PIT 2016: jak rozliczyć dochody zagraniczne?

2017-02-09, 09:43

PIT 2016: jak rozliczyć dochody zagraniczne?
Pierwszą rzeczą, którą powinny zrobić, to ustalić, czy są nadal są polskimi rezydentami podatkowymi. Foto: Joanna Dorota/Shutterstock.com

Do końca kwietnia musimy rozliczyć się z ubiegłorocznych dochodów i złożyć PIT za 2016 rok. Dotyczy to również osób, które pracowały za granicą.

Posłuchaj

O rozliczeniu dochodów zagranicznych mówili w radiowej Jedynce: Anna Misiak, ekspert podatkowy w MDDP i Grzegorz Ogórek, menedżer w firmie PwC (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Pierwszą rzeczą, którą powinny zrobić, to ustalić, czy są nadal są polskimi rezydentami podatkowymi, tłumaczy Grzegorz Ogórek, menedżer w firmie PwC.

"

Grzegorz Ogórek Rezydentem podatkowym generalnie jest osoba, która przebywa w Polsce powyżej pół roku, 183 dni.

- Rezydentem podatkowym generalnie jest osoba, która przebywa w Polsce powyżej pół roku, 183 dni. Następne kryteria, które mogą świadczyć o tym, że ktoś jest polskim rezydentem podatkowym, to posiadanie najbliższej rodziny, czyli związki personalne z Polską, lub związki ekonomiczne, czyli np. jeśli większość dochodu jest uzyskiwana na terytorium Polski. Wystarczy spełnienie któregokolwiek z tych warunków, żeby być uznanym za polskiego rezydenta podatkowego – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

A wówczas musimy rozliczyć się z fiskusem z dochodów zagranicznych. Tu ważne jest też to, w jakim kraju pracowaliśmy, ponieważ Polska zawarła wiele umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, podkreśla Anna Misiak, ekspert podatkowy w MDDP.

"

Anna Misiak Jeśli jest tzw. korzystna metoda unikania podwójnego opodatkowania, to wynagrodzenie z pracy za granicą podlega w Polsce wykazanie, zadeklarowaniu, ale już nie podlega drugi raz opodatkowaniu.

- Jeśli jest to tzw. korzystna metoda unikania podwójnego opodatkowania, to wynagrodzenie z pracy za granicą podlega w Polsce wykazanie, zadeklarowaniu, ale już nie podlega drugi raz opodatkowaniu. Oczywiście może też zdarzyć się taka sytuacja, w której dana osoba w danym roku podatkowym nie miała żadnych innych dochodów do opodatkowania w Polsce, miała wyłącznie to wynagrodzenie za pracę za granicą, wówczas, kiedy mamy tę korzystną metodę unikania podwójnego opodatkowania, to to wynagrodzenie za granicą nie podlega w Polsce nawet zadeklarowaniu, bo nie składa się zeznania podatkowego – wyjaśnia rozmówczyni Jedynki.

Kredyt podatkowy

Druga metoda, mniej korzystna, dotyczy umów zawartych m.in. z Holandią, Rosją, czy USA, dodaje Grzegorz Ogórek.

- Inna metoda unikania podwójnego opodatkowania, bardziej skomplikowana, to jest zaliczenie podatkowe, bądź tzw. kredyt podatkowy, który polega na tym, że jeżeli zapłacę podatek za granicą, to od podatku polskiego odliczam sobie ten podatek zapłacony za granicą. Płacę tylko różnicę. Ponieważ ta metoda jest trochę mniej korzystna, bo może mi coś zawsze wyjść do zapłaty, w związku z tym wymyślono coś takiego jak ulga abolicyjna, która de facto zrównuje te dwie metody unikania podwójnego opodatkowania – zaznacza ekspert.

Przewalutowanie dochodu

Co ważne przewalutowania dochodu i obliczenia podatku dokonuje sam pracownik, podkreśla Anna Misiak.

- I to według odpowiednich kursów, bo przychód przeliczamy z dnia poprzedzającego dzień otrzymania tego przychodu, czyli np. jeśli na rachunek bankowy ktoś otrzymał to wynagrodzenie, to musi ustalić kurs z dnia poprzedniego. Tutaj do zastosowania są średnie kursy ogłaszane oficjalnie przez Narodowy Bank Polski i je bierze się do przeliczania dochodu – wyjaśnia rozmówczyni Jedynki.

Warto też pamiętać, że Polskę obowiązuje już automatyczna wymiana informacji podatkowych, a to oznacza, że jeśli mamy jakiekolwiek środki na koncie zagranicznym, nawet niewielkie, to je również powinniśmy wykazać w zeznaniu rocznym.

Elżbieta Szczerbak, awi

Polecane

Wróć do strony głównej