Więcej Polaków woli skarpety od funduszy inwestycyjnych
─ Polacy są coraz bogatsi i są gotowi więcej oszczędzać - wynika z 8 edycji badań Fundacji Kronenberga - "Postawy Polaków wobec finansów" - mówił na antenie radiowej Jedynki Norbert Konarzewski, ekspert fundacji. Tyle, że nadal preferujemy trzymanie pieniędzy w „skarpecie”, niż chociażby w funduszach inwestycyjnych.
2015-12-22, 20:49
Posłuchaj
Jak podkreśla, nastąpił generalny wzrost osób, które oszczędzają, bo deklaruje to prawie 60 proc. osób, przy czym 16 proc. robi to regularnie.
Coraz więcej osób oszczędza i ma nadwyżki finansowe
─ Widać, że w stosunku do lat ubiegłych ten wskaźnik się poprawił, ponadto coraz częściej gospodarstwa domowe wskazują, że mają nadwyżki finansowe, co oznacza, że rosną szanse na dalsze oszczędzanie – mówi ekspert
Polacy nadal niewiele jednak wiedzą o inwestowaniu pieniędzy
Nadal jednak poziom naszej wiedzy o możliwościach oszczędzania i inwestowania jest bardzo niski.
Norbert Konarzewski zaznacza, że z badania wynika, że tylko jedna trzecia z nas rozumie mechanizm lokaty bankowej, czyli najprostszego produktu finansowego.
REKLAMA
─ Jeśli mówimy o innych instrumentach finansowych , np. funduszach inwestycyjnych czy ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych, nie bardzo wiemy jak one funkcjonują i jakie ryzyka się za nimi kryją – dodaje ekspert.
Dlatego wolimy trzymać oszczędności w skarpetach
W efekcie ze strachu przed produktami finansowymi więcej osób trzyma pieniądze w domu niż w funduszach inwestycyjnych.
Jak wylicza, 10 proc. z nas trzyma pieniądze w domu i dotyczy do szczególnie osób starszych.
─ To też efekt braku zaufania do instytucji finansowych – mówi ekspert.
REKLAMA
Robert Lidke, jk
REKLAMA