X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Będzie dodatkowe wsparcie dla firm będących w trudnej sytuacji z powodu pandemii

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 16:15
Uruchomienie dodatkowych instrumentów wspierających przedsiębiorców będących w trudnej sytuacji z powodu Covid-19 oraz rozszerzenie kręgu adresatów wsparcia o kolejne branże objęte dodatkowymi ograniczeniami prowadzenia działalności - zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter/AndrzejDuda2020, shutterstock/UfaBizPhoto

Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19, który w czwartek ukazał się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów; autorem projektu jest Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.


Projekt rozporządzenia stanowi kontynuację wsparcia przyznanego przedsiębiorcom na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 19 stycznia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 26 lutego 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19.

Rozporządzenie ustanawia kolejny pakiet osłonowy w branżach najbardziej dotkniętych skutkami pandemii

"Wiele rozwiązań mających na celu wsparcie najbardziej poszkodowanych przedsiębiorców, zostało już wdrożonych. Istnieje pilna potrzeba udzielenia dalszego wsparcia dla form działalności gospodarczej, najbardziej dotkniętych obostrzeniami nakładanymi w związku z COVID-19. Konieczne stało się opracowanie kolejnego pakietu osłonowego dla przedsiębiorców działających w najbardziej dotkniętych branżach, zapobiegającego zwłaszcza utracie płynności w ramach prowadzonych przez nie działalności" - czytamy w projekcie czwartkowego rozporządzenia.

Jak dodano, przedkładany projekt rozporządzenia pozwoli na uruchomienie dodatkowych instrumentów wspierających przedsiębiorców.


Autorzy projektu wskazali, że rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 i wprowadzanie oraz utrzymywanie obostrzeń powoduje, że "niezbędne jest podejmowanie kolejnych działań, mających na celu zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstw i utrzymanie miejsc pracy, a w konsekwencji – zapewnienie stabilności makroekonomicznej państwa".


1200_finanse_shutterstock.jpg
Raport BGK: gwarancje de minimis pomogły firmom w utrzymaniu poziomu zatrudnienia i inwestycji"Pomoc kierowana będzie do branż, które szczególnie mocno zostały dotknięte konsekwencjami gospodarczymi epidemii COVID-19. Większość z podmiotów gospodarczych nadal odczuwa negatywne skutki wywołane ograniczeniami na początku pandemii w marcu-kwietniu 2020 r., a obecnie muszą sprostać kolejnym wyzwaniom wywołanym walką z COVID-19" - czytamy.

W projekcie przypomniano, że obostrzeniami zostały objęte branże, których działalność może sprzyjać rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19 w wyniku zwiększonej mobilności społeczeństwa i liczby kontaktów społecznych. Jak podkreślono, ograniczenie funkcjonowania przedsiębiorstw może przełożyć się na istotny spadek przychodów i utratę płynności finansowej, a w konsekwencji zagrozić dalszemu ich funkcjonowaniu, w tym ryzyko likwidacji miejsc pracy.


"Kryzys w niektórych branżach oraz jego skutki ekonomiczne mają dużo większy zasięg od wstępnie szacowanego. Analizy te zmuszają do podjęcia działań, które przy pełnym poszanowaniu praw wszystkich uczestników obrotu gospodarczego, wzmocnią pierwotnie zakładaną pomoc skierowaną do przedstawicieli poszczególnych branż" - czytamy.

shutterstock_lockdown zamknięte restauracja 1200 gastronomia free.jpg
ZUS: firmy mogą złożyć wniosek o odroczenie płatności składek


Celem proponowanych zmian jest objęcie dodatkowym wsparciem przedsiębiorców, do których pomoc już została skierowana na podstawie przepisów rozporządzenia z 26 lutego 2021 r., a których sytuacja – w następstwie wprowadzonych obostrzeń – nadal jest trudna.

Ponadto, "celem projektu jest rozszerzenie kręgu adresatów wsparcia o dodatkowe branże objęte dodatkowymi ograniczeniami prowadzenia działalności".

Przewidziane są cztery formy wsparcia

Dla wyszczególnionych działalności według kodów PKD przewidziano cztery formy wsparcia.

Jak czytamy w projekcie, przedsiębiorstwa, które zostaną objęte wsparciem regulowanym procedowanym rozporządzeniem prowadzą działalność gospodarczą, oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, jako rodzaj przeważającej działalności, kodami wymienionymi w projekcie rozporządzenia.


firmy1200.jpg
Pomoc państwa w czasie pandemii. Z tarczy finansowej PFR skorzystała co druga polska firma

1. Dofinansowanie wynagrodzenia pracowników

Pierwsza z nich to wypłata świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników – gdy przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów podatkowych uzyskany przed złożeniem wniosku był niższy w następstwie wystąpienia COVID-19 co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym.


premier1200.jpg
Rząd zapowiada kolejne tarcze branżowe. W przygotowaniu plan dla gospodarki po koronawirusie

Dofinansowanie będzie udzielane na podstawie umowy o świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy.

2. Wypłata postojowego

Drugi rodzaj wsparcia, to wypłata świadczenia postojowego lub ponownego świadczenia postojowego – przy spadku przychodu w okresie poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku w następstwie wystąpienia COVID-19 co najmniej o 40 proc. w stosunku do okresu porównawczego. Świadczenie to będzie udzielane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

3. Pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

Kolejne to dotacja na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. "W celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 starosta może, na podstawie umowy, udzielić dotacji ze środków Funduszu Pracy mikroprzedsiębiorcy i małemu przedsiębiorcy, których przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów podatkowych uzyskany przed złożeniem wniosku był niższy w następstwie wystąpienia COVID-19 co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym; dotacje będą finansowane ze środków Funduszu Pracy zasilonego środkami Funduszu Przeciwdziałania COVID-19" - czytamy.

4. Zwolnienie z opłaty składek na ubezpieczenia społeczne

Ostatnie wsparcie, to zwolnienia z obowiązku opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne; zdrowotne; Fundusz Pracy; Fundusz Solidarnościowy; Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych – jeżeli przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów podatkowych był niższy co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym."Projekt utrzymuje dotychczasowe rozwiązania oraz przewiduje przedłużenie obowiązujących na podstawie ww. rozporządzeń form wsparcia dla branż gospodarki, w stosunku do których zostały przedłużone ograniczenia" - czytamy.

Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak. Planowany termin przyjęcia projektu przez RM to II kwartał 2021 r.

PAP, jk

Czytaj także

Olga Semeniuk: już 185 mld zł z budżetu państwa trafiło do polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 15:35
- Od początku pandemii, z którą mamy do czynienia od marca ubiegłego roku, pomoc z budżetu państwa wyniosła ponad 185 miliardów złotych - powiedziała w Lublinie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Jak dodała, jest ona kierowana do sektora dużych firm, średnich i mikro. Poinformowała ponadto, że trwają prace nad kolejnymi programami wsparcia, przeznaczonymi na poprawę kondycji firm po pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc państwa w czasie pandemii. Z tarczy finansowej PFR skorzystała co druga polska firma

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 17:45
Z tarczy finansowej PFR skorzystało 370 tys. firm - głównie mikro, małych i średnich. które na tym pierwszym etapie pandemii otrzymały subwencje finansowe - poinformował szef PFR, Paweł Borys podczas debaty Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KAS przypomina: w razie problemów firmy mogą wystąpić o odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie podatku

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 12:55
Podatnicy, którzy w związku z pandemią COVID-19 mają problemy z terminową zapłatą należności podatkowych, mogą wystąpić z wnioskiem o rozłożenie podatku na raty, odroczenie terminu jego zapłaty lub umorzenie zaległości podatkowych - przypomina Krajowa Administracja Skarbowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski biznes radzi sobie z pandemią dzięki determinacji przedsiębiorców i państwowemu wsparciu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 17:25
O tym, jak polskie firmy radzą sobie w czasach koronawirusa, mówił w radiowej Jedynce Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń