more_horiz
Gospodarka

Banki uwzględniają ujemne stopy procentowe. Jak skorzystają na tym frankowicze?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 16:26
Pekao SA, jako kolejny bank, będzie - zgodnie z zaleceniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - uwzględniał ujemne oprocentowanie przy kredytach walutowych.
Audio
  • Ujemne stopy procentowe przy kredytach walutowych na pewno przełożą się na ratę kredytu. Jak to wygląda w przypadku banku Pekao SA, mówi w Polskim Radiu 24 ekonomista Paweł Majtkowski./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Podstawą oprocentowania większości kredytów frankowych jest ujemny LIBOR wynoszący minus 0,75 proc.
Podstawą oprocentowania większości kredytów frankowych jest ujemny LIBOR wynoszący minus 0,75 proc.Foto: foto.flicr/Jeff

Jak podkreśla ekonomista Paweł Majtkowski, to dobra wiadomość dla spłacających kredyty w walutach obcych.

Banki uwzględniają ujemne stopy dzięki decyzjom UOKiK

Tyle, że sama decyzja banku nie zaskakuje, gdyż jak przypomina, przed UOKiK toczy się kilka postępowań o uwzględnienie takiego oprocentowania i kończą się one  albo decyzjami, albo dobrowolną zgodą, tak jak w przypadku Pekao SA, na stosowanie takiego oprocentowania.

I dodaje, że Pekao sam zdecydował się na takie rozwiązanie, gdyż być może obawiał się, że decyzja regulatora będzie oznaczać zapłacenie kar.

Banki wcześniej uwzględniały ujemny LIBOR...

̶  Przypomina jednocześnie, że bank już wcześniej uwzględniał ujemny LIBOR.

Dodaje, że podstawą oprocentowania większości kredytów frankowych jest ujemny LIBOR wynoszący minus 0,75 proc. i jeśli marża jest niższa niż 0,75 proc., to bank powinien dopłacać kredytobiorcy, za to, że ma kredyt.

Wyjaśnia, że najważniejsze jest, aby po dodaniu marzy i ujemnej stawki oprocentowania,  wynikało z tego ujemne oprocentowanie pożyczki.

ale nie chciały dopłacać do kredytów

 ̶  Tymczasem bankowcy już na początku roku uwzględnili ujemny LIBOR, ale nie chcieli się godzić na dopłacanie do kredytów swoim klientom – mówi Majtkowski.

Jak przypomina, bankowcy tłumaczyli to tym, że kredyt to taki rodzaj umowy, w której klient musi płacić za możliwość uzyskania pieniędzy, a nie bank.

Bank nie dopłaci do raty, ale zmniejszy kapitał do spłaty

Teraz, po decyzjach UOKiK, banki muszą uwzględniać ujemne stawki, ale to nie oznacza, jak zaznacza ekspert, że dopłacą swoim klientom do raty kredytu. Zastosują inną metodę.

̶  Po decyzjach UOKiK, banki zaczęły uwzględniać ujemne stopy procentowe, ale zamiast dopłaty, odejmują od kapitału kredytu to, co miałyby dopłacić – mówi ekspert.

̶  A to oznacza, że w ciągu najbliższego miesiąca bank Pekao SA wyliczy każdemu kredytobiorcy, któremu przysługiwało ujemne oprocentowanie, tę kwotę i odejmie ją od kapitału, prawdopodobnie uznając, że jest to sytuacja, w której dokonano spłaty raty – mówi Majtkowski.

Jak dodaje, być może dzięki temu kredytobiorca w ciągu kilku najbliższych miesięcy nie będzie musiał spłacać raty kredytu. Pożyczkodawca powinien czekać na sygnał z banku, jak tę sprawę chce załatwić.

Ekspert przypomina, że z ujemnymi stopami w przypadku kredytów frankowych mamy do czynienia od prawie 2,5 roku i trudno przewidzieć, jak długo ta sytuacja jeszcze potrwa.

Dominik Olędzki, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem