Ukraińcy pracujący w Polsce wyjadą za Odrę?
Polskim przedsiębiorcom brakuje pracowników, a może być jeszcze trudniej, bo o tych samych będą konkurować wkrótce z Niemcami. Nasi zachodni sąsiedzi otwierają szerzej swój rynek pracy dla przybyszów spoza Unii Europejskiej, czyli faktycznie Ukraińców. A to może oznaczać kłopoty dla polskich firm.
2018-11-26, 07:49
Posłuchaj
Odpływ Ukraińców z Polski do Niemiec i generalnie do krajów Europy Zachodniej to jest bardzo poważne zagrożenie dla nas, bo tam zarabia się więcej i w euro - mówi Jakub Binkowski ze Zrzeszenia Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak dodaje, potrzebne jest stworzenie jasnej polityki migracyjnej oraz ścieżki nabywania prawa do stałego pobytu czy dojścia do obywatelstwa, a także uproszczenie procedur dla pracowników z najpopularniejszych kierunków. Związek takie zmiany postuluje od kilku lat.
Wyższe zarobki dla niewykwalifikowanych
Natomiast po stronie rządowej dotąd nie zadziało się prawie nic - dodaje Binkowski. Tomasz Szpikowski z Bergman Engineering potwierdza, że dla kilku branż sytuacja robi się niebezpieczna. Wskazuje, że w takich branżach jak rolnictwo czy budowlanka, gdzie znajomość języka nie jest koniecznie wymagana, pracownik za Odrą może zarobić kilkukrotnie więcej niż w Polsce i, po wyjeździe, może do naszego kraju już nie wrócić. Problem może dotyczyć zwłaszcza tych osob, którzy tylko pracują w danym kraju, a pieniądze wysyłają na Ukrainę. Zdaniem Tomasza Szpikowskiego obawy nie powinny natomiast dotyczyć pracowników wykwalifikowanych, bo w ich przypadku stawki po obu stronach Odry nie są już tak różne.
Ukraińcy chcą do nas wracać
Firma Personnel Service zapytała na Ukrainie o pracę w Polsce tych Ukraińców, którzy już u nas pracowali. Luiza Rosłon z biura prasowego Personnel Service mówi, że obecnie aż 57 procent z nich chce do nas z powrotem wrócić do pracy. To o 5 procent mniej niż w poprzednim badaniu, ale to wciąż dużo. 3 na 4 Ukraińców chciałaby popracować w Polsce jeszcze dłużej niż pół roku. I właśnie - wskazuje Luiza Rosłon - pozytywne podejście do przedłużenia okresu legalnej pracy łączy dziś pracowników z Ukrainy i pracodawców.
Na stałe w naszym kraju zostać chciałby co dziesiąty Ukrainiec.
Ponad 83 procent polskich pracowników, którzy mieli do czynienia z Ukraińcami deklaruje wobec nich stosunek bardzo pozytywny, pozytywny lub neutralny.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA