Zmiany w nowym roku szkolnym
Sześciolatki w szkole, cztery klasy z podręcznikami za darmo, koniec śmieciowego jedzenia w sklepikach szkolnych. To najważniejsze zmiany w rozpoczynającym się jutro roku szkolnym.
2015-08-31, 11:58
Posłuchaj
Joanna Kluzik Rostkowska uważa, że w większości szkoły są przygotowane do przyjęcia małych dzieci. Problemy są jednostkowe i właśnie w tamtych miejscach minister apeluje w szczególności o lepszą opiekę nad dziećmi, zwłaszcza w świetlicach.
Urodzeni w 2009 roku do pierwszej klasy
Do pierwszej klasy pójdą dzieci urodzone w 2009 roku, w drugiej połowie 2008, które rok temu jeszcze nie były objęte obowiązkiem szkolnym, oraz 20 procent dzieci, które na podstawie decyzji psychologów zostały odroczone.
Zmiany w podręcznikach
Drugi rok obowiązuje reforma podręcznikowa. Uczniowie pierwszej i drugiej klasy szkoły podstawowej będą mogli uczyć się z książek napisanych na zlecenie MEN-u. Czwartoklasiści i gimnazjalni pierwszoklasiści dostali pieniądze z MEN-u na zakup podręczników. Dodatkowo szkoły dostały też pieniądze za zakup zeszytów ćwiczeń dla tych uczniów lub innych pomocy naukowych.
W sklepikach tylko zdrowe jedzenia
Ze szkół znika śmieciowe jedzenie. To za sprawą nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Za sprzedawanie niezdrowego jedzenia właściciel sklepiku może dostać nawet 5 tysięcy złotych kary.
REKLAMA
Koniec całorocznych zwolnień z WF-u
W tym roku szkolnym wchodzi też nowy sposób oceniania dzieci na lekcjach wychowania fizycznego. Nauczyciele mają bardziej doceniać starania a niżeli konkretne osiągnięcia. Joanna Kluzik-Rostkowska chce w ten sposób walczyć z plagą zwolnień z WF-u.
Jednocześnie nie będzie teraz możliwości przyniesienia do szkoły zwolnienia z WF-u w całym semestrze lub roku. Lekarz co najwyżej wypisze zaświadczenie jakich obciążeń uczeń ma unikać, a rolą nauczyciela będzie przygotowanie mu zestawu odpowiednich ćwiczeń.
Przedszkolaki z obowiązkowym językiem obcym
Zmiany wchodzą także do przedszkoli. Od 1 września wszystkie czterolatki otrzymują prawo do wychowania przedszkolnego. Oznacza to, że gmina będzie musiała znaleźć miejsce dla dziecka czteroletniego, jeżeli jego wyrażą taką chęć. Jednocześnie od tego roku pięciolatki obowiązkowo będą uczyć się w przedszkolu języka obcego.
IAR, fko
REKLAMA
REKLAMA