TK o różnicowaniu świadczeń pielęgnacyjnych: niekonstytucyjne
Różnicowanie opiekunów osób niepełnosprawnych jest niezgodne z ustawą zasadniczą uznał Trybunał Konstytucyjny. Trybunał rozpatrywał skargę złożoną w 2013 roku przez posłów PiS. Wyrok nie rozwiał jednak wszystkich obaw osób zajmujących się opieką swoich bliskich.
2014-10-21, 18:50
Posłuchaj
Skarga była pokłosiem znowelizowanej pod koniec 2012 roku przez Sejm ustawy o świadczenia rodzinnych. Na mocy nowych przepisów prawo do świadczenia pielęgnacyjnego mieli ci opiekunowie, których podopieczni stali się niepełnosprawnymi po osiemnastym roku życia lub w przypadku uczących się po 25 roku życia.
Od 2013 roku świadczenia utracili opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych.
Opiekunowie podkreślali podczas posiedzenia Trybunału, że zrezygnowali z pracy na rzecz opieki nad bliskimi. Ich zdaniem nie można dzielić opiekunów, bo wszyscy ciężko pracują zajmując się swoimi podopiecznymi.
Nowe przepisy miały przeciwdziałać nadużywaniu pomocy, tymczasem pozbawiły środków do życia wiele rodzin. Ich niezadowolenie odbiło się głośnym echem w kwietniu tego roku, kiedy przyjechali protestować przed Sejmem.
W ocenie Trybunału, nie jest natomiast niezgodne uzależnienie wysokości świadczeń od sytuacji materialnej rodzin opiekuna i podopiecznego.
REKLAMA
Resort pracy zapowiada dostosowanie sie do wyroku TK
Resort pracy zapowiada wykonanie ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.
Opiekunowie niepełnosprawnych zdezorientowani wyrokiem
Tymczasem opiekunowie osób niepełnosprawnych są zdezorientowani wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie świadczeń.
Problemem pozostaje niski próg dochodowy
Zajmujący się niepełnosprawną matką Mirosław Sobolewski powiedział, że wiele osób w podobnej sytuacji nadal nie będzie otrzymywać świadczeń, ponieważ obowiązuje bardzo niski próg dochodowy przyznawania świadczeń. Obecnie jest to 623 złote na osobę w rodzinie opiekuna i niepełnosprawnego.
Mirosław Sobolewski widzi też jednak powód do zadowolenia, bo Trybunał zakwestionował różnicowanie świadczeń opiekunów osób dorosłych zależnie od tego, czy stali się niepełnosprawni w dzieciństwie czy w wieku dojrzałym.
REKLAMA
Dariusz Więsek, opiekujący się ojcem, obawia się utraty prawa do świadczeń.
Jak podkreśla, w podobnej sytuacji jest bardzo wiele osób, których dochody są na granicy kryterium uprawniającego do świadczeń.
W ocenie Trybunału efektywna pomoc państwa dla rodzin w szczególnie trudnej sytuacji, takiej jak opieka nad niepełnosprawnymi dziećmi czy dorosłymi, powinna być zawsze dostosowana do konkretnych okoliczności. Nie musi być wyłącznie wsparciem materialnym. Może polegać też na ułatwieniach dla opiekunów. W ocenie Trybunału, świadczenia dla opiekunów powinny też zależeć od rodzaju niepełnosprawności i konkretnych potrzeb rodziny, związanych z opieką nad jej niepełnosprawnym członkiem.
Trybunał uznał, ze różnicowanie sytuacji opiekunów ze względu na wiek powstania niepełnosprawności podopiecznego jest niezgodne z konstytucją. Nie jest natomiast niezgodne z ustawą zasadniczą uzależnienie świadczeń od sytuacji materialnej rodzin opiekuna i podopiecznego. Trybunał nie uchylił jednak żadnego z obecnie obowiązujących przepisów. Zobowiązał natomiast ustawodawców do utworzenia jednolitego systemu świadczeń z tytułu opieki nad niepełnosprawnymi.
IAR, jk
REKLAMA
REKLAMA