Ceny OC nadal w górę. Od 1 stycznia obowiązują rekomendacje KNF dla zakładów ubezpieczeń

Ceny polis OC nadal będą rosły. Główną przyczyną są coraz wyższe koszty odszkodowań i zadośćuczynień wypłacanych przez ubezpieczycieli na rzecz poszkodowanych i ich rodzin. Dlatego, według branży, potrzebne jest uregulowanie kwot zadośćuczynień i określenie kręgu osób, którym powinno się ono należeć.

2017-01-09, 13:05

Ceny OC nadal w górę. Od 1 stycznia obowiązują rekomendacje KNF dla zakładów ubezpieczeń
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O wytycznych KNF dla zakładów ubezpieczeń mówili w radiowej Jedynce: Paweł Sawicki z Komisji Nadzoru Finansowego i Jarosław Matusiewicz, członek zarządu UNIQA (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Pierwszym krokiem do tego miały być obowiązujące od początku roku rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego dla zakładów ubezpieczeń.

W sumie jest 21 rekomendacji. Określają one zasady ustalania i wypłacania zadośćuczynienia za szkody niemajątkowe.

Zobowiązują też ubezpieczycieli do informowania o tych zasadach, mówi Paweł Sawicki z Komisji Nadzoru Finansowego.

- Do tej pory często wyglądało to w ten sposób, że zakłady ubezpieczeń, jak wpłynęło takie roszczenie, to przyjmowały jakąś kwotę. Jeżeli poszkodowany np. wynajął kancelarię odszkodowawczą, to zakład ubezpieczeń podwyższał kwotę zadośćuczynienia. Czasami jeżeli sprawa trafiała do sądu, to zakład ubezpieczeń wypłacał jeszcze więcej. Natomiast nasza rekomendacja wprowadza obowiązek przedstawienia od razu informacji osobie uprawnionej, w jakiś sposób to zadośćuczynienie zostało wyliczone i dlaczego jest taka, a nie inna kwota – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Jeśli chodzi o samo wyliczanie kwot zadośćuczynień, to ma być ono oparte na dotychczasowych orzeczeniach sądów.

REKLAMA

- Wyroków dotyczących zadośćuczynień za śmierć w przeciągu ostatnich dwóch lat zapadło w Polsce, w różnych instancjach, ok. 6 tys. – podaje liczbę Paweł Sawicki.

Branża czeka na bardziej precyzyjne wytyczne

Jak mówi Jarosław Matusiewicz, członek zarządu UNIQA, branża oczekiwała bardziej precyzyjnych wytycznych.

- To są bardziej wytyczne dotyczące struktury wypłat, ale nadal nie regulują, ile mamy wypłacić, jaki jest krąg beneficjentów. To nadal pozostaje w gestii ubezpieczycieli i dla nas jest problemem przewidywalność. Żebyśmy mogli właściwie kształtować cenę OC, musimy wiedzieć, jakie będą wypłaty odszkodowań dzisiaj i jakie będą w przyszłości. To, z czym się borykamy dzisiaj, jest to, że wypłacamy odszkodowania również z lat 90. Z nowych tytułów, na które wówczas, nie kalkulowaliśmy składki – wyjaśnia ekspert.

Bardziej precyzyjne wytyczne, a być może nawet tabele z kwotami zadośćuczynień mają powstać do końca roku. Pracuje nad nimi grupa robocza powołana przy KNF, zapewnia Paweł Sawicki.

- Musimy odpowiedzieć przede wszystkim na dwa pytania: jaki jest krąg osób uprawnionych do zadośćuczynienia z tytułu śmierci, czy to ma być tylko małżonek i dzieci, a może to ma być również w jakiś szczególnych sytuacjach jakiś dalszy krewny, a drugie, jaka to ma być mniej więcej kwota – mówi gość Jedynki.

W ciągu roku stawki ubezpieczenia OC wzrosły średnio o 50 proc.

W 2015 roku starta ubezpieczycieli wynikająca z polis OC przekroczyła miliard złotych. Wszystko wskazuje na to, że podobnie było w minionym roku.

REKLAMA

Karolina Mózgowiec, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej