X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pomoc państwa w czasie pandemii. Z tarczy finansowej PFR skorzystała co druga polska firma

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 17:45
Z tarczy finansowej PFR skorzystało 370 tys. firm - głównie mikro, małych i średnich. które na tym pierwszym etapie pandemii otrzymały subwencje finansowe - poinformował szef PFR, Paweł Borys podczas debaty Warsaw Enterprise Institute.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa Gorodenkoff

Szef PFR przyznał, że od początku zakładano, że wpływ pandemii na gospodarkę może wynieść co najmniej 12 miesięcy.

Tarcza miała w tym czasie przede wszystkim utrzymać zatrudnienie w firmach

- Stąd te mechanizmy motywujące firmy do utrzymania zatrudnienia były właśnie obliczone na 12 miesięcy. Stąd dość duża skala, aby stworzyć duży bufor finansowy na dłuższy okres. W efekcie tego, saldo depozytów w sektorze przedsiębiorstw wzrosło (...), a relacja depozytów do kredytów i wskaźniki płynności osiągnęły też rekordowe poziomy. I myślę też, że ta polityka była też skuteczna z punktu widzenia utrzymania zatrudnienia - tłumaczył Borys.


bezrobocie praca dane shutterstock 1200.jpg
Eksperci: na niskie bezrobocie wpływają: tarcze, dywersyfikacja gospodarki i zdolności dostosowawcze przedsiębiorców

Obecnie, gdy trwa druga i trzecia fala pandemii, kierowane jest wsparcie sektorowe

Wskazał, że podczas drugiej i trzeciej fali pandemii pomoc firmom jest bardziej sektorowa. "Zresztą, podobnie odbywa się to teraz w Europie, że pomoc jest bardziej kierowana rzeczywiście do tych branż, które bezpośrednio dotknięte są restrykcjami" - powiedział.

Wsparcie dotarło do firm zatrudniających 3,5 mln pracowników

Jak mówił, firmy, które otrzymały wsparcie, zatrudniają 3,5 mln osób. - Jest to bardzo duża skala. Również 100 firm dużych (...) otrzymało różnego typu finansowanie - powiedział.


shutt biznes covid 1200.jpg
Tarcza antykryzysowa dla firm przedłużona o kolejny miesiąc. Zobacz, kto i na jakich zasadach może z niej skorzystać

Jego zdaniem - biorąc pod uwagę dane z rynku pracy i z sektora przedsiębiorstw - "większość tych firm, możliwie bezpiecznie, przy tym wsparciu ze strony tarcz, przez ten kryzys przeszła".

- Robimy wszystko po to, aby firmy przeszły przez ten szok wywołany pandemią, bo nie jest to normalny cykl koniunkturalny, to jest czynnik zupełnie zewnętrzny - zaznaczył.

Pandemia przyspieszyła rozwój cyfryzacji, firmy dostosowały się do nowych warunków

Szef PFR zaznaczył jednocześnie, że firmy same muszą się dostosować do zaistniałej sytuacji wywołanej pandemią, np. wprowadzając sprzedaż zdalną.


1200_Duda_Free.png
Prezydent: wysoko oceniam wkład Polskiego Funduszu Rozwoju w walkę ze skutkami kryzysu- Pandemia spowodowała niesamowite przyspieszenie pewnych trendów, zwłaszcza jeśli chodzi o transformację cyfrową. Jeżeli polskie firmy nie będą inwestowały w nowe technologie, to po prostu stracą konkurencyjność. To jest bardzo ważne, żeby firmy nie tylko koncentrowały się na tym, że dostały wsparcie finansowe, ale żeby też dostosowały się do nowego otoczenia - wskazał Borys.

PFR wspiera biznes poprzez dwie tarcze

W ramach tarczy finansowej PFR 1.0, uruchomionej podczas wiosennej fali pandemii w ub.r., PFR wypłacił 61 mld zł. Wsparcie trafiło do 348 tys. przedsiębiorstw z całej Polski, zatrudniających ponad 3,2 mln pracowników.

W obliczu drugiej fali pandemii rząd i PFR przygotowały tarczę finansową 2.0. To nowy program wsparcia, którego celem jest pomoc finansowa dla firm z branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19.

PAP, jk

Czytaj także

Dobre informacje dla przedsiębiorców. Wypłaty subwencji z Tarczy PFR 2.0 zostaną przedłużone do końca czerwca

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 09:33
- Chcemy wprowadzić termin składania wniosków o postępowania wyjaśniające z Tarczy PFR 2.0 do 15 kwietnia, a termin wypłat subwencji do 30 czerwca br. - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska z najniższą stopą bezrobocia w UE. Ekspert: pomogła struktura polskiej gospodarki i rządowe tarcze

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 20:08
Dlaczego Polska mimo pandemii ma najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej? Wyjaśniał to w radiowej Jedynce Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PFR podał jaki będzie procent umorzeń subwencji z Tarczy 1.0

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 11:30
Zakładamy, że średnie umorzenie subwencji z Tarczy PFR 1.0 wyniesie 65 -70 proc. - powiedział PAP wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Bartosz Marczuk. Dodał, że firmy, które otrzymały wsparcie w maju, zaczną spłatę pozostałej kwoty dopiero od 25 lipca 2021 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Semeniuk: rząd przeznaczył już 200 mld zł dla firm w walce ze skutkami pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 20:48
Rok walki z koronawirusem - o pomysłach na wsparcie gospodarki w czasie pandemii i efektach tej pomocy ze strony państwa mówiła w radiowej Jedynce Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zapowiada kolejne tarcze branżowe. W przygotowaniu plan dla gospodarki po koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 13:14
Rząd oraz Polski Fundusz Rozwoju zapowiadają kontynuację oraz uruchomienie kolejnych tarcz finansowych dla branż dotkniętych skutkami koronawirusa. Przygotowywany jest też plan postcovidowy, obejmujący Nową Politykę Przemysłową.
rozwiń zwiń