Przed nami rewolucja związana z płatnościami

Co roku firma Mastercard analizuje i bada opinie na forach społecznościowych, dotyczące form płatności.

2017-03-05, 16:48

Przed nami rewolucja związana z płatnościami
Zamiast pinów i haseł – skinienie głowy, albo odcisk palca.Foto: NEC Corporation of America/CC BY 2.0/Flickr

Posłuchaj

Jakie zmiany czekają nas w płatnościach, o tym w Agro Faktach radiowej Jedynki./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Wirtualna rzeczywistość, w której można ich dokonywać zyskała niemal powszechną aprobatę -  zbierając 92 procent pozytywnych odpowiedzi.

Akceptujemy wirtualne płatności

─ W stosunku do tego, czego doświadczamy, co powszechnie wykorzystujemy na co dzień podczas płacenia, ma się nijak do rzeczywistości wirtualnej. Można ją prosto zrozumieć - mówi Aleksander Naganowski, dyrektor do spraw rozwoju nowego biznesu w polskim oddziale Mastercard.

I wyjaśnia, że wykorzystując wirtualne możliwości możemy poznawać świat czy przedmioty, które chcemy kupić w rzeczywistości.

Portfel też wirtualny

─ Jeśli tak zaawansowane są zakupy, to i płatność musi być bardzo wyrafinowana - uśmiecha się Aleksander Naganowski. Trzeba będzie sięgnąć do cyfrowego portfela, mówi gość radiowej Jedynki.

Pozytywnie o cyfrowym portfelu wypowiadało się 75 procent respondentów.

REKLAMA

Banki też akceptują innowacyjne formy płatności

─ Również banki są coraz bliżej zaakceptowania bardziej innowacyjnych form płatności - mówi Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku.

Zamiast pinów i haseł – skinienie głowy, albo odcisk palca

Jak podkreśla, niebawem może wystarczy skinienie głowy aby zaakceptować płatność

─ Już teraz wystarczy odcisk palca dla uwierzytelnienia dostępu do konta, bez pinów i haseł. Podobnie będzie przy przelewach, mówi gość radiowej Jedynki.

─ Logowanie do konta za pomocą odciska palca jest zdecydowanie prostsze niż za pomocą pinu, sam z tego korzystam - dodaje Sadoch.

I dodaje, że nasz odcisk nie trafia do banku, ale jest po prostu zeskanowany i przechowywany w naszym telefonie.

Przed nami rozwój biometrii…

Autoryzacją płatności może być także wizerunek twarzy, takie selfie  z mrugnięciem - nazywane selfie-pay - mówi Aleksander Naganowski.
…i internetu rzeczy

REKLAMA

Jak wyjaśnia, aplikacja mobilna będzie mogła potwierdzić, że to my, tak samo jak potwierdzi ją np. przedmiot czy ubiór, który będziemy nosić, związane z internetem rzeczy.

A żebyśmy mieli za co płacić - dopilnują automatyczni asystenci, którym powiemy, np. z wykorzystaniem jakiegoś komunikatora, czego potrzebujemy. Całą resztą zajmą się już oni.

Mastercard przeanalizował prawie 3,5 miliona wpisów w mediach społecznościowych, odnoszących się właśnie do płatności,  między innymi na  Facebook'u, Twitterze, Youtube, Instagramie czy  Google+ .

Aleksandra Michałek – Tycner, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej