Imigranci wypchną z rynku pracy najmniej zarabiających Polaków
Mimo, że bezrobocie w Polsce spada, w październiku wyniosło 9,6 proc., to nadal istnieje wiele problemów i wyzwań przed rynkiem pracy. Wśród nich wymienia się olbrzymią rzeszę osób trwale bezrobotnych, które mają największe problemy z aktywizacją zawodową. To oni, wg ekspertów, zostaną wyparci z rynku pracy przez imigrantów.
2015-11-08, 12:21
Posłuchaj
Dlaczego zmniejszające się bezrobocie nie rozwiąże automatycznie wszystkich problemów na polskim rynku pracy w tym osób trwale bezrobotnych, tłumaczy Łukasz Komuda, ekspert fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Dodaj do playlisty
Łukasz Komuda, ekspert fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych podkreśla, że osoby zarejestrowane jako bezrobotne, a jest ich ponad 1,5 miliona, w dużym stopniu nie poddają się aktywizacji.
─ Są one długotrwale bezrobotne, utraciły już pewne umiejętności, nie znalazły też pomocy ze strona państwa - wyjaśnia.
Wielu bezrobotnych pracuje na czarno i żyje z pomocy społecznej
─ Część z nich pracuje na czarno, wielu otrzymuje pomoc społeczną lub polega na pomocy rodziny, stąd nie jest to grupa skłonna do natychmiastowego podjęcia pracy, gdy na rynku pojawi się taka oferta – mówi ekspert.
Problemem są oferty w urzędach pracy – dominują te z minimalnym wynagrodzeniem
Ponadto trzeba pamiętać o jakości ofert wpływających do urzędów pracy – najczęściej obejmują one minimalne wynagrodzenie. ─ Jeśli takich ofert będzie coraz więcej, to nie przybędzie nam liczba pracowników – podkreśla Łukasz Komuda.
REKLAMA
─1286 zł na rękę to nie jest kwota, która gdy bezrobocie spada, zachęca do podjęcia pracy – podkreśla.
Kolejny problem: dominacja umów cywilno-prawnych
Kolejnym wielkim problemem polskiego rynku pracy jest dominacja umów cywilno-prawnych. ─ One doprowadzają do niespotykanej w innych krajach, erozji rynku pracy – podkreśla ekspert.
Przypomina, że w Polsce dwie trzecie osób pracujących jest zatrudnionych na umowach standardowych, czyli na czas nieokreślony. Stąd ocenia, pomysły na podniesienie płacy minimalnej są sposobem na ucywilizowanie rynku pracy.
Imigranci wyprą z rynku pracy Polaków z mniejszymi kwalifikacjami
Ekspert przewiduje, że z oferty najniżej wynagradzanych zawodów skorzystają na pewno imigranci.
REKLAMA
L. Balcerowicz: Jeśli nie otworzymy się na imigrantów, zatrudnienie i wzrost PKB będą spadać
Źr. TVN Biznes i Świat/x-news
Jak zauważa, dla obywatela Ukrainy nasza płaca minimalna i tak jest wyższa niż w jego kraju.
Podkreśla, że to wcale nie jest takie korzystne dla Polaków, gdyż, gdy imigranci zajmą swoje miejsca na polskim rynku pracy, tym trudniej będzie się na nim znaleźć Polakom o najniższych kwalifikacjach.
REKLAMA
Błażej Prośniewski, jk
REKLAMA