X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W 2017 r.wzrasta płaca minimalna i stawka godzinowa

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 14:50
Od dziś najniższe wynagrodzenie wynosi 2 tysiące złotych. Tym samym jest wyższe niż w ubiegłym roku o 150 złotych. Przepisy dotyczące płacy minimalnej obowiązują tylko w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, czyli na etat.
Audio
  • Od dziś obowiązuje również minimalna stawka godzinowa dla osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, w tym samozatrudnionych. Stawka ta wynosi 13 złotych. Według minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej jest to ważne zwłaszcza dla najsłabiej wynagradzanych pracowników./IAR/
  • Zdaniem przewodniczącego OPZZ Jana Guza, to bardzo dobre rozwiązanie, tym bardziej, że pracodawcy zatrudniali na bardzo niskich stawkach zwłaszcza ludzi młodych. /Zdaniem przewodniczącego OPZZ Jana Guza, to bardzo dobre rozwiązanie, tym bardziej, że pracodawcy zatrudniali na bardzo niskich stawkach zwłaszcza ludzi młodych. /.
  • O tym, że konieczne było uregulowanie najniższych stawek za godzinę pracy mówi też Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan. Podkreśla, że partnerzy społeczni zgodzili się na wprowadzenie stawki godzinowej przede wszystkim w celu uporządkowania rynku./IAR/.
Od dziś najniższe wynagrodzenie wynosi 2 tysiące złotych. Tym samym jest wyższe niż w ubiegłym roku o 150 złotych.
Od dziś najniższe wynagrodzenie wynosi 2 tysiące złotych. Tym samym jest wyższe niż w ubiegłym roku o 150 złotych. Foto: Glow Images/East News

Od dziś obowiązuje również minimalna stawka godzinowa dla osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, w tym samozatrudnionych. Stawka ta wynosi 13 złotych.

Koniec z 4-5 zł za godzinę pracy

Według minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej jest to ważne zwłaszcza dla najsłabiej wynagradzanych pracowników. Jak mówiła IAR, jest nadzieja, że czas patologicznego wynagradzania po 5 złotych, cztery a nawet trzy złote za godzinę pracy wreszcie się skończy. Umożliwia to właśnie wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej.

Zdaniem przewodniczącego OPZZ Jana Guza, to bardzo dobre rozwiązanie, tym bardziej, że pracodawcy zatrudniali na bardzo niskich stawkach zwłaszcza ludzi młodych. Jan Guz przypomniał w rozmowie z IAR, że wejście w życie minimalnej stawki godzinowej jest wynikiem negocjacji partnerów społecznych w Radzie Dialogu Społecznego i zawartego tam kompromisu.


Czytaj więcej
2017 rok 1200.jpg
Wzrost płacy minimalnej i obniżenie wieku emerytalnego w 2017 roku

O tym, że konieczne było uregulowanie najniższych stawek za godzinę pracy mówi też Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan. Rozmówca IAR podkreśla, że partnerzy społeczni zgodzili się na wprowadzenie stawki godzinowej przede wszystkim dla uporządkowania rynku.

Dodał, że to rozwiązanie ograniczy konkurencję cenową. Trzeba będzie konkurować czymś innym niż ceną. Trzeba w związku z tym zaoferować usługi wyższej jakości.

─ Jest nadzieja, że nowe przepisy ukrócą nieuczciwą konkurencję pomiędzy firmami, gdyż pracodawcy będą zobowiązani do płacenia przynajmniej 2 tysięcy za miesiąc czy 13 złotych za godzinę - dodaje Grzegorz Baczewski.

Nowe przepisy likwidują też możliwość różnicowania wysokości minimalnego wynagrodzenia dla pracownika etatowego ze względu na staż pracy. Do tej pory pracownikowi w pierwszym roku zatrudnienia można było zapłacić 80 procent płacy minimalnej.

Po zmianach wszyscy pracownicy, niezależnie od stażu będą otrzymywać płacę minimalną w jednakowej, pełnej wysokości.
Nad przestrzeganiem nowych przepisów ma czuwać Państwowa Inspekcja Pracy.

IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd chce aby Ukraińcy też korzystali ze stawki i płacy minimalnej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 16:05
Trwają prace nad uszczelnianiem systemu zatrudniania obcokrajowców w naszym kraju. Chodzi o stosowanie wobec nich stawki godzinowej i płacy minimalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIP: w 2017 r. koniec ze stawką 2-3 zł na godzinę

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 15:36
Przeciwdziałanie zawieraniu umów cywilnoprawnych w warunkach, w których powinna być zawierana umowa o pracę, to jedno z wyzwań Państwowej Inspekcji Pracy na przyszły rok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

2016 to był przełomowy rok dla polskiego rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 13:10
Najniższa od 25 lat stopa bezrobocia, rekordowe poziomy zatrudnienia i rosnące płace - to główne czynniki, które kształtowały rynek pracy w mijającym roku.
rozwiń zwiń