Czy prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o pomocy dla kredytobiorców?

̶ Zapowiadane przez polityków wprowadzenie podatku bankowego oraz ustawy o przewalutowaniu kredytów frankowych może mieć negatywne skutki dla klientów banków i gospodarki - powiedział dzisiaj na antenie radiowej Jedynki Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

2015-10-27, 20:22

Czy prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o pomocy dla kredytobiorców?
Banki już czeka gromadzenie ponad 600 mln zł na fundusz pomocowy dla osób, które zaciągnęły kredyty mieszkaniowe, a mają kłopoty. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego politycy jak i nadzór powinni zachować rozwagę przy wprowadzaniu tak rygorów ostrożnościowych jak i nowych obciążeń na sektor bankowy, mówił w radiowej Jedynce Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich./Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

 Jak przypominał, banki już czeka gromadzenie ponad 600 mln zł na fundusz pomocowy dla osób, które zaciągnęły kredyty mieszkaniowe, a mają kłopoty.

̶  Ustawa w tej prawie jest już procedowana i myślę, że zostanie zaakceptowana – mówił szef ZBP.

Banki czeka jeszcze wsparcie dla osób obciążonych kredytami walutowymi

Jednocześnie są oczekiwania, że podjęte zostaną decyzje ws. wspierania osób, które zaciągnęły kredyty walutowe, i jak podkreślał Pietraszkiewicz, nie jest znana skala tej pomocy, ale trzeba ją rozważać.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

czas pieniądze 1200 Depositphotos.jpg
Nowe wymogi kapitałowe dla 14 banków w Polsce. Przez kredyty we frankach

Jest też zapowiedź wprowadzenia podatku bankowego, który właściwie od trzech lat już jest – to wpłaty baków na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Obciążenia nakładane na banki przeniosą się na ich klientów

̶  I te wszystkie obciążenia są nakładane na banki, a trzeba czytać – na klientów banków, którzy albo mają albo zaciągają kredyty, albo mają depozyty czy dokonują transakcji bankowych – mówi Pietraszkiewicz.

Dlatego postuluje umiar, tak aby te wszystkie działania nie obróciły się przeciwko wzrostowi gospodarczemu i stabilności.

Na propozycjach obciążeń najbardziej mogą stracić najmniejsze banki

Ustawa o przewalutowaniu kredytów, podatek bankowy oraz wprowadzone przez KNF dodatkowe wymogi kapitałowe  wobec tych instytucji finansowych, które udzielały kredytów walutowych, najmocniej dotkną najmniejsze banki, zaznacza szef ZBP.

REKLAMA

Jak zaznacza, te podmioty mają zazwyczaj wydłużony okres dostosowywania się do nowych warunków.

̶  Dlatego ważne jest aby tego typu obciążenia nie były wprowadzane w tak krótkim czasie - uważa Krzysztof Pietraszkiewicz.

Robert Lidke, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej