Frankowicze zadowoleni ze stanowiska UOKiK ws. ich sporu z mBankiem. Co to dla nich oznacza?

2016-08-25, 21:14

Frankowicze zadowoleni ze stanowiska UOKiK ws. ich sporu z mBankiem. Co to dla nich oznacza?
Istotny pogląd UOKiK, to już kolejna opinia pozytywna dla frankowiczów dotycząca kredytów frankowych. W czerwcu raport na ten temat opublikował Rzecznik Finansowy.Foto: Dirk Olbertz/CC BY 2.0/Flickr

Dziś Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał swój istotny pogląd w sprawie kredytów hipotecznych, które zakwestionowali klienci mBanku. Prezes Urzędu ocenił, że zapisy zmiany oprocentowania były w całości niedozwolone.

Posłuchaj

Jakie znaczenie praktyczne dla frankowiczów ma wydany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów istotny pogląd w sprawie kredytów hipotecznych, tłumaczy w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Szcześniak ze Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu"./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

̶  A to może prowadzić do zakwestionowania umowy kredytu, na co liczą frankowicze - tłumaczy Arkadiusz Szcześniak ze Stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu".

Klient banku może odzyskać wpłacone pieniądze

I jak dodaje, jest to najlepsze rozwiązanie, które może spotkać klienta w sądzie w takiej sytuacji.

Wyjaśnia, że nie musi to oznaczać dla niego konieczności spłaty całego kredytu.

̶  Gdyby taki wyrok zapadł w sądzie, powinno nastąpić rozliczenie kwot. Przy czym klient ma prawo odzyskać wszystko co wpłacić do banku od chwili podpisania umowy, a w przypadku banku może się okazać, według niektórych opinii prawnych, że kwoty, które już wypłacił, mogłaby się już przedawnić – wyjaśnia ekspert.


Powiązany Artykuł

niechcial marek -1200.jpg
UOKiK: istotny pogląd ws. frankowiczów. "Umowy z mBankiem mogą zostać uznane za nieważne"

A to oznacza, podkreśla ekspert, że klient odzyska swoje pieniądze.

Podobne wyroki czekają inne banki?

Nie wiadomo jak sądy ustosunkują się do tej informacji, ale już ostatnie dni przyniosły kolejne doniesienia o wygranych w sądach kredytobiorców kwestionujących elementy konstrukcji umów kredytów we frankach szwajcarskich.

Jak podkreśla ekspert, można liczyć, że takie wyroki będą dotyczyć nie tylko spraw wobec mBanku ale i wobec innych banków.

̶  A to oznacza, że upadnie temat ustawy frankowej, gdyż wobec tego wyroku, nie daje ona nawet kilku procent  tego, co można uzyskać w sądzie - mówi gość Polskiego Radia 24.

Dlatego jak dodaje, mimo, że sprawy będą trwały kilka lat, to jednak radzi frankowiczom, aby nie występowali z wnioskiem o zwrot częściowego spreadu, ale raczej spróbowali drogi sądowej.

Kilka banków może mieć kłopoty

Do odzyskania są duże pieniacze, które mogą oznaczać spore problemy dla banków.

 Jak wyjaśnia ekspert, może to dotyczyć zwrotu nawet 10 mld zł nienależnie pobranych kwot.

̶  Myślę, że zarządy banków myślą co zrobić z tymi wyrokami - mówi.

Jak dodaje kilka banków może mieć problem, gdyż mają już one za sobą kilka wyroków.

̶  Dlatego zarządy tych banków powinny zastanowić się, jak porozumieć się z klientami, gdyż ich straty po procesach sądowych mogą się zwiększyć wielokrotnie – mówi ekspert.

Istotny pogląd UOKiK, to już kolejna opinia pozytywna dla frankowiczów dotycząca kredytów frankowych. W czerwcu raport na ten temat opublikował Rzecznik Finansowy.

Justyna Golonko, jk

Polecane

Wróć do strony głównej