Wiosenne wydatki Polaków: ruszyliśmy na zakupy, ale z głową
W marcu tego roku sprzedaż detaliczna wzrosła o blisko 8 procent, rok do roku, w cenach stałych, i o ponad 16 procent w stosunku do lutego tego roku. Czy to oznacza, że Polacy nie wychodzą ze sklepów?
2017-05-02, 08:45
Posłuchaj
Polacy chętnie robili zakupy w sklepach, sprzedających produkty trwałego użytku, zauważa ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
- We wszystkich grupach produktowych ta sprzedaż detaliczna wzrosła, poza żywnością. Wszystko wskazuje na to, że polubiliśmy na nowo chodzenie do sklepów, robienie zakupów takich jak odzież, obuwie, meble, sprzęt RTV, sprzęt AGR, kosmetyki – mówi ekonomistka.
Na wiosnę odświeżamy garderobę i mieszkania
Te informacje potwierdza Anna Pakulska z grupy kapitałowej Kruk, korzystając z wyników badania SW Research „Wiosenne wydatki Polaków”.
- Polacy najchętniej na wiosnę będą wydawać pieniądze na zakupy związane główna z odzieżą, obuwiem, czyli tym, co wiąże się z naszym wyglądem, ale też sporo, bo 1/3 respondentów wskazała, że zamierza odświeżyć mieszkanie, wyremontować je. To też jest chęć zmiany otoczenia. Młodzi ludzie z kolei stawiają na aktywność. 1/3 młodych wskazuje, że zakupi sprzęt sportowy, rowery – wylicza rozmówczyni Jedynki.
REKLAMA
Zakupy tym razem nie na kredyt
Co istotne, zakupy, które zrobiliśmy i które planujemy na wiosnę staramy się pokrywać z dochodów bieżących, dodaje Anna Pakulska.
Anna Pakulska Polacy w niewielkim stopniu planują zasilić swoje zakupy kredytami.
- Badania dotyczące wydatków wiosennych potwierdziły trend, który pojawił się w związku z wydatkami świątecznymi, wielkanocnymi. Polacy w niewielkim stopniu planują zasilić swoje zakupy kredytami. Jest to niewielki odsetek, ok. 4 – 5 proc. respondentów wskazało, że zaciągnie na ten cel kredyty. Aż 60 proc. badanych wskazało, że będą to bieżące środki – podaje liczby ekspertka.
Zapożyczamy się ostrożnie
Te obserwacje zgadzają się z notowanymi od lat zachowaniami zakupowymi Polaków, potwierdza Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek Polacy dosyć ostrożnie sięgają po to zewnętrzne finansowanie.
- Polacy jednak dosyć ostrożnie sięgają po to zewnętrzne finansowanie, czyli jak dochody im nie pozwalają, żeby kupić jakieś dobro, które więcej kosztuje, to 10 razy się zastanowią, czy sięgnąć po kredyt, czy pożyczkę – zauważa ekonomistka.
Na zakupach szalejemy zatem, ale z rozsądkiem.
REKLAMA
Elżbieta Mamos, awi
REKLAMA