Czy Niemcy, tak jak Brytyjczycy, też ograniczą zasiłki Polakom?
Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała, że zamierza wykorzystać porozumienie UE z Wielką Brytanią, dotyczące ograniczeń w dostępie do świadczeń socjalnych dla imigrantów.
2016-02-22, 20:08
Posłuchaj
Jak wynika z porozumienia między UE a Wielką Brytania, Polacy planujący wyjazd do pracy na Wyspach nie będą mieli takich samych praw do zasiłków jak obywatele Wielkiej Brytanii.
Dodatkowo "nowi" imigranci będą mieli inne prawa niż "starzy", pracujący w UK od lat.
Jakich zasiłków nie dostaną już nowi emigranci z Polski w Wielkiej Brytanii
̶ A dziś Polacy w Wielkiej Brytanii mogą liczyć na spore wsparcie, mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska z firmy doradczej PwC.
Zasiłki socjalne dla pracowników i rodzin
Jak podkreśla, Wielka Brytania ma bardzo rozbudowany system zasiłków socjalnych dla pracowników, rodzin, seniorów, czy osób niepełnosprawnych.
REKLAMA
I wymienia, że osoby niepełnosprawne mogą otrzymywać ok. 3 tys. euro rocznie, osoby powyżej 50 roku życia – ok. 2 tys. rocznie, samotny rodzic również dostaje 2 tys. euro zasiłku rocznie.
Rodzina z dwójką dzieci może liczyć rocznie na ok. 35 tys. euro różnych zasiłków
̶ Rodzina z dwójką dzieci może otrzymać ok. 35 tys. euro rocznie rozmaitych zasiłków. Dofinansowanie do przedszkoli, żłobków, szkół, wynosi na dziecko ok. 100 euro miesięcznie – podkreśla specjalistka.
Porozumienie UE z Wielką Brytanią zmienia reguły gry zasiłkowej
Porozumienie Unii Europejskiej z Londynem zmieni jednak dotychczasowe przepisy. Zawarty kompromis przewiduje m.in., że państwa UE będą mogły dopasować wysokość zasiłków wypłacanych imigrantom z innych krajów do realiów w ich krajach.
Dla pracujących już w Wielkiej Brytanii jest 4-letni okres przejściowy
Jak jednak podkreśla, dla osób, które już pracują w Wielkiej Brytanii, wprowadzono okres przejściowy, i zasiłki będzie można zmienić dla nich po 2020 r.
Nowi przybysze otrzymają zasiłki zindeksowane
Natomiast nowi przybysze będą mogli otrzymywać zasiłki zindeksowane, czyli obniżone do takiej wysokości, jakie by otrzymały te osoby będąc w Polsce.
Czy Niemcy pójdą brytyjską drogą i ograniczą zasiłki imigrantom?
Niemcy chcą skorzystać z przykładu Wielkiej Brytanii, która negocjuje z Unią Europejską porozumienie ws. ograniczeń w dostępie do świadczeń socjalnych dla imigrantów z innych krajów UE.
Kanclerz Angela Merkel przyznała, że Niemcy mogliby skorzystać z doświadczeń Wielkiej Brytanii.
REKLAMA
̶ To mogłoby uderzyć po kieszeni także polskich imigrantów - mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska.
Zasiłki na dzieci w Niemczech są wyższe niż w Polsce
Jak dodaje, że świadczenie na pierwsze i drugie dziecko wynosi miesięcznie w Niemczech 184 euro, na trzecie dziecko –190 euro, a na czwarte i każde kolejne dziecko – 215 euro.
̶ Jak widać, te świadczenia są wyższe niż w Polsce – mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska.
Warto wiedzieć, że Polacy mieszkający i zarabiający za zachodnią granicą mogą otrzymywać świadczenia socjalne nie wcześniej niż po trzech miesiącach pobytu.
Wśród obcokrajowców z krajów UE najliczniejszą grupą osób pobierających świadczenia na dzieci w Niemczech są Polacy.
Justyna Golonko, jk
REKLAMA
REKLAMA