Posłowie zajmą się pomocą dla frankowiczów. Trzy ustawy w Sejmie

Na jutrzejszym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się trzema projektami ustaw, które dotyczą kredytów walutowych.

2016-10-19, 14:39

Posłowie zajmą się pomocą dla frankowiczów. Trzy ustawy w Sejmie
Projekt przygotowany przez kancelarię prezydenta przewiduje zwrot tzw. spreadów, czyli różnicy między ceną sprzedaży a kupna waluty. Foto: Dirk Olbertz/CC BY 2.0/Flickr

Posłuchaj

O tzw. ustawie spreadowej, która właśnie trafia do Sejmu, mówi w Polskim Radiu 24 Sławomir Horbaczewski, członek prezydenckiego zespołu ds. ustawy frankowej./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Wśród nich jest projekt przygotowany przez kancelarię prezydenta. Regulacja przewiduje zwrot tzw. spreadów, czyli różnicy między ceną sprzedaży a kupna waluty.

Ustawa prezydencka: sprawiedliwa i pragmatyczna

̶ To dobre, pragmatyczne rozwiązanie - mówił na antenie Polskiego Radia 24,  Sławomir Horbaczewski, członek prezydenckiego zespołu ds. ustawy frankowej.

Jak podkreśla, jest to rozwiązanie z jednej strony sprawiedliwe, ale z drugiej strony – pragmatyczne, uwzględniające interesy różnych interesariuszy, czyli wszystkich podmiotów zainteresowanych dobrym rozwiązaniem tego tematu.

Ważna rola orzeczeń sądowych

̶  Nie możemy uciekać od tego rozwiązania, aczkolwiek pojawia się coraz więcej głosów, że najlepszym rozwiązaniem są orzeczenia sądowe, mówi gość PR24.

REKLAMA

Jakie koszty ustawy spreadowej?

Komisja Nadzoru Finansowego wyliczyła, że prezydencka ustawa będzie kosztować banki 9,3 mld złotych. Wcześniej Kancelaria Prezydenta mówiła, że będzie to maksymalnie 4 mld.

̶  Obie liczby są wiarygodnie, choć z jednym zastrzeżeniem - dodawał gość Polskiego Radia 24.

Jak wyjaśnia, wyliczenia KNF są wiarygodne, jeśli opatrzy się je jednym zastrzeżeniem –jest to maksymalny koszt, jeśli wszyscy kredytobiorcy od razu złożą tego typu wnioski.

Więcej kredytobiorców wybierze sądy, mniej skorzysta z ustawy spreadowej?

 ̶  Moim zdaniem nie wszyscy kredytobiorcy takie wnioski złożą i to od razu, po trzecie wielu kredytobiorców w zaawansowanych sprawach sądowych będzie orędownikami nie składania tych wniosków spreadowych tylko pozostawienia sprawy w rękach sądów.

REKLAMA

̶  Wydaje mi się, że coraz więcej kredytobiorców będzie zwolennikami spraw sądowych, a mniejszość będzie zwolennikami ustawy spreadowej – mówi Sławomir Horbaczewski.

Są już pierwsze wyroki sądów ws. frankowiczów

Ostatnio sąd oddalił apelację mBanku od wyroku Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia, który zasądził należności na rzecz 20 posiadaczy umów kredytów hipotecznych w tzw. starym portfelu.

W ocenie banku, niekorzystny wyrok w tej sprawie nie przesądza w sposób definitywny o racjach kredytobiorców i banku w szerszym spektrum.

Błażej Prośniewski, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej