Bezrobocie wciąż w odwrocie. W październiku spadło do 8,2 proc. I to nie koniec
Październik był kolejnym miesiącem spadku bezrobocia, które wyniosło 8,2 procent i było niższe niż we wrześniu o 0,1 punktu procentowego. Tak wynika z szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.
2016-11-08, 18:00
Posłuchaj
Zdaniem eksperta rynku pracy Artura Skiby z firmy Antal, spadku bezrobocia należy się spodziewać także w kolejnych miesiącach. Rozmówca IAR podkreśla, że pod koniec roku bezrobocie może być nawet niższe niż 8 procent.
To najniższe bezrobocie od 1991 r.
Według minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej, tak niski poziom bezrobocia to wyraźny sygnał, że działania podejmowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w ciągu ostatniego roku przynoszą efekty. Minister dodała, że od 1991 roku wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w październiku nigdy nie był tak niski.
Najszybciej bezrobocie spada w woj. mazowieckim i świętokrzyskim
Bezrobocie spadło w 11 województwach od 0,1 do 0,2 punktu procentowego - najwięcej w województwach: mazowieckim i świętokrzyskim. W 5 województwach - lubelskim, lubuskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim bezrobocie w porównaniu do poprzedniego miesiąca nie zmieniło się.
Najmniej ludzi bez pracy w woj. wielkopolskim – 5 proc.
Najmniej ludzi bez pracy mieszka w województwie wielkopolskim - 5 procent, a najwięcej w warmińsko - mazurskim -13,7%. Liczba bezrobotnych na koniec października wyniosła nieco ponad 1,3 mln osób i w porównaniu do września spadła o prawie 15 tysięcy.
REKLAMA
Bez pracy pozostaje 1,3 mln osób
Liczba bezrobotnych na koniec października wyniosła nieco ponad 1 milion 300 tysięcy osób i w porównaniu do września spadła o blisko 15 tysięcy. Była również o 207 tysięcy osób niższa niż przed rokiem.
Pracodawcy szukają pracowników
Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w październiku wyniosła nieco ponad 115 tysięcy.
Sytuacja na rynku pracy jeszcze lepsza niz oficjalne dane
Ekonomista firmy doradczej PWC, Mateusz Walewski przypomina, że sytuacja na rynku pracy może być jeszcze lepsza niż podaje resort pracy. Ekspert przypomina, że badanie aktywności ekonomicznej ludności, tak zwana stopa BAEL, spadła poniżej 6 procent. Po korekcie sezonowej wzniosą we wrześniu 5,7 procent.
Polskim problemem jest niski poziom zatrudnienia
Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej zaznacza, że problemem polskiej gospodarki jest niski poziom zatrudnienia. Mateusz Walewski cieszy się, że mało ludzi szuka pracy, ale wskazuje jednocześnie, iż niewielu Polaków pracuje. To problem, z którym według eksperta, nie mogą poradzić sobie kolejne rządy od 20 lat.
REKLAMA
IAR, jk
REKLAMA