Podatki: już trzech na czterech Polaków podaruje 1 procent
Z najnowszego badania KPMG na temat "Rocznego zeznania podatkowego Polaków - PIT 2013" wynika, że już trzech na czterech podatników samodzielnie rozliczających się z urzędem skarbowym deklaruje, że przekaże 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
2014-04-24, 17:18
Posłuchaj
Z roku na rok zwiększa się świadomość i poziom odpowiedzialności społecznej Polaków. W 2014 roku 72 proc. osób zadeklarowało chęć przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. To aż o 7 punktów procentowych więcej niż w ubiegłym roku. Tym samym zmniejszyła się liczba osób nieprzekazujących 1 proc. podatku - z 30 proc. do 23 proc.
Tu warto przypomnieć, że można z tego prawa skorzystać tylko wtedy, gdy rozliczamy się z fiskusem sami. Jeśli zrobił to za nas nasz pracodawca, to 1 proc. nie przekażemy. A do przekazywania 1 proc. zachęca coraz łatwiejsza procedura. W zeznaniu podatkowym wystarczy podać numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego.
Częściej 1 procent przekazują zamożniejsi podatnicy
Chęć przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego rośnie wraz z uzyskiwanym na rękę dochodem. Osoby zarabiające do 1,5 tys. zł netto miesięcznie, zdecydowanie rzadziej decydują się na przekazanie 1 proc. swojego podatku.
- Wynikać to może z faktu, iż 1 proc. podatku przy niższych zarobkach stanowi mniej znaczącą kwotę niż przy wyższych dochodach - mówi Andrzej Marczak z KPMG. 86 proc. podatników zarabiających od 3 do 4,5 tys. zł zadeklarowało, że przekaże 1 proc. podatku i 91 proc. podatników zarabiających ponad 4,5 tys. złotych
REKLAMA
Warto jednak pamiętać, aby nie był to jedyny gest charytatywny w ciągu roku. Darowizny można odpisywać, trzeba tylko pamiętać, aby ich wartość nie przekroczyła 6 proc. uzyskanego dochodu.
W jaki sposób Polacy składają roczne zeznanie podatkowe PIT
Zwiększa się też liczba osób rozliczających się przez Internet. W porównaniu z pierwszą edycją badania, przeprowadzoną w 2012 roku, liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie i może w tym roku zbliżyć się do 5 milionów osób.
W 2014 roku liczba osób deklarujących składanie rocznego zeznania podatkowego drogą internetową wzrosła o 6 punktów procentowych osiągnęła wartość 28 proc. W rezultacie liczba podatników rozliczających swoje podatki przez system e-Deklaracje może w tym roku po raz pierwszy zbliżyć się do 5 milionów osób.
Zmniejszyła się natomiast liczba osób składających zeznania podatkowe bezpośrednio w urzędzie skarbowym. W 2014 roku 60 proc. podatników zadeklarowało taki sposób rozliczenia. W roku ubiegłym było to 64 proc.
REKLAMA
Wypełnianie formularzy PIT nie sprawia trudności
Dla ponad połowy Polaków wypełnienie formularza PIT jest łatwe. Wśród nich przeważają osoby z wyższym wykształceniem. Co ciekawe, jednocześnie aż 39 proc. podatników nie wie, na jakim formularzu PIT rozliczać swoje dochody. Połowa podatników w całości zleca uzupełnienie formularza PIT komuś innemu - dodaje Andrzej Marczak.
Jak wynika z przeprowadzonego badania, tylko 38 proc. podatników wypełnia swój PIT samodzielnie. Osoby korzystające z porad, bądź zlecające całkowite wypełnienie formularza PIT (49 proc. badanych) najczęściej wybierają pomoc księgowych (48 proc.), znajomych (44 proc.) oraz osób z rodziny (34 proc.). W porównaniu z rokiem ubiegłym spadła liczba osób korzystających z pomocy urzędników, o 4 punkty procentowe.
Ponad połowa podatników korzysta z dedykowanych programów komputerowych do przygotowania rocznego zeznania podatkowego PIT. W porównaniu z rokiem 2012 liczba podatników deklarujących korzystanie z takiej możliwości wzrosła ponad dwukrotnie - do 59 proc. Wpływ na to ma rosnąca liczba podatników rozliczających się przez Internet, a także wzrost poziomu informatyzacji społeczeństwa.
REKLAMA
PIT 2013: niezłożenie zeznania w terminie oznacza kary i utratę ulg >>>
Termin rozliczenia się z fiskusem mija 30 kwietnia. Terminu tego trzeba pilnować, bo w przeciwnym wypadku grożą kary. Jeśli ktoś chce wysłać formularz przez Internet, to nie powinien tego odkładać na ostatnią chwilę, bo system może się zawiesić. I zawsze po złożeniu PIT taką drogą, trzeba dostać elektroniczne potwierdzenie odbioru.
Sylwia Zadrożna
REKLAMA