X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zerowy PIT dla młodych już obowiązuje. Zobacz, ile zostanie ci w kieszeni

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 12:02
1 sierpnia  wchodzi w życie ustawa wprowadzająca zerowy PIT w podatku dochodowym od osób do 26. roku życia. Skorzystają z niej ci, którzy mają nie więcej niż 26 lat i osiągają przychody z pracy oraz z umów zlecenia zawartych z firmą.
Pracownicy do 26. roku życia nie zapłacą podatku.
Pracownicy do 26. roku życia nie zapłacą podatku.Foto: pixabay

24 lipca 2019 r. prezydent RP podpisał ustawę, która wprowadza program Bez PIT dla Młodych.

Dzięki temu ponad 2 mln osób pracujących poniżej 26. roku życia nie będzie płacić PIT, co pomoże im w starcie na rynku pracy.

Nowa ulga wejdzie w życie już 1 sierpnia 2019 r.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych jest realizacją zapowiedzi zniesienia podatku PIT dla pracujących do ukończenia 26. roku życia. Dzięki tej zmianie młode osoby będą miały zapewniony lepszy start na rynku pracy.

Ulga obejmie ponad 2 mln młodych pracowników

− Dzięki ustawie młode osoby już od sierpnia tego roku nie będą musiały płacić podatku PIT. To bardzo ważna zmiana, która pozwoli lepiej zarabiać ponad 2 mln młodych osób. Dzięki temu, będą mogli łatwiej planować swoją przyszłość i nie wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy zagranicę. Wyższa pensja będzie z pewnością impulsem do rozwoju zawodowego ale również osobistego, np. decyzji o założeniu rodziny.” - powiedział minister finansów Marian Banaś.

Ulga z limitem dochodów, niezależnie od liczby umów

Zwolnienie z PIT obejmie przychody młodego podatnika z pracy oraz z umów zlecenia do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym.

W 2019 r. limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ponieważ ulga będzie funkcjonować przez 5 miesięcy, od sierpnia do grudnia.

Zwolnienie będzie obowiązywać niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Jeżeli zarobki przekroczą próg, to dopiero nadwyżka (ponad 85 528 zł) będzie opodatkowana według skali podatkowej.

Ulga wejdzie w życie 1 sierpnia 2019 r. i będzie mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od tego dnia.

Kto skorzysta z ulgi

Przychody do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym będą zwolnione z PIT. Zwolnienie obowiązuje niezależnie od liczby umów i/lub liczby płatników. Jeżeli zarabiasz więcej, to dopiero nadwyżka (ponad 85 528 zł) będzie opodatkowana według skali podatkowej.

W 2019 r. ulga obejmuje 5 miesięcy

W 2019 r. limit zwolnienia wynosi 35 636,67 zł, ponieważ zwolnienie obowiązuje przez 5 miesięcy (od sierpnia do grudnia).

Płatnik (np. pracodawca) nie będzie mieć obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia).

Aby skorzystać z ulgi, trzeba złożyć pracodawcy oświadczenie

Trzeba złożyć oświadczenie pracodawcy mówiące, że twoje dochody w całości korzystają ze zwolnienia z PIT.

Jeśli nie zostanie złożone takie oświadczenie, zwrot podatku z tytułu ulgi nastąpi w zeznaniu rocznym za 2019 r.

Do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. ulga będzie uwzględniana już przy obliczaniu zaliczek na podatek, dlatego nie będzie potrzeby składania oświadczenia.

Zerowy PIT nie zwalnia ze składki na ZUS i NFZ

Ulga w PIT dla młodych osób nie zwalnia z zapłaty składek na ZUS i NFZ (jeśli jesteś objęty

ubezpieczeniami społecznymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym).

IAR, PAP, komunikat MF, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zerowy PIT dla osób do 26. roku życia przyjęty przez rząd. Premier zapowiada kolejne preferencje dla młodych

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 17:22
Przyjęty projekt ustawy zakłada stosowanie zerowej stawki PIT wobec osób do 26. roku życia, które pracują na podstawie umów o pracę lub zleceń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd pozostawi więcej pieniędzy w kieszeniach pracujących Polaków. Będzie obniżka PIT i podwyżka kosztów uzyskania przychodów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 12:47
Rząd we wtorek zajmie się realizacją kolejnych zapowiedzi obniżających obciążenia podatkowe pracujących Polaków -  zmniejszy z 18 do 17 proc. PIT oraz ponaddwukrotnie podniesie koszty uzyskania przychodów dla pracowników. To sprawi, że w kieszeniach pracowników pozostanie więcej pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obniżka PIT dla pracowników już 1 października. Zobacz, ile więcej pozostanie w kieszeni pracownika

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 19:10
Rząd chce przyspieszyć korzystne zmiany podatkowe dla pracowników - obniżkę PIT oraz ponadwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów. Mają one wejść w życie już 1 października, a nie - jak zakładano wcześniej - na początku przyszłego roku.
rozwiń zwiń