Prezydent powołał Dorotę Gardias w skład Rady Dialogu Społecznego
Prezydent powołał Dorotę Gardias w skład Rady Dialogu Społecznego. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda mówił o dużym doświadczeniu przewodniczącej Forum Związków Zawodowych w działalności społecznej i związkowej.
2016-02-02, 12:54
Posłuchaj
- Cieszę się z tego, że mogę dzisiaj pani przewodniczącej tą nominację wręczyć" - powiedział. Dodał, że wierzy, że jej wkład w prace gremium będzie dobry.
Nowa członkini Rady zastąpiła przewodniczącego Forum Tadeusza Chwałkę, który w listopadzie zginął w wypadku samochodowym.
Dorota Gardias w latach 2005-2011 była przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
Rada Dialogu Społecznego została powołana w miejsce Komisji Trójstronnej. Powstanie Rady jest efektem wspólnych prac związków, pracodawców i rządu.
REKLAMA
Obecnie rząd w Radzie jest reprezentowany przez sześciu ministrów i dwóch wiceministrów. Po 8 członków zgłosiły centrale związkowe - OPZZ, NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych. Po sześciu organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Centre Club i Związek Rzemiosła Polskiego. Swojego przedstawiciela w Radzie ma również prezydent oraz prezesi Narodowego Banku Polskiego i Głównego Urzędu Statystycznego.
Przewodniczenie Radzie jest rotacyjne, zmieniane co rok. W Komisji Trójstronnej przewodniczącym był zawsze przedstawiciel rządu. W Radzie na zmianę - przedstawiciel pracodawców, związków zawodowych oraz rządu. Obecnie przewodniczącym Rady jest szef Solidarności Piotr Duda.
Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego przewiduje między innymi, że pracodawcy i związki zawodowe mogą inicjować wspólnie uzgodnione zmiany w prawie. Rząd będzie miał obowiązek zająć się ich projektami. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał to uzasadnić. Strony pracowników i pracodawców będą też opiniować akty prawne.
IAR, jk
REKLAMA
REKLAMA