X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polacy czują się lepiej na rynku pracy. Ponad dwie trzecie badanych deklaruje pewność zatrudnienia

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 11:29
W czerwcu niemal cztery piąte (78 proc.) pracujących zarobkowo zadeklarowało większe lub mniejsze poczucie pewności zatrudnienia. Większość z tej grupy, 42 proc., możliwość utraty obecnej pracy uznała za mało prawdopodobną - wynika z opublikowanego we wtorek badania CBOS.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: rawpixel/Pixabay

Jak wynika z najnowszego badania na temat rynku pracy, przeprowadzonego przez CBOS, 78 proc. pracujących zarobkowo zadeklarowało większe lub mniejsze poczucie pewności zatrudnienia, przy czym większość z tej grupy (42 proc.) możliwość utraty obecnej pracy uznała za mało prawdopodobną.

Maleje liczba osób, które boją się utraty pracy

W stosunku do maja odsetek osób pracujących zarobkowo, które biorą pod uwagę możliwość utraty obecnej pracy, zmniejszył się o 2 punkty procentowe, a jednocześnie o 2 punkty procentowe przybyło tych, którzy w większym lub mniejszym stopniu są pewni jej utrzymania. Jest to najlepszy rezultat od marca 2020 r.

Dwie trzecie badanych dobrze ocenia też sytuację swojego zakładu pracy

Z informacji CBOS wynika, że w czerwcu blisko dwie trzecie (62,6 proc.) pracujących zarobkowo oceniło, że sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra, przy czym badani w większości (52,2 proc.) określali ją jako po prostu dobrą, a w mniejszości byli uważający ją za bardzo dobrą (10,4 proc.).

Kelnderka restauracja gastronomia Shutterstock 1200.jpg
Gastronomia i hotelarstwo stają na nogi. Są jednak problemy ze znalezieniem chętnych do pracy

"Ponad jedną czwartą (26,6 proc.) stanowili pracujący postrzegający sytuację w swoich zakładach pracy jako "ani dobrą, ani złą", natomiast 8,3 proc. respondentów oceniło, że sytuacja w ich zakładach pracy jest zła, jednak zaledwie 0,7 proc. uznało ją za bardzo złą, a 7,6 proc. – za po prostu złą. Nieliczni nie potrafili jej ocenić (2,4 proc.)" – napisano w komunikacie CBOS.

Poprawiają się też oceny dotyczące sytuację w zakładach pracy

Oceny aktualnej sytuacji w zakładach pracy są nieznacznie lepsze niż przed miesiącem – po 1 punkcie procentowym wzrosły odsetki pracujących zarobkowo, którzy twierdzą, że sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra, oraz tych, którzy określają ją jako "ani dobrą, ani złą", a o 2 punkty procentowe ubyło badanych oceniających ją źle.

firma spotkanie biznes 1200.jpg
Więcej firm rejestruje się w bazie REGON, niż kończy działalność. Tak wynika z raportu PARP

Od stycznia 2021 roku ocena aktualnej sytuacji w zakładach pracy z miesiąca na miesiąc powoli się poprawia (od początku roku odsetek pracujących dobrze oceniających sytuację w swoim miejscu pracy wzrósł o 8 punktów procentowych) – napisano w komunikacie o wynikach badania.

Dobre oceny sytuacji w zakładach pracy dotyczą też przyszłości

W czerwcu, tak jak w poprzednich miesiącach, większość (63,2 proc.) pracujących zarobkowo przewidywała, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy pozostanie bez zmian. Pozostali znacznie częściej spodziewali się poprawy niż pogorszenia (18,5 proc. wobec 9,4 proc.).

Warto też dodać, iż nawet badani spodziewający się w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy poprawy lub pogorszenia sytuacji w swoim zakładzie pracy na ogół nie oczekiwali istotnych zmian (2,4 proc. mówiło o zdecydowanej poprawie, a 1,1 proc. o zdecydowanym pogorszeniu). Co jedenasty (8,9 proc.) respondent nie potrafił ocenić, jak w ciągu najbliższego roku będzie wyglądała sytuacja w jego miejscu pracy.

"Prognozy sytuacji w zakładach pracy na najbliższy rok są minimalnie mniej optymistyczne niż przed miesiącem. W porównaniu z majem mniej pracujących uważa, że sytuacja w ich zakładach pracy poprawi się (spadek o 3 punkty procentowe, do poziomu z kwietnia br.), przybyło natomiast badanych niespodziewających się w ciągu najbliższych miesięcy żadnych zmian w swoich zakładach pracy (wzrost o 2 punkty) oraz obawiających się pogorszenia (wzrost o 1 punkt, do poziomu z maja br.)" – napisano w komunikacie CBOS.


PAP, jk

Czytaj także

Polska wśród państw o najniższym bezrobociu w Europie. Ekspert: uderzenie w rynek pracy zostało zamortyzowane

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 17:20
Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w grudniu 2020 r. 6,2 proc., o 0,1 pkt proc. więcej niż w listopadzie - podało w piątek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Zdaniem Andrzeja Kubisiaka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia - nasz rynek pracy w sposób ograniczony ucierpiał z powodu pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIE: dynamika wynagrodzeń powinna pozostać wysoka

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:38
W lutym przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wyniosło 5568,82 złotych brutto - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W porównaniu z tym samym okresem 2020 roku wzrosło o 4,5 procent. Chodzi o firmy, w których pracuje powyżej 9 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy coraz mniej boją się utraty pracy, lepiej oceniają też kondycję swoich firm

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 17:23
W stosunku do kwietnia zmniejszyła się liczba osób pracujących, które biorą pod uwagę możliwość utraty obecnej pracy. Obawy pracowników przed utratą pracy są obecnie najmniejsze w całym okresie pandemii – poinformował CBOS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktywność ekonomiczna Polaków w IV kwartale 2020 r. Dobre dane pomimo pandemii

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 09:52
W IV kwartale 2020 r. w porównaniu z poprzedzającym go kwartałem w populacji osób w wieku 15 lat i więcej zaobserwowano niewielki wzrost liczby pracujących przy jednoczesnym, także niewielkim, zmniejszeniu liczby bezrobotnych. Wiązało się to z ograniczonymi możliwościami osobistego poszukiwania pracy i gotowości do jej podjęcia w czasie zwiększonych w ostatnim kwartale roku obostrzeń wynikających z walki z pandemią COVID-19. GUS opublikował ''Raport o aktywności ekonomicznej ludności Polski w IV kwartale 2020 roku''.
rozwiń zwiń