X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Obniżka PIT dla pracowników już 1 października. Zobacz, ile więcej pozostanie w kieszeni pracownika

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 19:10
Rząd chce przyspieszyć korzystne zmiany podatkowe dla pracowników - obniżkę PIT oraz ponadwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów. Mają one wejść w życie już 1 października, a nie - jak zakładano wcześniej - na początku przyszłego roku.
Audio
  • Mateusz Morawiecki mówił w Ozorkowie, gdzie odwiedził fabrykę jednego z polskich producentów ceramiki, że nowe przepisy spowodują, że w kieszeni każdego pracownika w Polsce zostanie rocznie kilkaset złotych./IAR/.
  • Rząd przyjął projekty ustawy zakładającej obniżenie podatku PIT z 18 do 17 procent oraz podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 października tego roku,/IAR/.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

W przyjętych we wtorek przez rząd projektach ustaw zakłada się obniżenie podatku PIT z 18 do 17 procent oraz podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników z 1335 do 3 tys. zł.

Więcej pieniędzy "do ręki" pracownika

- W praktyce oznacza to, że przy niezmienionej pensji brutto na konta pracowników trafią wyższe wynagrodzenia netto, czyli „do ręki”. Zmiany odczują także emeryci, renciści czy osoby prowadzące działalność gospodarczą. Dodatkowo znacząco podwyższamy koszty uzyskania przychodów dla osób pracujących. Dzięki temu pracownik zapłaci jeszcze niższy PIT” – podkreślił minister finansów Marian Banaś.

PIT zmniejszony z 18 do 17 procent w pierwszym progu podatkowym

Projekt zakłada obniżenie podatku PIT z 18 do 17 procent dla osób, których przychody roczne wynoszą poniżej 85 tysięcy 528 złotych, czyli mieszczą się w granicy pierwszego progu podatkowego.

Obniżka podatku z 18 do 17 procent obejmie wszystkich pracowników, osoby pracujące w ramach umowy o dzieło i na zlecenie oraz prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Zmiana stawki podatku oznacza więcej pieniędzy w kieszeni

W komunikacie wyjaśniono, że dzięki nowym propozycjom, przy niezmienionej pensji brutto na konta pracowników trafią wyższe wynagrodzenia (netto).

"Osoba zarabiająca np. 2 250 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 r.) zyska rocznie 472 zł, a przy pensji 4 765 zł (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej prognozowane na 2019 r.) – zysk wyniesie rocznie 732 zł" - czytamy.

Kto skorzysta na niższym PIT

Nowe rozwiązania oznaczają korzyść dla ponad 25 mln podatników. Obniżka PIT będzie dotyczyć przychodów rozliczanych według skali podatkowej, uzyskiwanych m.in.:

    ze stosunku pracy,
    z działalności wykonywanej osobiście (umowy o dzieło, umowy zlecenia)
    z działalności gospodarczej osób fizycznych, w tym w formie spółek osobowych,
    z emerytury i renty,
    z praw majątkowych.

Podniesienie kosztów uzyskania przychodów

Ponadto rząd zdecydował o obniżeniu kosztów pracy przez co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników.

CIR wylicza, że po zmianach koszty uzyskania przychodów wyniosą:

250 zł miesięczne (jednoetatowcy) – obecnie 111,25 zł;

300 zł miesięczne (jednoetatowcy, dojeżdżający) – obecnie 139,06 zł;

3 000 zł roczne (jednoetatowcy, miejscowi) - obecnie 1 335,00 zł;

3 600 zł roczne (jednoetatowcy, dojeżdżający) obecnie 1 668,72 zł;

4 500 zł roczne (wieloetatowcy) obecnie 2 002,05 zł;

5 400 zł roczne (wieloetatowcy, dojeżdżający) obecnie 2 502,56 zł

Beneficjentami tych zmian będzie około 25 milionów podatników.

Wprowadzane zmiany zmniejszają klin podatkowy

Zaznaczono, że reforma jest "ważnym" krokiem w kierunku zmniejszenia klina podatkowego, czyli różnicy między tym, co pracownik dostaje "na rękę", a kwotą, którą na jego zatrudnienie wydaje firma.

Kancelaria premiera poinformowała, że koszt obniżenia PIT oraz podniesienia kosztów uzyskania przychodów wyniesie ponad 9,6 miliarda złotych rocznie.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zerowy PIT dla młodych coraz bliżej: Senat nie zgłosił poprawek

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 18:15
Senat nie zgłosił w piątek poprawek do ustawy o zerowym PIT dla osób do 26 roku życia, nie przeszedł wniosek Jana Rulewskiego, aby wydłużyć okres ulgi do 30. roku życia i objąć nią także dochody z tytułu umów o dzieło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd pozostawi więcej pieniędzy w kieszeniach pracujących Polaków. Będzie obniżka PIT i podwyżka kosztów uzyskania przychodów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 12:47
Rząd we wtorek zajmie się realizacją kolejnych zapowiedzi obniżających obciążenia podatkowe pracujących Polaków -  zmniejszy z 18 do 17 proc. PIT oraz ponaddwukrotnie podniesie koszty uzyskania przychodów dla pracowników. To sprawi, że w kieszeniach pracowników pozostanie więcej pieniędzy.
rozwiń zwiń