Zbliża się koniec ery pracy etatowej?

Na świecie pojawił się nowy trend - rośnie popularność pracy tymczasowej oraz kontraktowej. Podobne zjawisko można zaobserwować i w naszym kraju.

2017-03-22, 09:40

Zbliża się koniec ery pracy etatowej?
Praca tymczasowa nie jest już tylko przykrą koniecznością, ale często świadomym wyborem pracowników. Foto: zeljkodan/Shutterstock.com

Posłuchaj

O pracy tymczasowej i kontraktowej mówili w radiowej Jedynce: Anna Wicha i Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR oraz Marek Wróbel z Hays Poland (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Dzieje się tak również dlatego iż polski rynek pracy staje się rynkiem pracownika, a nie pracodawcy, zauważa Marek Wróbel z Hays Poland.

- Na rynku pracy w 2017 roku mamy o wiele więcej ofert niż chętnych kandydatów – zwraca uwagę gość radiowej Jedynki.

Świadomy wybór pracownika

Praca tymczasowa - jak podkreśla Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR - nie jest już tylko przykrą koniecznością, ale często świadomym wyborem, co potwierdzają raporty spływające od agencji zatrudnienia.

- W zeszłym roku zatrudniliśmy ponad 1,2 mln pracowników. Daliśmy im pracę w zakresie dwóch form zatrudnienia: ponad 400 tys. zostało zatrudnionych bezpośrednio na etaty u pracodawców i ponad 800 tys. skorzystało z zatrudnienia tymczasowego – podaje liczby ekspertka.

REKLAMA

Prężny rozwój rynku pracy tymczasowej na świecie

Choć na razie Polska jest państwem o niewielkim odsetku osób wybierających taką formę zatrudnienia, to na świecie praca tymczasowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem, dodaje Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR.

"

Agnieszka Zielińska Największym światowym rynkiem pracy tymczasowej są USA.

- Największym światowym rynkiem pracy tymczasowej są USA. Tam stopa penetracji rynku, czyli udział pracowników tymczasowych w ogólnym zatrudnieniu, wynosi 2,2 proc. Kolejnym rynkiem jest Japonia z wynikiem 2 proc., a następnie Europa z wynikiem 1,6 proc. W Europie rynki brytyjski i holenderski odnotowują najwyższą stopę penetracji rynku. Są to też rynki o bardzo długiej historii zatrudnienia pracowników tymczasowych – podkreśla ekspertka.

Zalety dla pracodawców…

Zalet zatrudniana np. specjalistów na czas określonych jest wiele, wylicza Marek Wróbel.

- Pracodawca bierze z rynku osobę, która nie jest związana z daną firmą, często nie jest uwikłana w różnego rodzaju wewnętrzne spory, patrzy obiektywnie na cel, na swoje zadania, robi to zadania i często przynosi też, co jest jedną z ważniejszych zalet, doświadczenie z wielu innych firm, u których już była. Pracodawca kupuje więc też kompetencje, bagaż doświadczeń z wielu innych firm – wylicza zalety pracy tymczasowej rozmówca Jedynki.

REKLAMA

… ale i pracowników

Pozytywy takie luźniejszej formy zatrudnienia dostrzegają także pracownicy, zwłaszcza ci, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy.

"

Marek Wróbel Widzimy coraz większą otwartość, zwłaszcza osób młodszych, do spróbowania sił na zasadach pracy projektowej.

- Polacy jeszcze ciągle przyzwyczajeni są do pracy stałej, najczęściej na czas nieokreślony. Natomiast pamiętajmy o tym, że nawet jeżeli jesteśmy na umowie na czas nieokreślony, to pracodawca i tak ma możliwości się z nami rozstać. Tak samo jak my mamy możliwości rozstać się z pracodawcą. Dlatego widzimy coraz większą otwartość, zwłaszcza osób młodszych, do spróbowania sił na zasadach pracy projektowej, tymczasowej, żeby się sprawdzić – mówi Marek Wróbel.

Na całym świecie, jako pracownicy tymczasowi, zatrudnionych jest już ponad 46 milionów osób.

Elżbieta Mamos, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej