PIT wypełni za nas urząd skarbowy. Koniec ze ślęczeniem nad deklaracją
Podatnicy od 15 marca mogą skorzystać z rozliczenia PIT przez urząd skarbowy, będą też mogli wchodzić na stronę portalu podatkowego za pośrednictwem własnego internetowego konta w banku lub SKOK-u.
2017-03-15, 12:20
Posłuchaj
Usługa jest dostępna od środy. Wniosek można złożyć poprzez bankowość elektroniczną lub profil zaufany.
Według MF PIT w ten sposób może złożyć nawet 13 mln Polaków.
- Wchodzimy w nowy etap relacji urzędów skarbowych, całego fiskusa z podatnikiem - powiedział Morawiecki. - To urząd wypełni zeznanie podatkowe osoby indywidualnej, a podatnik tylko je sprawdzi - wyjaśnił.
Podkreślił, że do rozliczenia PIT przez urząd skarbowy wykorzystane będą narzędzia cyfrowe, stosowane m.in. przez administrację publiczną.
Dodał, że resort finansów chce do tego celu wykorzystać także współpracę z bankami, tak jak w rządowym programie Rodzina 500 Plus. - W kontekście uproszczenia rozliczeń podatkowych będziemy poszerzać różnego rodzaju kanały dostępu dla podatników - podkreślił.
Mateusz Morawiecki Wygoda, mniej formalności, uproszczenie i większa przyjazność urzędu - takie cele nam przyświecają przy tej zmianie.
- Wygoda, mniej formalności, uproszczenie i większa przyjazność urzędu - takie cele nam przyświecają przy tej zmianie - zaznaczył wicepremier.
Minister cyfryzacji: to rewolucja
Uczestnicząca w konferencji minister cyfryzacji Anna Streżyńska określiła nowy sposób rozliczenia jako "rewolucję". - Żeby było jeszcze łatwiej składać dokumenty, o których dzisiaj mówimy - PIT-WZ, to zeznanie podatkowe zostanie przygotowane przez urzędnika skarbowego. Można to zrobić nie tylko za pomocą certyfikatu kwalifikowanego (podpisu elektroniczego - przyp. red.) czy kwoty zeznania podatkowego z poprzedniego roku, ale także za pomocą profilu zaufanego - tłumaczyła Streżyńska.
Jak poinformowała, obecnie jest 721 tys. profili zaufanych, z tego ponad 90 tys. zostało założonych w ostatnich tygodniach za pomocą serwisów bankowych. - Ten ponad 12-proc. przyrost był możliwy dzięki temu, że nastąpiło ułatwienie w procesie zakładania profilu zaufanego - zaznaczyła.
- Spodziewamy się, że profil zaufany stanie się najpowszechniejszym sposobem korzystania z e-usług, w tym również innych usług skarbowych - powiedziała. - Chcielibyśmy także, żeby w przyszłym roku wszystkie zeznania podatkowe można było składać za pomocą profilu zaufanego, obok dotychczas dostępnych metod - dodała.
PIT będzie można zaakceptować lub odrzucić
Żeby skorzystać z ułatwienia, trzeba złożyć do urzędu skarbowego wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego PIT-WZ. Formularz zawiera informacje o odliczeniach od podatku lub dochodu. Chodzi na przykład o ulgi na dzieci albo odliczenie wydatków na cele rehabilitacyjne. Można też dołączyć informację na temat przekazania 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Wniosek będzie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje oraz niektórych banków. Fiskus w ciągu pięciu dni prześle na podany przez podatnika adres poczty elektronicznej z linkiem do gotowego zeznania podatkowego. PIT będzie można zaakceptować lub odrzucić do upływu terminu składania zeznań.
REKLAMA
Celem noweli ustawy o PIT, jak argumentowali przedstawiciele rządu w toku prac legislacyjnych, jest uwolnienie od samodzielnego sporządzania zeznań podatkowych tych podatników PIT, którzy uzyskują dochody wyłącznie od płatników lub organów rentowych.
Ograniczenie kosztów związanych z poborem PIT
Nowela ma też ograniczyć koszty związane z poborem podatku dochodowego PIT, poprzez zmniejszenie kosztów związanych z zaopatrzeniem urzędów skarbowych w papierowe wersje druków zeznań i obsługę deklaracji składanych papierowo.
Zmiana dotyczyłaby też podatników uzyskujących dochody od organów rentowych. Emeryci i renciści, którzy nie korzystają z żadnych odliczeń, a chcą przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, będą mogli złożyć oświadczenie, w którym wskażą wybraną przez siebie organizację. Podatnicy, którzy nie będą chcieli skorzystać z nowej możliwości, będą mogli pozostać przy obecnej formie rozliczenia. Zmiana ma mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2016 r.
Podatnicy będą także zabezpieczeni przed ewentualnymi konsekwencjami, które mogłyby powstawać na skutek błędu przy sporządzeniu deklaracji przez organ podatkowy.
Ministerstwo Finansów przewiduje, iż w tym roku z nowej możliwości może skorzystać nawet 25 proc. podatników wypełniających PIT-37, a w kolejnych latach następowałby ok. 10-proc. przyrost. Jednocześnie budżet mógłby zaoszczędzić przez następne sześć lat ok. 20 mln zł.
IAR/PAP, awi
REKLAMA