Lokaty bankowe coraz niżej oprocentowane. Gdzie lokować oszczędności?

2015-05-13, 11:34

Lokaty bankowe coraz niżej oprocentowane. Gdzie lokować oszczędności?
Na lokacie bankowej nie zarobimy za dużo. Foto: Glow Images/East News

Nie poprawia się sytuacja na rynku lokat bankowych. Banki dalej obniżają oprocentowanie, średnio oferują już mniej niż 2 proc. Depozyty na więcej niż 3 proc. to dziś niemal towar deficytowy. Wszystko oczywiście przez rekordowo niskie stopy procentowe w kraju.

Posłuchaj

O oferowanych obecnie przez banko lokatach mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Jarosław Sadowski z Expandera /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- W tej chwili, jeżeli chcemy założyć lokatę, to będziemy mieli problem, żeby znaleźć taką z oprocentowaniem wynoszącym 3 proc. Mówimy tutaj o takich lokatach „bez gwiazdek”, czyli nie tylko dla nowych klientów, czy nie tylko pod warunkiem, że założymy konto bankowe, ale o standardowych ofertach - mówi Jarosław Sadowski z Expandera.

Najniższe oprocentowanie w największych bankach

Średnio oprocentowanie na lokacie bankowej wynosi obecnie 1,5 proc. Jak dodaje ekspert, dużo jest również ofert, które mają oprocentowanie nawet poniżej 1 proc.

Najniższe oprocentowanie lokat oferują co ciekawe największe banki.

- Wynika to z tego, że banki te mają już dużo pieniędzy, chociażby na podstawowych rachunkach, w ogóle nie muszą naliczać oprocentowania, więc nie chcą przepłacać za lokatę – wyjaśnia Jarosław Sadowski.

Alternatywa dla lokaty?

W tej chwili wiele osób, które nie chcą trzymać swoich oszczędności w przysłowiowej skarpecie, zastanawia się zatem, jaki produkt finansowy wybrać.

- Dla osób chcących oszczędzać krótkoterminowo, nie mam dobrych informacji. Dla nich są raczej te lokaty, konta oszczędnościowe, gdzie mamy gwarantowany zysk, bezpieczeństwo, wiemy z góry, ile dostaniemy i nie okaże się na koniec, niż tych pieniędzy będzie mniej niż wpłaciliśmy. W krótkim terminie pozostałbym jednak przy tych najbezpieczniejszych produktach – radzi Jarosław Sadowski.

Zamiast bankom pieniądze można powierzyć funduszom inwestycyjnym, które lokują je w obligacjach i akcjach. Ale to ryzykowne inwestycje. Fundusze potrafią w ciągu jednego dnia zarobić tyle, ile lokata w ciągu roku. Tyle samo i w tym samym tempie potrafią też stracić.

Justyna Golonko, awi

Polecane

Wróć do strony głównej