Polska coraz bardziej bezgotówkowa

Jeszcze nie jak w Danii, ale już bliżej. Płatności bezgotówkowe są coraz popularniejsze w Polsce  zarówno wśród konsumentów, przedsiębiorców, jak i przedstawicieli sektora publicznego.

2018-12-27, 17:27

Polska coraz bardziej bezgotówkowa
87 proc. właścicieli terminali deklaruje, że nie stosuje już limitu wydatków na transakcję. Foto: pixabay

Posłuchaj

Jak Polska staje się coraz bardziej bezgotówkowa - czyli ekspansji terminali i kart płatniczych, również w najmniejszych firmach, o tym w radiowej Jedynce./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Duży udział w tym sukcesie ma  fundacja Polska Bezgotówkowa. W tym roku do Programu Polska Bezgotówkowa zostało zgłoszonych 100 tysięcy terminali obsługujących płatności bezgotówkowe.

− Celem naszego programu jest umożliwianie przyjmowania płatności bezgotówkowych podmiotom, które były albo niezdecydowane, albo uważały, że im się to nie przyda  - mówi Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Polska Bezgotówkowa skierowana szczególnie do mikrofirm

Jak wyjaśnia, dlatego akcja fundacji skierowana była przede wszystkim do mikroprzedsiębiorców i to szczególnie w obszarze usług, gdzie terminale występują szczególnie rzadko.

Jakie korzyści z terminali w najmniejszych firmach

− Dlatego wprowadziliśmy roczne zwolnienie z kosztów obsługi terminali, tak, aby można pokazać korzyści z ich korzystania – polegające np. na przyciąganiu nowych jak i przywiązywaniu starych klientów, co w małych firmach ma szczególne znaczenie – mówi ekspert.

W tym roku dofinansowanie dla 100 tys. nowych terminali

−Tych 100 tysięcy terminali z dofinansowaniem w tym roku trafiło do bardzo różnych sektorów gospodarki - dodaje Zbigniew Wiśniewski.

I wyjaśnia, że akcja objęła kilkaset branż, w 60 procentach – usługowych.

Od 1 września programem Polska Bezgotówkowa objęte też instytucje publiczne

Przypomina, że program objął od 1 września instytucje sektora publicznego – samorządowe, służby zdrowia.

REKLAMA

Można powiedzieć, że programem objęte sa obecnie wszystkie podmioty, przyjmujące płatności od obywateli – mówi gość radiowej Jedynki.  

Terminale 12 miesięcy bez opłat, są tez dodatkowe bonusy

Fundacja Polska Bezgotówkowa przez 12 miesięcy finansuje nie tylko terminale, ale również prowizje od transakcji do pewnej kwoty obrotu.

Do zainstalowania jeszcze 700 tys. terminali płatniczych

Dziś w Polsce jest aktywnych około 1,5 miliona kas fiskalnych. Terminali płatniczych  jest około 800 tysięcy. Zatem 700 tysięcy można by jeszcze zainstalować.

− Prognozy są optymistyczne, bo tylko 10 procent przedsiębiorców twierdzi, że nie akceptuje kart z uwagi na koszty - mówi Kamila Kaliszuk, dyrektor do spraw rozwoju rynku w Mastercard, uczestnika Programu Polska Bezgotówkowa.

87 proc. właścicieli terminali deklaruje, że nie stosuje już limitu wydatków na transakcję


W dodatku, jak dodaje, aż 87 procent użytkowników terminali deklaruje, że nie stosuje już limitów transakcji – dawniej zmowy posiadaczy kart, którzy mogli z nich skorzystać np. od 10 zł wydanych na zakupy pieniędzy.

− W tej chwili można już zapłacić kartą za produkt wart przysłowiową złotówkę – mówi gość radiowej Jedynki.

REKLAMA

Klienci potrzebują komfortu płatności, przedsiębiorcy - kas fiskalnych i terminali do przyjmowania płatności bezgotówkowych. Na rynku pojawiają się urządzenia, które zaspokajają te oczekiwania.

Terminal, kasa i drukarka fiskalna w jednym

− Na przykład, od 1 stycznia polscy przedsiębiorcy będą mogli korzystać przy transakcjach bezgotówkowych z innowacyjnego, pierwszego na rynku urządzenia mobilnego będącego jednocześnie terminalem płatniczym, kasą i drukarką fiskalną - mówi Witold Siekierzyński z e-service, również uczestnika Programu Polska Bezgotówkowa.

Jak tłumaczy, inspirację dla tego innowacyjnego urządzenia, stanowiły wyniki badań, że 4 na dziesięciu badanych osób deklarowało, że rezygnuje z zakupów, kiedy nie może zapłacić kartą.

− Cała aplikacja była tworzona wspólnie z przedsiębiorcami, stąd urządzenie jest nie tylko przyjazne ale i bardzo proste w obsłudze – mówi Witold Siekierzyński.

Niemal 20 procent wszystkich terminali w Polsce zostało zainstalowanych w 2018 roku. Plany na 2019 są jeszcze ambitniejsze.

Terminale Polski Bezgotówkowej już w 7 tys. miejscowości w Polsce

Terminale z Programu Polska Bezgotówkowa działają już w ponad 7 tysiącach miejscowości w Polsce. Do końca roku zrealizują ponad 30 milionów transakcji na kwotę 1 miliarda 600 milionów zł.

Przypomnijmy, że do Programu Polska Bezgotówkowa mogą zgłaszać się mikro, małe i średnie podmioty, które w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowym nie przyjmowały płatności bezgotówkowych.
Aleksandra Michałek – Tycner, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej