"Dobry Testament": Polacy nauczą się, jak sporządzić akt ostatniej woli
Rusza ogólnopolska kampania społeczna "Dobry Testament". Zainauguruje ją seminarium o testamentach dla organizacji pozarządowych, odbywające się w Warszawie.
2015-06-18, 07:23
Posłuchaj
Celem kampanii jest uświadomienie Polakom, jak ważne jest sporządzanie zapisów testamentowych - tłumaczy twórca kampanii Robert Kawałko. Przez akcję chcemy ponadto pokazać, że pisząc akt ostatniej woli, można czynić dobro - dodaje. Wyjaśnia, że wiele instytucji społecznych powstało właśnie dzięki czyjemuś zapisowi testamentowemu. - Ktoś podarował budynek, ziemię bądź pewną kwotę i dzięki temu stał się nieśmiertelny - zaznacza twórca kampanii.
Spisanie testamentu zajmuje kilka minut
Robert Kawałko podkreślił, że testament jest rzeczą banalną. Jego napisanie zajmuje kilka minut. - Wystarczy przeczytać instrukcję dostępną choćby w internecie, podjąć decyzję odnośnie tego, komu i jaką kwotę zapisujemy, a następnie wszystko to spisać - wyjaśnił. Zaznaczył, że w testamencie można podzielić się majątkiem, przeznaczając wybraną przez siebie kwotę na szlachetny cel. Warto sporządzając testament wybrać się do notariusza - dodał Robert Kawałko - i poprosić go o fachową asystę. Dzięki temu, dokument będzie spełniał wszystkie kryteria prawne. Unikniemy też późniejszych sporów rodzinnych, które mogą się pojawić w razie źle napisanego testamentu.
Niekiedy sporządzenie testemntu szczególnie zalecane
Prezes Stowarzyszenia Notariuszy RP, notariusz Anna Dańko-Roesler wskazała dwa z licznych przykładów sytuacji, w której sporządzenie aktu ostatniej woli jest szczególnie zalecane. Dokument ten warto sporządzić w przypadku, jeśli jesteśmy w drugim związku małżeńskim i mamy dzieci z poprzednich związków, lub nie posiadamy ich w ogóle. Możemy w dokumencie zadecydować, kto ma po nas odziedziczyć spadek - dzieci, czy obecny partner. Osoby, które często podróżują i posiadają dobra za granicą, powinny napisać testament, aby zdecydować, według którego prawa ma się odbywać dziedziczenie - polskiego, czy kraju w którym dane dobra się znajdują - dodaje notariusz.
Kampanię "Dobry Testament" tworzą organizacje pozarządowe, działające według najwyższych zasad etycznych i prawnych. Jej organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.dobrytestament.pl
REKLAMA
IAR, awi
REKLAMA