Tarcze pomagają. Bezrobocie w Polsce na stabilnym poziomie

O utrzymującej się na stabilnym poziomie stopie bezrobocia oraz o znaczeniu tarcz ochronnych dla pracodawców i pracowników mówiła w radiowej Jedynce wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.

2021-01-27, 17:53

Tarcze pomagają. Bezrobocie w Polsce na stabilnym poziomie
Zdj. ilustracyjne. Foto: Shutterstock/KorArkaR

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w grudniu wzrosła tylko o 0,1 proc. i wyniosła 6,2 proc.

Jak zauważyła wiceminister, ten wzrost jest bardzo niewielki, zważywszy na lockdown oraz zamknięcie lub ograniczenie działalności przez wiele firm.

Posłuchaj

O utrzymującej się na stabilnym poziomie stopie bezrobocia, oraz o znaczeniu tarcz ochronnych dla pracodawców i pracowników, mówiła w radiowej Jedynce Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek./Justyna Golonko, Polskie Radio/. 4:59
+
Dodaj do playlisty

Polska z jedną z najniższych stóp bezrobocia w Europie

Dodała, że po Czechach jesteśmy krajem o najniższym bezrobociu w Europie, w innych krajach jest ono znacznie wyższe.

Powiązany Artykuł

praca zdalna FREE 1200.jpg
Czwarte miejsce w UE. Polski rynek pracy w dobie pandemii trzyma się bardzo dobrze

- Dzięki wsparciu tarcz, finansowej, antykryzysowej i branżowej, spadek zatrudnienia w 2020 r. był niższy od oczekiwanego – mówiła Iwona Michałek.

REKLAMA

I zauważyła, że są sektory, gdzie mimo pandemii nastąpił wzrost zatrudnienia, ale oczywiście są i takie, gdzie sytuacja jest trudna – np. w gastronomii, branży hotelarskiej czy turystyce.

Powiązany Artykuł

PRZEMYSŁ, FABRYKA.jpg
Branża IT, e-commerce i przemysł łagodzą negatywne skutki pandemii. Eksperci nie spodziewają się zwolnień

Wielka zasługa dla publicznych służb zatrudnienia oraz tarcz antykryzysowych

Tu na pewno swoją zasługę mają publiczne służby zatrudnienia, które – jak przypomniała gość Polskiego Radia – obchodzą dzisiaj swoje święto.

- Osoby zatrudnione w wojewódzkich i powiatowych urzędach zatrudnienia ciężko pracują, aby wesprzeć przedsiębiorców i pracowników i dzięki ich staraniom do potrzebujących dotarło wiele milionów złotych. Stąd mamy taką stopę bezrobocia i trzeba im za to podziękować – mówiła wiceminister.

Od 1 lutego kolejne branże otrzymają wsparcie

REKLAMA

Przypomniała, że od 1 lutego wchodzi w życie rozporządzenie, które powiększa liczbę branż mających prawo do wsparcia, trwa też praca nad nowymi narzędziami wspierającymi rynek pracy.

- To wszystko oznacza, że w dalszych miesiącach prognozujemy bardzo niewielki wzrost bezrobocia, a także umiarkowany wzrost wynagrodzeń, wynoszący między 4 a 6 procent – mówiła Iwona Michałek.

Przypomniała, że w grudniu średnie wynagrodzenie brutto wyniosło w Polsce 5773,75 zł, czyli było wyższe o prawie 9 procent niż rok wcześniej.

- To oznacza, że mimo pandemii, polska gospodarka opiera się jej skutkom znacznie lepiej od innych europejskich krajów, jesteśmy też na czele, jeśli chodzi o pomoc dla przedsiębiorców, a tym samym dla pracowników. Dzięki temu ochroniliśmy 6,5 mln miejsc pracy, mówiła wiceminister Iwona Michałek.

REKLAMA

Justyna Golonko, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej