Rewolucja związkowa: związki dla wszystkich pracowników, w tym zleceniodawców czy stażystów

2016-08-24, 21:27

Rewolucja związkowa: związki dla wszystkich pracowników, w tym zleceniodawców czy stażystów
Najwięcej umów śmieciowych jest w branży sprzątającej.Foto: Pixabay

Osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnione będą mogły zrzeszać się w związkach zawodowych - tak zakłada nowelizacja ustawy o związkach zawodowych, którą opracowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Posłuchaj

Czy nowelizacja ustawy o związkach zawodowych umożliwiająca przystępowanie do związków osobom na tzw. śmieciówkach" zwiększy liczbę związkowców, zastanawia się w Polskim Radiu 24 Barbara Surdykowska z biura eksperckiego Komisji Krajowej NSZZ Solidarności./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Jak tłumaczy Barbara Surdykowska z biura eksperckiego Komisji Krajowej NSZZ Solidarności, prawo do zrzeszania się było w Polsce zbyt wąskie.

̶ Tymczasem prawo, które ratyfikowała Polska mówi, że powinno ono przysługiwać wszystkim osobom obecnym na rynku pracy – mówi ekspertka.

Prawo zrzeszania się dla wszystkich pracowników

Jak dodaje, nowelizacja ustawy o związkach zawodowych, która trafi niebawem do parlamentu, przewiduje możliwość zrzeszania się, bycia członkiem związku zawodowego nie tylko dla pracowników kodeksowych, ale dla zleceniobiorców, samozatrudnionych, wolontariuszy, stażystów.

Związki urosną w siłę?

Dzięki nowym przepisom szeregi związkowców mogą się powiększyć. Związki zawodowe będą musiały jednak walczyć o nowych członków.

Jak podkreśla ekspertka, sama zmiana prawa na pewno nie spowoduje nagłego przyrostu członków związków zawodowych.

Dużo zależy od oferty związkowej

̶  Wydaje się, że zwiększenie ich stanu liczebnego będzie zależało od ich oferty skierowanej do przyszłych potencjalnych związkowców – mówi.

I dopowiada, że dużo zależy od samej branży. ̶ Największe szanse na aktywne wejście ruchu związkowego będzie miała np. branża sprzątająca, gdzie liczba umów zlecenia jest nieadekwatna do wykonywanej pracy – mówi gość PR24.

Polska nie przoduje związkowo

Dziś tzw. uzwiązkowienie jest w Polsce niskie.

Według GUS, w związkach zrzeszonych jest 1,6 mln osób, czyli 11% spośród wszystkich pracujących, 17% zatrudnionych na podstawie stosunku pracy.

Najbardziej uzwiązkowionym krajem w Europie jest Finlandia: 73% pracowników w tym kraju należy do związków zawodowych. Nieco mniej jest w Szwecji (70%), Danii (68%), Norwegii (52%), czy Belgii (50%). Z kolei za nami są tylko Litwa i Estonia.

Justyna Golonko, jk

Polecane

Wróć do strony głównej