Od października 6 i 12-letnie obligacje detaliczne dla beneficjentów programu 500+

Ministerstwo finansów zaprezentowało nowe Rodzinne Obligacje Skarbowe. Kiedy i kto będzie je kupić, wyjaśnia minister finansów, Paweł Szałamacha.

2016-09-23, 19:42

Od października 6 i 12-letnie obligacje detaliczne dla beneficjentów programu 500+
Minister finansów Paweł Szałamacha (P) oraz zastepca dyrektora Domu Maklerskiego PKO BP Bożena Kłopotowska (L), 23 bm. podczas konferencji prasowej nt. szczegółów ofert obligacji skierowanych do beneficjentów programu "Rodzina 500 plus". . Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

Ministerstwo finansów zaprezentowało nowe Rodzinne Obligacje Skarbowe. Kiedy i kto będzie je kupić, wyjaśnia minister finansów, Paweł Szałamacha oraz Natomiast Bożena Kłopotowska z Domu Maklerskiego PKO BP./Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Jak informuje minister, oferta resortu, obejmująca obligacje detaliczne, zostanie wzbogacona o dwa nowe produkty – obligacje 6 i 12-letnie.

Obligacje dla objętych programem 500+

̶  Sądzimy, że część beneficjentów Programu 500+ będzie chciała zainwestować długofalowo – mówi minister.

Nowe obligacje z korzystną marżą 

Robert Zima, dyr. departamentu długu publicznego w ministerstwie finansów podkreśla, że te obligacje będą oprocentowane korzystniej niż obligacje już znajdujące się na rynku.
Jak wyjaśnia, w przypadku obligacji 6-letnich, marża ponad inflację wyniesie 1,75 procenta, a w przypadku obligacji 12-letnich, wyniesie 2 procent.

Jak dodaje, w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowanie będzie ustalone na stałe 2,6 procenta dla 6-letnich obligacji, i 3 procent dla 12-letnich.

Obligacje w Internecie i placówkach PKO BP

Natomiast Bożena Kłopotowska z Domu Maklerskiego PKO BP informuje na jakich zasadach i gdzie będzie można kupować nowe obligacje.

Wyjaśnia, że będą one dostępne przez internet i w placówkach banku PKO BP.

Trzeba być beneficjentem 500+

̶  Wystarczy, że beneficjent 500+ zgłosi się do nas z dowodem osobistym, my sprawdzimy w bazie programu 500+ w resorcie rodziny czy jest osobą uprawnioną. Będziemy też pytali o kwotę przyznanych świadczeń – mówi ekspertka.

REKLAMA

Ile można kupić

Ta ostatnia informacja jest o tyle istotna, gdyż jak wyjaśnia ekspertka, obligacje będzie można kupić do kwoty świadczenia, które przysługiwało beneficjentowi, czyli dla większości – od kwietnia tego roku.

Cena obligacji ma być niezmienna przez cały okres sprzedaży, a więc na zakup będzie można się zdecydować się w dowolnym momencie.

Elżbieta Mamos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej