten dotyczył głównie ofert pracy niesubsydiowanej, czyli tych, które warunkowane są "czystym" zapotrzebowaniem rynku pracy - zaznaczyła Pawlata.

W których branżach poszukują pracowników?

Obecnie najbardziej poszukiwanymi pracownikami w regionie są specjaliści branży IT, a także specjaliści finansowi, inżynierowie i technicy, monterzy, operatorzy i kierowcy. Cykliczne analizy WUP potwierdzają, iż pracodawcy powszechnie poszukują pracowników o prostych kwalifikacjach zawodowych.

- Dla specjalistycznych działów księgowych pracodawcy stawiają wysokie wymagania - poszukiwane są osoby nie tylko z kwalifikacjami księgowych, lecz również z biegłą znajomością języków obcych, najczęściej jęz. angielskiego, ale też dwóch lub trzech. To charakterystyczne zjawisko dla prężnie rozwijającej się w Łodzi branży BPO - dodała Pawlata.

W stolicy regionu obok branż IT oraz BPO znaczącym segmentem rynku pracy jest przemysł AGD. Według wiceprezydenta Łodzi Marka Cieślaka branża AGD, która zagościła w Łodzi w latach 90., rozwija się i obecnie zapewnia siedem tysięcy miejsc pracy. Jej okrętami flagowymi są koncerny BSH i Indesit, wokół których działa ponad 20 poddostawców. BSH, posiadające w Łodzi trzy fabryki - pralek, suszarek i zmywarek - zapowiedziało utworzenie w nich w przyszłym roku ok. 500 nowych miejsc pracy.

W opinii władz miasta, o dalekosiężnych planach rozwojowych tej branży w Łodzi świadczy rozwijająca się współpraca producentów AGD z łódzkimi uczelniami wyższymi - dostarczają one kadry inżynierskiej dla działów badawczo-rozwojowych oraz ze szkołami średnimi, w których tworzone są klasy patronackie, przygotowujące przyszłych pracowników produkcji.

PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej