Rzecznik Finansowy z siedzibą w Łodzi?

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych zaproponowała we wtorek, by Rzecznik Finansowy miał siedzibę w Łodzi. Komisja zgłosiła w tej sprawie poprawkę do ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym.

2015-07-28, 17:44

Rzecznik Finansowy z siedzibą w Łodzi?
Nowym Rzecznikiem Finansowym zostanie na cztery lata Aleksandra Wiktorow, dotychczasowy Rzecznik Ubezpieczonych. Foto: www.rzu.gov.pl

Poprawkę zgłosił senator Janusz Sepioł (PO). Argumentował, że Łódź to duże miasto, które boryka się z poważnymi kłopotami i odpływem mieszkańców. Mówił o potrzebie decentralizacji kraju i rewitalizacji miast, wskazując jednocześnie na dogodne położenie komunikacyjne Łodzi.

Senatorów nie przekonały argumenty przedstawicieli biura Rzecznika Ubezpieczonych (jego następcą ma być Rzecznik Finansowy), że zmiana może znacznie utrudnić pracę nowej instytucji i może generować znaczne koszty. Tłumaczono, że większość instytucji, z którymi rzecznik będzie musiał współpracować, znajduje się w stolicy.

Powiązany Artykuł

Przewodniczący komisji Kazimierz Kleina zaznaczył, że nie wykluczone, iż w Warszawie mógłby znaleźć się oddział Rzecznika Finansowego, który zajmowałby się sprawami ubezpieczeniowymi. Poinformował też, że zainteresowanie przyjęciem instytucji Rzecznika Finansowego wyraziły ponadto Bydgoszcz, Piła i Słupsk. Komisja nie poparła jednak wniosku Witolda Sitarza (PO), by siedzibę Rzecznika Finansowego umiejscowić w Bydgoszczy.

Obecna na posiedzeniu wiceminister finansów Izabela Leszczyna przestrzegała, by nie utrudniać funkcjonowania nowej instytucji na jej starcie. Zaznaczyła, że ma ona na celu zwiększenie ochrony konsumentów - klientów firm z rynku finansowego.

Nowym Rzecznikiem Finansowym dotychczasowy Rzecznik Ubezpieczonych

Ustawę, która reguluje postępowanie reklamacyjne w instytucjach finansowych i wprowadza instytucję Rzecznika Finansowego, Sejm uchwalił w ub. tygodniu. Nowym Rzecznikiem Finansowym zostanie na cztery lata Aleksandra Wiktorow, dotychczasowy Rzecznik Ubezpieczonych.

Nowe, przygotowane przez PO przepisy będą dotyczyć reklamacji składanych przez osoby fizyczne - także w związku z prowadzoną przez nie działalnością zawodową bądź gospodarczą - które są klientami instytucji finansowych. Instytucje te to m.in. banki, banki spółdzielcze, SKOK-i, firmy pożyczkowe, biura usług płatniczych, towarzystwa emerytalne, towarzystwa ubezpieczeniowe oraz fundusze inwestycyjne.

Instytucja finansowa będzie miała obowiązek dostarczenia klientowi w chwili zawierania umowy informacji na piśmie dot. procedury składania i rozpatrywania reklamacji. Chodzi m.in. o sposób składania reklamacji - jej formę oraz miejsce, gdzie należy ją złożyć, a także termin rozpatrzenia reklamacji.

Gdy klient złoży reklamację, instytucja finansowa będzie miała obowiązek rozpatrzenia złożonej reklamacji i odpowiedzenia na nią na piśmie. Odpowiedź będzie musiała zawierać m.in. uzasadnienie i wyczerpującą informację na temat stanowiska podmiotu finansowego oraz wskazanie osoby udzielającej odpowiedzi. W przypadku nieuwzględnienia ewentualnych roszczeń klienta, instytucja będzie miała obowiązek poinformowania go o możliwości i sposobie odwołania się od stanowiska zawartego w odpowiedzi na reklamację.

Odpowiedź powinna zostać udzielona w ciągu 30 dni od chwili otrzymania reklamacji. Nowela przewiduje, że w przypadku uzasadnionych i niezależnych od instytucji przeszkód, uniemożliwiających dotrzymanie 30-dniowego terminu, instytucja ta ma obowiązek wyjaśnienia przyczyn, wskazania okoliczności, które muszą zostać ustalone dla rozpatrzenia sprawy, a także wskazania przewidywanego terminu rozpatrzenia reklamacji i udzielenia odpowiedzi. Termin ten nie może przekroczyć 60 dni od dnia otrzymania reklamacji.

W przypadku niedotrzymania tych terminów, reklamacja zostanie uznana za rozpatrzoną zgodnie z wolą klienta. Na instytucje finansowe, które nie przestrzegają przepisów ustawy, będzie mogła zostać nałożona kara w wysokości do 100 tys. zł. Kary te będzie nakładać powołany ustawą Rzecznik Finansowy.

Co będzie należało do zadań rzecznika?

Według ustawy do zadań rzecznika będzie należało m.in.: podejmowanie działań w zakresie ochrony klientów instytucji finansowych. Chodzi np. o rozpatrywanie skarg i wniosków w indywidualnych sprawach kierowanych do rzecznika; opiniowanie projektów aktów prawnych dot. organizacji i funkcjonowania podmiotów rynku finansowego; występowanie do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej bądź o wydanie lub zmianę innych aktów prawnych w sprawach dot. organizacji i funkcjonowania rynku finansowego. Rzecznik ma informować organy nadzoru i kontroli o dostrzeżonych nieprawidłowościach w działaniu podmiotów rynku finansowego; inicjować i organizować działalność edukacyjną i informacyjną w dziedzinie ochrony interesów klientów podmiotów rynku finansowego i przeprowadzać postępowania mediacyjne między klientem a podmiotem rynku finansowego.

PAP, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej