Jest duża szansa na polską, tanią kartę płatniczą

Obecnie na polskim rynku kart płatniczych dominują dwie międzynarodowe korporacje. Konkurencją dla nich mogłaby być polska karta płatnicza. O szansach na jej powstanie i korzyściach z jej wprowadzenia, mówi w radiowej Jedynce Katarzyna Kowalska z firmy SIBS International.

2015-10-04, 10:10

Jest duża szansa na polską, tanią kartę płatniczą
Jest szansa, że polską kartę płatniczą zobaczymy w czerwcu 2016 r.Foto: Pixabay

Posłuchaj

O szansach na wprowadzenie polskiej karty płatniczej, mówi w radiowej Jedynce Katarzyna Kowalska z firmy SIBS International./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Podkreśla, że wprowadzenie takiej karty przyniosłoby dobre efekty tak dla konsumentów jak i banków.

─ Po pierwsze nastąpiłoby obniżenie kosztów – mówi. I wyjaśnia, że obecnie, po obniżce opłaty interchange, bankom spadły przychody, a jednocześnie koszty związane z kartami pozostały na starym poziomie. Dlatego banki podnoszą klientom opłaty za korzystanie z kart - mówi ekspertka.

Tymczasem badania przeprowadzone w wielu krajach udowodniają, że wprowadzenie na te rynki lokalnego systemu kartowego znacząco obniża koszty ich używania.

Jak mówi ekspertka, takie rozwiązanie funkcjonuje w Niemczech, we Francji, Portugalii.

REKLAMA

Jej najbardziej się podobają rozwiązania portugalskie. W tym kraju funkcjonuje pobór opłat autostradowych oparty o lokalny schemat kartowy. ─ I jest to transakcja taka, jaką robimy w sklepie - mówi.

W Polsce banki przymierzają się do polskiej karty płatniczej

Ekspertka pytana, czy jest szansa na powstanie polskiego systemu kartowego ujawnia, że powstał już list intencyjny w tej sprawie, który, ma nadzieję, podpisze większość banków w Polsce.

Podkreśla, że teraz jest doskonały czas na wprowadzenie polskiego systemu kartowego, banki to widzą, i będą chciały to wykorzystać.

Jedna karta ważna w Polsce i poza granicami kraju

Ekspertka pytana, czy wprowadzenie lokalnej – polskiej karty płatniczej, nie oznacza posiadania innej – międzynarodowej, przy wyjeździe z kraju.

REKLAMA

─ Jest na to rozwiązanie - to QU Branding, oznaczający, że na jednej karcie będą dwa brandy – schematu lokalnego i międzynarodowego.

─ Jeśli transakcja będzie odbywać się w Polsce, to rozliczenie nastąpi według regulacji lokalnego systemu kartowego, a za granica - według regulacji międzynarodowych systemów kartowych – wyjaśnia Katarzyna Kowalska.

Polski system kartowy powstanie w czerwcu 2016 r.?

Ekspertka pytana, kiedy można się spodziewać powstania polskiego systemu kartowego wyjaśnia, że sama koncepcja i przygotowanie reguł może zająć trzy miesiące, dłużej potrwa przygotowanie kart przez banki. Podsumowuje, że najbardziej korzystnym terminem byłby czerwiec 2016 r., gdyż regulacje międzynarodowe pozwolą wtedy na użycie w polskich schemacie QU Brandingu, którego międzynarodowe systemy nie mogłyby blokować.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych, ponad 60 proc. Polaków chciałoby większej konkurencji na rynku kart płatniczych.

98 proc. transakcji kartami odbywa się na terenie Polski

Według statystyk NBP, 98 proc. transakcji  kartami wydanymi w Polsce w 2014 r., zostało zrealizowanych na terenie naszego kraju, a tylko 2 proc. przypada na transakcje międzynarodowe.

REKLAMA

Błażej Prośniewski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej