X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: nadzwyczajne okoliczności w gospodarce wymagają specjalnego podejścia do płacy minimalnej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 21:29
Płaca minimalna oznacza wzrost konsumpcji i wsparcie najuboższych rodzin. Nie powinna jednak rosnąć zbyt gwałtownie, bo może mieć negatywny wpływ na poziom zatrudnienia, mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Marian Szołucha, Instytut Prawa Gospodarczego i dr Sławomir Dudek, Pracodawcy RP.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Stąd propozycje pracodawców, aby w sytuacji kryzysu wywołanego przez CIVID-19 ją zamrozić. Także związki zawodowe żądając podwyżki płacy minimalnej powinny wziąć te nadzwyczajne okoliczności pod uwagę.

1200_pieniądze_shutterstock.jpg

Jest decyzja rządu ws. płacy minimalnej. Zobacz, o ile wzrośnie najniższe wynagrodzenie

Rząd proponuje nowa płace minimalną w wysokości 2800 zł

- Propozycja rządowa dotycząca płacy minimalnej w kwocie 2800 zł  jest pomiędzy tym, czego chcą związki zawodowe a pracodawcy. Pracodawcy mówią o kwocie 2600 zł czyli tyle, ile wynosi płaca minimalna obecnie tłumacząc to sytuacją covidową, a związkowcy o podniesieniu jej do 3 tys. zł, choć padały jeszcze wyższe kwoty – wyjaśniał dr Marian Szołucha.

Ekspert: 2800 zł to „hojna podwyżka”

Ocenił kwotę 2800 zł jako „hojną podwyżkę”, bo przeciętne wynagrodzenia w gospodarce rośnie według ostatnich danych o niecałe 4 proc. Przypomniał o najwyższej podwyżce w historii, jaka miała miejsce w 2020 r., gdy płaca minimalna urosła z 2250 zł do 2600 zł brutto.


Posłuchaj
21:40 płaca blażej.mp3 O płacy minimalnej i znaczeniu jej wysokości dla gospodarki i konsumpcji mówili mówili goście audycji Rządy Pieniądza dr Marian Szołucha, Instytut Prawa Gospodarczego i dr Sławomir Dudek, Pracodawcy RP./Błażej Prośniewski Polskie Radio/.

 

Gwałtowne podniesienie płacy minimalnej może mieć negatywny wpływ na gospodarkę

Dr Dudek zacytował fragment skutków oceny regulacji przygotowane przez ministerstwo rodziny, które mówi, że gwałtowne podwyższenie wynagrodzenia płacy minimalnej może mieć negatywny wpływ na gospodarkę, spowodować spadek zatrudnienia w szczególności wśród osób o niskich kwalifikacjach.

- Jako pracodawcy zgadzamy się z tym. 2800 zł oznacza, że płaca minimalna osiągnie ponad 53 proc. przeciętnego wynagrodzenia a w stosunku do mediany będzie to już ok. 60 proc. (…). Łącznie w latach 2020-2021, a są to lata krzyżowe, będzie to podwyżka łącznie 25 proc. i jest to jeden z najwyższych poziomów w UE – mówił dr Dudek.


szwed 1200.jpg
Wiceminister rodziny: 2800 zł płacy minimalnej w 2021 roku to wzrost o prawie 8 proc.

Przypomniał konwencję MOP, która mówi, że do podwyżki płaca minimalnej należy podchodzić ostrożnie uwzględniając sytuację gospodarki.

Podwyżka płacy minimalnej nie oznacza automatycznie wzrostu konsumpcji

Gość Rządów Pieniądza przyznał, że płaca minimalna ma służyć ochronie socjalnej pracowników i ich rodzin. Nie zgodził się natomiast z tym, że jej podwyżka oznacza automatyczny wzrost gospodarczy poprzez wzrost popytu wewnętrznego.

- Gdyby to było takie proste, że płaca minimalna napędza konsumpcję a w ślad za tym gospodarkę, to najlepiej byłoby od razu podnieść płacę minimalną do 4 tys. zł. A wszyscy wiemy, także strona pracowników, że jest gdzieś granica optymalnego poziomu podwyżki – stwierdził dr Dudek.

A może odejść od płacy minimalnej?

Dodał, że 9 organizacji pracodawców, z Rady Dialogu Społecznego i spoza niej, stworzyło platformę dyskusji o nazwie Rada Przedsiębiorczości, która przygotowała petycję do rządu, aby nie podwyższał płacy minimalnej.

- Apelujemy o klauzulę wyjścia od płacy minimalnej, bo mamy największy kryzys od wielu lat – podkreślił gość audycji.

Według dr Szołuchy, konsumpcja może przyśpieszyć dzięki wzrostowi płacy minimalnej, „ale czy wzrost gospodarczy pozostanie przez to zrównoważony, to temat na długą dyskusję ekonomiczną, mówił.

- Płaca minimalna wpływa nie tylko na poziom życia osób o najniższych wynagrodzeniach, ale także na premie, bonusy, nagrody, kary za wykroczenia. Wszystkie te elementy i inne są funkcją płacy minimalnej. Wzrośnie zatem wiele stawek – powiedział dr Szołucha.

Związki chcą wyższej płacy minimalnej, ale powinny uwzględnić nadzwyczajne okoliczności związane z pandemią

Odnosząc się do proponowanej przez związki zawodowe płacy minimalnej na poziomie 3 tys. zł przypomniał, że, że wzięły się one z zapowiedzi prezesa PiS z przedwyborczej konwencji.

- Tyle, że związki zawodowe powinny wziąć pod uwagę nadzwyczajne okoliczności, które pojawiły się wiosną tego roku – podkreślił dr Szołucha.

Anna Grabowska, Błażej Prośniewski, jk

Czytaj także

Eksperci: wyższa płaca minimalna, to wyższa konsumpcja i rozwój gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 13:30
Ważne, że w sprawie płacy minimalnej istnieje dialog społeczny między pracodawcami i związkami a rządem. Strategia rządu w tej sprawie jest znana. Mówi o zrównaniu płac z tymi u naszych sąsiadów, jak Niemcy i inne kraje UE – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomista Jerzy Bielewicz z Gazety Bankowej.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest projekt dotyczący minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej w 2021 r. Zobacz propozycje rządu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 12:10
Rząd proponuje, aby od 1 stycznia przyszłego roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 2,8 tys. zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 18,30 zł. Takie same stawki kilka tygodni temu rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre informacje z rynku pracy. Po raz pierwszy od wybuchu pandemii w Polsce nie wzrosło bezrobocie

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 19:08
Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 6,1 proc. i utrzymała się na tym samym poziomie co w lipcu - wynika z szacunków MRPiPS. To pierwsza taka sytuacja od czasu wybuchu pandemii koronawirusa, gdzie bezrobocie nie wzrosło.
rozwiń zwiń