Koronawirus powodem zmian na rynku pracy. Jest nowy raport

- Wywołana pandemią przyspieszona automatyzacja wymusi restrukturyzację rynku pracy – z jednej strony miliony osób będą tracić źródło utrzymania, z drugiej - w miejsce likwidowanych miejsc pracy powstawać będą nowe. Te wymagać będą jednak większych umiejętności cyfrowych, elastyczności i twórczego myślenia, wynika z analizy think tanku Parlamentu Europejskiego.

2021-04-19, 16:02

Koronawirus powodem zmian na rynku pracy. Jest nowy raport
zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

W raporcie wskazano, że pandemia COVID-19 przyspieszyła niektóre procesy widoczne od pewnego czasu na europejskim rynku pracy, takie jak cyfryzacja, automatyzacja i rozwój telepracy.

Koronawirus wymusza automatyzację pracy

Zdaniem ekspertów wiele z tych zmian zostanie z nami po pandemii, generując kolejne wyzwania dla UE i państw członkowskich.

Jedną z najistotniejszych jest przyspieszona automatyzacja, która - jak zauważono w dokumencie - dla milionów osób "oznacza utratę źródła utrzymania" i która "wymusi restrukturyzację rynku pracy".

Maszyny i ludzie podzielą się pracą po połowie

"Według Światowego Forum Ekonomicznego do 2025 r. wyrówna się czas pracy ludzi i maszyn. Szacuje się, że do tego czasu nowy podział pracy między ludzi i maszyny poskutkuje likwidacją 85 mln miejsc pracy na całym świecie. W ich miejsce powstanie blisko 97 mln nowych miejsc pracy, lepiej dostosowanych do procesu automatyzacji" - podano w raporcie.


Powiązany Artykuł

praca zdalna FREE 1200.jpg
Zamiast siłowni - opieka medyczna, szczepienia przeciwko COVID-19. Koronawirus zmienia system zachęt w firmach

Potrzebni pracownicy coraz bardziej „cyfrowi”, elastyczni, odporni na stres i myślący krytycznie i twórczo

Autorzy analizy wskazali przy tym na "pilną potrzebę podnoszenia kwalifikacji cyfrowych pracowników należących do starszych grup wiekowych, co ma zwiększyć ich konkurencyjność".

"Oprócz umiejętności cyfrowych w najbliższych pięciu latach na rynku pracy szczególnie cenione będą umiejętności krytycznego myślenia, analizy, rozwiązywania problemów, odporności na stres i elastyczności - zaznaczyli eksperci.

REKLAMA

Nowe wymagania oznaczają konieczność pozyskania nowych umiejętności dla wielu pracowników

"Szacuje się, że ok. 40 proc. pracowników będzie musiało przekwalifikować się na sześć miesięcy lub krócej, a 94 proc. liderów biznesu oczekuje, że pracownicy posiądą nowe umiejętności w miejscu pracy - to gwałtowny wzrost w porównaniu z 65 proc. w 2018 r." - dodali.

Nowe umiejętności wielkim wyzwaniem dla szkół

W raporcie opisano także działania, jakie powinna podjąć UE, by sprostać wymienionym wyzwaniom. "Skoro automatyzacja niektórych zadań będzie postępować, UE musi znaleźć rozwiązania mające na celu zapewnienie pracownikom nowych umiejętności. W rezolucji z lutego 2019 r. ws. kompleksowej polityki przemysłowej w dziedzinie sztucznej inteligencji i robotyki Parlament Europejski podkreślił, że programy nauczania muszą być dostosowane do procesu automatyzacji, m.in. poprzez ustanowienie nowych ścieżek uczenia się i korzystania z nowych technologii" - zwrócono uwagę w raporcie.


Powiązany Artykuł

praca zdalna kobieta shutter 1200 Vadym Pastukh.jpg
Badanie: sytuacja na rynku pracy stabilizuje się, ale pandemia odciska swoje piętno

Europejski rynek pracy musi się szerzej otworzyć na nowe grupy pracownicze

W ocenie autorów analizy istotne jest również "zwiększenie integracyjności rynku pracy, np. poprzez większą otwartość na osoby niepełnosprawne, słabiej wykształcone lub pochodzące spoza Unii". Należy także dążyć do "podnoszenia umiejętności i zwiększenia możliwości przekwalifikowania starszych pracowników".

Trzeba zwiększyć dostęp do szkoleń dla seniorów

"To był - i dzięki nowemu Europejskiemu programowi na rzecz umiejętności nadal jest - jeden z priorytetów UE. Spośród 12 działań, które tworzą program, kilka dotyczy starszych pracowników - chociażby indywidualne konta edukacyjne, których celem jest likwidacja luk w dostępie do szkoleń zawodowych seniorów. Komisja ma rozpocząć tę inicjatywę w ostatnim kwartale 2021 r. Natomiast inna inicjatywa przewidziana w programie ma ułatwić obywatelom korzystanie z mikropoświadczeń w celu zwiększania zawodowych kompetencji" - czytamy w raporcie.

Konieczne regulacje obejmujące pracę on-line – jej czas, przerwy, wypoczynek

Eksperci zwrócili także uwagę, że na szczeblu UE przydatna byłaby regulacja zapewniająca pracownikom świadczącym telepracę prawo do bycia offline w określonych porach dnia, a tym samym ułatwiająca im zachowanie zdrowia


Powiązany Artykuł

komputer technologie cyfryzacja 1200.jpg
Beata Ostrowska: AI, big data, biometria, chmury to trendy, które zyskają w 2021 roku

psychicznego i równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym.

Przypomnieli jednocześnie, że w styczniu PE przyjął sprawozdanie dotyczące prawa pracowników do bycia offline, apelując tym samym do Komisji Europejskiej o właściwą dyrektywę w tej sprawie.

"Rozporządzenie w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy telepracowników może stać się konieczne.

Konieczność śledzenia osób pracujących zdalnie w trakcie godzin pracy w celu ochrony interesów ekonomicznych pracodawcy wywołuje obawy etyczne. Na poziomie Unii prywatność pracowników chroni rozporządzenie o ochronie danych osobowych, tj. RODO, jednak w tej kwestii należy zrobić więcej na poziomie krajowych regulacji" - stwierdzili.

REKLAMA

Zabezpieczenie społeczne powinno objąć większą liczbę pracowników – w tym samozatrudnionych

Prócz tego w analizie wskazano potrzebę włączania nowych grup pracowników do europejskich systemów zabezpieczenia społecznego. Pierwsze kroki w tym kierunku to - jak przypomniano - zalecenie Rady UE w kwestii dostępu pracowników i osób samozatrudnionych do ochrony socjalnej, a także dyrektywa PE ws. przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy.

"Trzeba jednak rozszerzyć środki zabezpieczenia społecznego na pracowników wykonujących pracę w niestandardowych formach, np. osoby samozatrudnione, zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy i na czas określony. Należy także uwzględnić osoby poszukujące pracy pozostające w zatrudnieniu przerywanym. Można to osiągnąć poprzez oddzielne dyrektywy lub wytyczne dla poszczególnych grup pracowników" - dodano.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej