Nowe produkty ubezpieczeniowe: od hakera, ataku terrorystycznego
Mimo, że nadal wielu Polaków ubezpiecza się tylko wtedy, kiedy jest to obowiązkowe, to jednak rośnie nasza świadomość nowych zagrożeń i konieczności zabezpieczenia się przed nimi.
2016-04-07, 21:50
Posłuchaj
̶ Coraz więcej firm ubezpieczeniowych oferuje między innymi możliwość ubezpieczenia firmy od ataku hakerskiego, ale nie tylko, bo produktów na rynku przybywa - mówi Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Ubezpieczenie przed atakiem hakerskim pokrywa koszty odzyskania danych
Jak podkreśla, nie ma w tym nic dziwnego, gdyż obecnie większość naszego życia, tak prywatnego jak zawodowego, ma związek z danymi.
̶ Cyberubezpieczenie jest produktem chroniącym przed skutkami finansowymi włamania do naszych zasobów elektronicznych – mówi Tarczyński.
I dodaje, że ubezpieczenie pozwala pokryć koszty odzyskiwania straconych danych.
REKLAMA
Innym nowym ubezpieczeniem jest to chroniące przed skutkami ataku terrorystycznego.
Czyli im więcej zagrożeń wokół nas, tym więcej nowych produktów, ale zmieniają się nie tylko one. Bo wraz z wkraczaniem do naszego życia nowych technologii, zmienia się też obsługa tych produktów.
Dotyczy to np. komunikacji między ubezpieczycielem a jego klientem przy likwidacji szkód i sprzedaży polis.
Ubezpieczenie kupisz przez smartfona
Jak mówi Tarczyński, zalanie wodą mieszkania można zgłosić już przez Skype’a. Wielu ubezpieczycieli zapowiada sprzedaż ubezpieczeń przez aplikacje mobilne.
Rosną też sumy ubezpieczeń
Kolejną zauważalną tendencją jest również wzrost sum na jakie się ubezpieczamy.
̶ Jeszcze niedawno ubezpieczenia turystyczne opiewały na 10 tys. euro kosztów leczenia za granicą. Obecnie jest wiele produktów, gdzie te koszty zwracane przez ubezpieczyciela są np. 10-krotnie wyższe, mówi Tarczyński.
Ubezpieczamy się na coraz wyższe sumy, bo rośnie też nasza świadomość. Wg danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, wartość składek z ubezpieczeń majątkowych bez komunikacyjnych, wyniosła w 2015 r. 13,7 mld zł, co stanowi wzrost o 5,7 proc. w stosunku do 2014r.
REKLAMA
Jednak biorąc pod uwagę wszystkie składki ogółem, można zauważyć ich niewielki spadek - o 0,23 proc. do 54,8 mld zł.
Elżbieta Szczerbak, jk
REKLAMA