X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rząd zapowiada kolejne tarcze branżowe. W przygotowaniu plan dla gospodarki po koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 13:14
Rząd oraz Polski Fundusz Rozwoju zapowiadają kontynuację oraz uruchomienie kolejnych tarcz finansowych dla branż dotkniętych skutkami koronawirusa. Przygotowywany jest też plan postcovidowy, obejmujący Nową Politykę Przemysłową.
Mateusz Morawiecki i  Jarosław Gowin
Mateusz Morawiecki i Jarosław GowinFoto: PAP/Mateusz Marek

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowe działania na rzecz wsparcia gospodarki w dobie pandemii. Wśród nich - kolejne przedłużenie działania tarczy antykryzowej, rozszerzenie jej działania o kolejne branże i zmniejszenie biurokracji.

Wśród działań wspierających biznes znajduje się m.in. obniżka czynszów w zamkniętych obiektach handlowych, bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tysięcy złotych, zwolnienia ze składek ZUS, przedłużenie wsparcia dla branży gastronomicznej i hotelarskiej kontynuowane po zakończeniu III fali pandemii.


Posłuchaj
00:30 premier 1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział uruchomienie nowych narzędzi wsparcia dla przedsiębiorców (IAR)

Jak dotąd - 200 mld zł

Szef rządu podkreślił, że dotychczasowe wsparcie państwa polskiego dla gospodarki to ponad 200 mld złotych (202,45 mld).

Zaznaczył, że dla rządu najistotniejsza jest ochrona miejsc pracy, a sukcesem jest najniższy poziom bezrobocia w całej Unii Europejskiej potwierdzany przez dane Eurostatu.


Posłuchaj
00:13 premier 2.mp3 Premier Mateusz Morawiecki poinformował również, że na pomoc mogą też liczyć przedsiębiorcy, którzy mają trudności z zapłaceniem za czynsz, szczególnie w galeriach handlowych (IAR)

Pomoc trafi do ponad 60 branż

W kwietniu kwota pomocy dla firm sięgnie 7 mld zł, wobec 3 mld zł w marcu; pomoc finansowa trafi do ok. 60 branż, w tym 16 nowych - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

pmm 1.jpg
Rząd kontynuuje pomoc dla firm. Premier: nawet 30 mld zł dodatkowego wsparcia

Dodał, że na przykład tarczą branżową objęci będą m.in. fryzjerzy i kosmetyczki, detaliczny handel meblami, handel sprzętem RTV i AGD, grami i zabawkami, czy zegarkami i biżuterią, ale także sprzedaż komputerów w sklepach wyspecjalizowanych.

- To jest kwota, która w kwietniu zsumuje się do 7 mld zł. Tytułem porównania, w marcu na pomoc dla kilkudziesięciu, czterdziestu kilku branż objętych w tej chwili tarczą branżową, wydaliśmy 3 mld zł - zaznaczył Gowin.

Podkreślił, że oznacza to ponad dwukrotne zwiększenie pomocy, co jest miarą wysiłku polskiego podatnika, polskiego społeczeństwa, żeby pomóc firmom.

Zapowiedział, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii myśli o przyszłości i wkrótce przedstawi dwie bardzo ważne strategie rozwojowe - strategię produktywności i Nową Politykę Przemysłową.

- Dlatego, że chcemy, aby kołem zamachowym gospodarki, dynamicznego rozwoju Polski w jeszcze większym stopniu niż działo się to w ostatnich latach była właśnie nowoczesna produkcja przemysłowa - wyjaśnił.

Gowin: przygotowujemy plany szerokiego restartu branż dotkniętych pandemią

Przygotowujemy plany szerokiego restartu dla branż dotkniętych kryzysem - oświadczył wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Jak oświadczył Gowin na konferencji prasowej, branżami, które najmocniej są dotknięte kryzysem i najbardziej korzystają z pomocy, są gastronomia i turystyka.

- Ale są też inne branże dotknięte bardzo głębokim kryzysem, np. transport lotniczy czy organizacja targów - zauważył.

Dlatego, jak stwierdził, "przygotowujemy plany szerokiego restartu dla tych właśnie branż, które są dotknięte kryzysem. Kryzysem niezawinionym przez nikogo, a zagrażającym dużej części podmiotów gospodarczych reprezentujących te branże".

Premier: Tarcza PFR będzie kontynuowana

Kontynuację Tarczy Polskiego Funduszu Rozwoju zapowiedział również premier Mateusz Morawiecki, dziękując PFR za sprawną organizację pomocy w ramach tego programu.

- Tarcza PFR będzie kontynuowana. To jest program, który rzeczywiście uratował miliony, miliony miejsc pracy - powiedział Mateusz Morawiecki, dziękując PFR za sprawną organizację pomocy w ramach tego programu.

Premier przypomniał, że kształt Tarczy PFR musi być konsultowany z Komisją Europejską. Jednak, jak dodał, "raz jeszcze chcę podkreślić, że środki pochodzą z siły państwa polskiego i zdrowych finansów publicznych państwa".

- Cieszymy się jednak, że szybkimi krokami zbliża się również realizacja krajowych planów odbudowy, w naszym wypadku wspartych przez potężne programy z Polskiego Nowego Ładu - oświadczył Mateusz Morawiecki.

W ramach Tarczy PFR wsparcie otrzymało 348 tys. podmiotów

W ramach Tarczy PFR 1.0, uruchomionej podczas wiosennej fali pandemii w ub.r., PFR wypłacił 61 mld zł. Wsparcie trafiło do 348 tys. przedsiębiorstw z całej Polski, zatrudniających ponad 3,2 mln pracowników.

W obliczu drugiej fali pandemii rząd i PFR przygotowały Tarczę Finansową 2.0. To program wsparcia, którego celem jest pomoc finansowa dla firm z branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19. Strumień finansowego wsparcia Tarczy 2.0 obejmuje trzy instrumenty: Tarczę Finansową PFR dla MŚP 2.0, Tarczę Finansową dla Dużych Firm i umorzenie subwencji dla MŚP w ramach Tarczy Finansowej PFR dla MŚP 1.0.

Wartość pomocy dla mikro-, małych i średnich firm to 13 miliardów zł. Dla dużych przedsiębiorstw ze wszystkich branż wymagających wsparcia w związku z pandemią przeznaczona jest Tarcza dla Dużych Firm o wartości 25 miliardów zł.

W połowie stycznia br. ruszyła Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla mikro, małych i średnich firm z 45 branż najbardziej poszkodowanych w wyniku drugiej fali pandemii.

Mateusz Morawiecki: pod koniec kwietnia spodziewany pozytywny efekt nowej tarczy

Spodziewany pozytywny efekt ogłoszonej nowej tarczy antykryzysowej powinniśmy zobaczyć pod koniec kwietnia - powiedział na konferencji szef rządu.

- Drugi kwartał będzie krytyczny i mam nadzieję, że pod koniec kwietnia już będziemy mogli pokazać pozytywne efekty działania tarcz finansowych - tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Dodał, że to jest tarcza wiosenna, która ma zwiastować odbudowę.

- Ona przeznacza następne dziesiątki miliardów złotych na ratowanie polskich przedsiębiorców, na przechowanie przez nich kapitału doświadczeń, rynku, klientów po to, żeby później mogli mocno odbić się i funkcjonować w normalniejszych czasach - stwierdził.

Zdaniem premiera już w czerwcu, lipcu i sierpniu możemy się spodziewać w gospodarcze co najmniej tak silnego odbicia, jak rok temu.

- Jest to możliwe, trzeba dotrwać do tego czasu (...). Tarcza antykryzysowa, którą dzisiaj przedstawiamy, na pewno bardzo mocno w tym pomoże - dodał.

Premier mówił, że rząd chce uruchomić kolejne środki, do 30 mld zł, dla przedsiębiorstw, i objąć pomocą kolejne kody PKD. Dotychczasowe wsparcie dla przedsiębiorców to ponad 200 mld zł.

- Chcemy uruchomić kolejne środki do 30 mld zł, żeby ratować przedsiębiorstwa - powiedział. - To walka o zdrowie i życie Polaków - podkreślił.

IAR, PAP, jk

Czytaj także

Prezes PFR: polski przemysł wrócił do trendów sprzed pandemii

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 13:22
Produkcja przemysłowa odrobiła całość strat związanych z COVID-19 i wróciła do trendu sprzed pandemii - ocenił w poniedziałek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Według poniedziałkowych danych GUS, produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 11,2 proc. rdr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre informacje dla przedsiębiorców. Wypłaty subwencji z Tarczy PFR 2.0 zostaną przedłużone do końca czerwca

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 09:33
- Chcemy wprowadzić termin składania wniosków o postępowania wyjaśniające z Tarczy PFR 2.0 do 15 kwietnia, a termin wypłat subwencji do 30 czerwca br. - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Semeniuk: rząd przeznaczył już 200 mld zł dla firm w walce ze skutkami pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 20:48
Rok walki z koronawirusem - o pomysłach na wsparcie gospodarki w czasie pandemii i efektach tej pomocy ze strony państwa mówiła w radiowej Jedynce Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
rozwiń zwiń