X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PIT2018: co się stanie, gdy nie złożyłeś zeznania na czas?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 12:15
30 kwietnia 2019 r. był ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za 2018 r. Ci, którzy nie zdążyli, mogą jednak spać spokojnie dzięki usłudze Twój e-PIT – fiskus zrobił to za nich i jeśli nic nie zrobiliśmy, to zeznanie zostanie zaliczone jako złożone. Natomiast w przypadku błędów mamy czas na złożenie korekty. Jednak podatnik, który nie złożył zeznania w terminie, np. przez przypadek odrzucił zeznanie w usłudze Twój e-PIT, i chce uniknąć kary, musi złożyć czynny żal.
30 kwietnia 2019 r. był ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za 2018 r. Ci, którzy nie zdążyli, mogą jednak spać spokojnie dzięki usłudze Twój e-PIT  fiskus zrobił to za nich i jeśli nic nie zrobiliśmy, to zeznanie zostanie zaliczone jako złożone. Natomiast w przypadku błędów mamy czas na złożenie korekty. Jednak podatnik, który nie złożył zezn
30 kwietnia 2019 r. był ostatnim dniem na złożenie rocznego PIT za 2018 r. Ci, którzy nie zdążyli, mogą jednak spać spokojnie dzięki usłudze Twój e-PIT – fiskus zrobił to za nich i jeśli nic nie zrobiliśmy, to zeznanie zostanie zaliczone jako złożone. Natomiast w przypadku błędów mamy czas na złożenie korekty. Jednak podatnik, który nie złożył zeznFoto: REDPIXEL.PL/shutterstock

Od tego roku podatnicy, którzy rozliczają się na formularzu PIT-37 i/lub PIT-38 nie muszą się martwić, że pomylą się w rozliczeniu lub zapomną je złożyć. Administracja skarbowa przygotowała dla nich deklarację w ramach nowej usługi Twój e-PIT. Na stronie podatki.gov.pl, po zalogowaniu, podatnik mógł sprawdzić lub zmienić swoje rozliczenie, jeśli chciał np. skorzystać z dodatkowych odliczeń i ulg, czy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Zaakceptowanie zeznania oznacza jego złożenie.

Gdy nie skorzystaliśmy z usługi Twój e-PIT – zaznanie zostało uznane za złożone

Jeżeli podatnik nie skorzysta z usługi Twój e-PIT i nie wyśle zeznania, ani nie rozliczy się w żaden inny sposób, wówczas po 30 kwietnia przygotowane dla niego zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone. Znajdzie je w sekcji "Złożone dokumenty".

Po terminie nadal mamy dostęp do usługi Twój e-PIT

Jednocześnie nadal będzie mieć dostęp do usługi, gdzie, po zalogowaniu, będzie mógł np. zobaczyć swój PIT, a w razie potrzeby złożyć korektę.

Podatnicy, którzy rozliczają się na innych formularzach (np. PIT-36, PIT-36L czy PIT-28) będą mogli skorzystać z usługi Twój e-PIT od przyszłego roku. W tym roku mogą wybrać popularne e-Deklaracje lub rozliczyć się papierowo.

Kiedy korekta zeznania

Jeśli podatnik nie zajrzał do przygotowanego rozliczenia, a chciałby w nim coś poprawić lub uzupełnić, może w usłudze Twój e-PIT złożyć korektę deklaracji. Może to zrobić także wtedy, gdy rozliczył się w innej formie (elektronicznie lub papierowo), ale zauważył swój błąd lub niedopatrzenie i chciałby go poprawić. W tej sytuacji ma do wyboru: złożyć korektę w takiej samej formie jak zeznanie albo skorzystać z korekty w usłudze Twój e-PIT.

Korekta w usłudze Twój e-PIT najprostsza

Korekta to najprostszy sposób aby naprawić zauważony w złożonym wcześniej zeznaniu błąd.

W usłudze Twój e-PIT wystarczy po zalogowaniu wybrać opcję „Złóż korektę” i poprawić błędne informacje.

Jeśli korekta jest składana papierowo lub elektronicznie, podatnik wypełnia jeszcze raz druk PIT-37 i zaznacza korektę deklaracji w pozycji “cel złożenia zeznania” oraz wprowadza poprawki. Tak wypełniony formularz składa w urzędzie skarbowym, wysyła pocztą lub przez internet.

Warto postarać się o potwierdzenie złożenia korekty - w usłudze Twój e-PIT lub dla zeznań przesłanych elektronicznie, formą potwierdzenia jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Złożenie korekty spowoduje zmianę treści wcześniej przesłanego formularza i będzie traktowane przez urząd skarbowy jako prawidłowe zeznanie, natomiast wcześniejsze nie będzie brane pod uwagę.

Jeśli korekta zeznania trafiła do urzędu skarbowego do 30 kwietnia i w tym terminie zostaną uregulowane ewentualne należności podatkowe, nie powstanie zaległość podatkowa i nie będzie trzeba płacić odsetek od takiej zaległości.

Niezłożenie zeznania w terminie – trzeba wyrazić „czynny żal”

Podatnik, który nie złożył zeznania w terminie, np. przez przypadek odrzucił zeznanie w usłudze Twój e-PIT, i chce uniknąć kary, musi zawiadomić o tym urząd skarbowy i wyrazić czynny żal.

Ważne aby to zrobił jak najszybciej. Żeby czynny żal był skuteczny, musi zostać złożony zanim naczelnik urzędu skarbowego rozpocznie postępowanie w tej sprawie. W innym przypadku złożenie czynnego żalu nie uchroni od konsekwencji.

Czynny żal to pismo o niedopełnieniu obowiązku podatkowego. Zawiera także wyjaśnienie okoliczności niezłożenia na czas deklaracji PIT.

W przypadku spóźnienia w dostarczeniu deklaracji PIT należy czynny żal złożyć wraz z właściwą formie opodatkowania deklaracją PIT, a także uiścić wszelkie należności wobec urzędu skarbowego.

Spóźniony podatnik, który w wyniku rozliczenia podatkowego może spodziewać się zwrotu podatku, nie powinien obawiać się o jego niewypłacenie. Należy jednak pamiętać, że im później zostanie złożone zeznanie PIT, tym później pieniądze zostaną zwrócone.

Spóźniony PIT – jakie konsekwencje i kary

Jeśli nie dostarczymy zeznania na czas, należy liczyć się z konsekwencjami. Przede wszystkim wobec podatnika, który spóźnił się z rozliczeniem PIT, może zostać wszczęte postępowanie skarbowe dotyczące wykroczenia lub przestępstwa podatkowego. Będzie się ono wiązało z karą pieniężną.

O wykroczeniu skarbowym jest mowa, gdy podatnik jest winny urzędowi skarbowemu kwotę mniejszą niż pięciokrotność najniższej płacy krajowej. Wtedy też fiskus osobiście zajmuje się postępowaniem i ustala karę.

 Mandat za spóźnione złożenie PIT wyniesie od dziesiątej części po dwukrotność aktualnej stawki minimalnego wynagrodzenia.

Należności opiewające na wyższe wartości będą traktowane przez skarbówkę jako przestępstwo podatkowe, a sprawa trafi do sądu. Wtedy wyższa będzie także grzywna. Wyniesie bowiem nawet dwudziestokrotność minimalnej pensji.

Kolejne koszty wynikające ze spóźnionego rozliczenia PIT to odsetki za zwłokę, których wysokość wynosi 8 proc. (4 proc. dla stawki obniżonej) od należnych zaległości.

Błędnie wypełniony spóźniony PIT można korygować. Poprawiony formularz wraz z uzasadnieniem dokonania korekty należy złożyć w ciągu pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym należało opłacić podatek.

Przydatne informacje na temat rozliczenia, w tym aktualne komunikaty, dokumenty, formularze, broszury czy przewodniki znajdują się na stronach www Ministerstwa Finansów, izb administracji skarbowej i urzędów skarbowych. Na stronie podatki.gov.pl znajdują się również najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi związane z usługą Twój e-PIT.

NRG, Ministerstwo Finansów, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak bezpiecznie przekazać 1 proc. podatku przez e-pit?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 17:10
W tym roku duża część podatników może już rozliczać się z fiskusem na platformie e-pity, co znakomicie ułatwia im życie. Z drugiej strony w takim wypadku należy baczniejszą uwagę zwracać na przekazywanie jednego procenta na organizacje pożytku publicznego. Resort finansów ostrzega też przed fałszywymi stronami do składania e-pitów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT 2018: kiedy emeryta lub rencistę rozlicza ZUS lub KRUS?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 18:05
Już niespełna miesiąc pozostał na rozliczenie z urzędem skarbowym. Za emeryta i rencistę robi to ZUS lub KRUS. Tyle, że nie zawsze.
rozwiń zwiń