Płaca minimalna 2019: problem ze wspólnym stanowiskiem związków zawodowych

Rada Dialogu Społecznego nie ustaliła na dzisiejszym posiedzeniu wspólnego stanowiska w sprawie wynagrodzeń w sferze budżetowej na przyszły rok oraz minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nie podjęto uchwał, gdyż nie było kworum.

2018-07-12, 20:25

Płaca minimalna 2019: problem ze wspólnym stanowiskiem związków zawodowych
Posiedzenie Rady Dialogu Społecznego.Foto: Print Screen, ministerstwo rodziny i pracy

Posłuchaj

Rada Dialogu Społecznego nie ustaliła na dzisiejszym posiedzeniu wspólnego stanowiska w sprawie wynagrodzeń w sferze budżetowej na przyszły rok oraz minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nie podjęto uchwał, gdyż nie było kworum. Na posiedzenie nie przybyli przedstawiciele Forum Związków Zawodowych. /IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Na posiedzenie nie przybyli przedstawiciele Forum Związków Zawodowych. Według przedstawicieli tej centrali związkowej rząd ignoruje dialog społeczny i stąd ich nieobecność.

Przedstawiciele rządu zawiedzeni

Przewodnicząca Rady minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała dziennikarzom, że żałuje, że związkowcy z FZZ nie byli obecni na tak ważnym posiedzeniu.

Podkreśliła, ze to, iż strona społeczna nie ustaliła wspólnego stanowiska między innymi w sprawie minimalnego wynagrodzenia i budżetu na 2019 rok nie oznacza, że został wyczerpany cały cykl, który partnerom społecznym przysługuje.

Minister dodała, że związek NSZZ "Solidarność" ma, zgodnie z zapowiedziami odnieść się w ciągu trzech dni do projektu budżetu na 2019 rok.

REKLAMA

Rząd proponuje aby płaca minimalna w 2019 r. wyniosła 2220 zł

Rząd ma czas do 15 września na ogłoszenie ostatecznej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Teraz proponuje, by płaca minimalna w przyszłym roku wyniosła 2220 złotych.

Związki proponują płace minimalna w 2019 r. w wysokości połowy średniej krajowej płacy

Związki zawodowe chcą, by było to około 50 procent średniej krajowej. Minister Rafalska pytana, czy rządowa propozycja może ulec modyfikacji odparła: "nadzieja umiera ostatnia.

Zwróciła uwagę, że już w ubiegłym roku płaca minimalna wzrosła bardziej niż chciały tego centrale związkowe. Zaznaczyła, że minimalne wynagrodzenie rośnie w Polsce bardzo szybko i relacja płacy minimalnej do przeciętnego go wynagrodzenia wynosi około 47 procent.

Związkowcy nie wykluczają akcji protestacyjnych we wrześniu jeśli rząd nie zmieni wskaźników dotyczących płac.

REKLAMA

IAR, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej