Szybki PIT: pomoc w rozliczeniu się z fiskusem
Na złożenie deklaracji PIT mamy jeszcze niecałe 2 miesiące, ale warto nie czekać na ostatnią chwilę, przypominają jak co roku eksperci.
2017-03-07, 09:20
Posłuchaj
Przy rozliczeniu rocznej deklaracji PIT możemy liczyć na dodatkową pomoc. „Szybki PIT” to kampania informacyjna Ministerstwa Finansów, która wspiera podatników przy rozliczeniu rocznego zeznania podatkowego, tłumaczy Paweł Jurek z resortu finansów.
Paweł Jurek Będziemy chcieli uzmysłowić i pokazać wszystkim, że złożenie PIT drogą elektroniczną jest szybkie i sprawne.
- Będziemy chcieli uzmysłowić i pokazać wszystkim, że złożenie PIT drogą elektroniczną jest szybkie i sprawne. „Szybki PIT” to przede wszystkim takie akcje jak dłużej czynne urzędy skarbowe, ale także specjalne dni, które organizujemy w centrach handlowych 24 – 25 marca, wtedy kiedy najwięcej Polaków jest w sklepach. Oni wtedy bardzo często podchodzą do stanowisk urzędów skarbowych tam wówczas zlokalizowanych i urzędnicy im pomagają w rozliczaniu PIT-ów – mówi gość radiowej Jedynki.
Polacy ciągle mają problemy z rozliczeniem PIT
Akcja "Szybki PIT" ma usprawnić i ułatwić wypełnienie deklaracji podatkowej. A to, jak mówi Anna Misiak, doradca podatkowy z MDDP, ciągle bardzo potrzebne działania.
Anna Misiak W tym roku mamy wiele nowości, które ułatwią podatnikom rozliczenie się w terminie z fiskusem.
- Co roku akurat w tym momencie większość podatników myśli o tym, kiedy przystąpić do swojego rozliczenia rocznego, a więc im więcej takich ułatwień dla podatników, tym lepiej, ponieważ będzie można skorzystać z wielu opcji. W tym roku mamy wiele nowości, które ułatwią podatnikom rozliczenie się w terminie z fiskusem. Patrząc też na akcję "Szybki PIT", w tym roku ma być więcej dostępnych punktów, w których będzie można skorzystać z konsultacji przy złożeniu zeznania podatkowego i to naprawdę bardzo dobrze – podkreśla ekspertka.
REKLAMA
Nowe ułatwienie dla podatników
Szykuje się też nowe ułatwienie dla podatników. 15 marca wejdzie w życie nowelizacja Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą to fiskus będzie mógł wypełnić za nas roczne zeznanie PIT, dodaje Paweł Jurek.
- Dochodzimy do momentu, w którym to urząd skarbowy będzie za nas rozliczał nasze zeznanie podatkowe. Wówczas wystarczyłoby tylko złożyć do urzędu skarbowego druk wielkości pół strony A4, gdzie piszemy tylko i wyłącznie podstawowe dane: imię i nazwisko, PESEL, urząd skarbowy, do którego to składamy. Następnie w odpowiedzi urząd skarbowy wszystko za nas wyliczy, przesyła nam na wskazany adres propozycję tego rozliczenia. Jeżeli nie zrobimy nic, to znaczy, że je zaakceptowaliśmy i mamy z głowy już obowiązek rozliczenia podatkowego. Mamy również możliwość, żeby coś jeszcze w tym rozliczeniu zmodyfikować – wyjaśnia rozmówca Jedynki.
Rośnie popularność systemu e-Deklaracje
Z roku na rok coraz więcej osób rozlicza się z fiskusem elektronicznie za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. To sposób, który pozwala nam uniknąć wielu błędów, które mogą pojawić się w wersji papierowej zeznania podatkowego, dodaje Anna Misiak.
- Okazuje się, że wypełniając zeznanie w formie papierowej, często robimy błędy a to w dacie urodzenia, a to w imieniu i nazwisku, a to w numerze NIP, czy PESEL-u. Często też zdarzają się błędy rachunkowe, jeżeli ktoś w formie papierowej wypełnia zeznanie. Może się zdarzyć i też tak, że pomyliliśmy się również źle zliczając swoje dochody, albo zwiększając kwotę uzyskania przychodu ponad dostępne limity. Dobrze jest sprawdzić wypełniony PIT ze dwa razy – radzi ekspertka.
REKLAMA
Jeśli już po złożeniu zeznania zauważymy, że do formularza wkradła się pomyłka, to mamy prawo je skorygować. Korektę można złożyć zarówno tradycyjnie, jak i online. Zrobimy to, składając jeszcze raz cały formularz PIT.
Justyna Golonko, awi
REKLAMA