Biblioteki edukują ekonomicznie seniorów
W Warszawie zakończy się w środę dwudniowe seminarium podsumowujące trzecią edycję projektu realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pod tytułem "O finansach w bibliotece".
2014-11-05, 10:40
Posłuchaj
Przez ostatnie pół roku ponad 100 bibliotek w całej Polsce szkoliło starsze osoby w zakresie ekonomii i finansów.
Jak wyjaśnia Katarzyna Morawska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, przekazywane informacje ujęto w pięć modułów w ramach kursu e-lerningowego.
- Każdy z tych modułów opowiada o jednej podstawowej rzeczy z zakresu edukacji finansowej. Mówimy o tym, jak założyć konto bankowe, jak z niego korzystać przez Internet, w jaki sposób zadbać o swoje ubezpieczenie, żeby wybrać najbardziej korzystną dla siebie ofertę, jak zajmować się swoimi finansami domowymi. Są też informacje o tym, czym zajmuje się Narodowy Bank Polski. W tym roku do szkoleń dołączyliśmy praktyczną kwestię: jak rozpoznawać banknoty. Zostały wprowadzone nowe banknoty, więc uczymy, jak je odróżnić od fałszywych, na co zwracać uwagę, jak się nimi posługiwać – mówi Morawska.
Wiedza zdobyta na kursie przydaje się seniorom w praktyce
Projekt jest kierowany głównie do osób starszych z terenów wiejskich i małych miast.
- Biblioteki przeszkoliły ponad 2350 osób. Ogłosiliśmy też konkurs na najlepszą historię uczestnika kursu „O finansach w bibliotece”. Komisja nagrodziła i wyróżniła 11 bibliotek i również 11 autorów tych najlepszych historii o tym, jak w praktyce została wykorzystana wiedza zdobyta na kursie – mówi Morawska. – Jest dużo korzyści, które można wyciągnąć w praktyce z tego kursu. Finanse to jest trochę taka wiedza tajemna, osoby starsze uważają, że to jest nie dla nich, bo nie mają pieniędzy czy wnuki im pomogą, ale właśnie dzięki takiej wiedzy mogą stać się bardziej niezależne. Mogą również nieco oszczędzić. Może nie są to jakieś wielkie kwoty, ale zawsze na coś się uzbiera – dodaje.
REKLAMA
Projekt "O finansach w bibliotece" realizowany jest wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Hanna Uszyńska, awi
REKLAMA