Zbliża się termin regulowania podatku od nieruchomości. Kto go zapłaci?
16 marca mija termin zapłaty pierwszej raty podatku od nieruchomości dla osób fizycznych. Podatek będą musieli jednak zapłacić tylko ci, którzy otrzymali specjalne pismo. Firmy opłacają podatek bez wezwania, na podstawie obliczeń wynikających z deklaracji.
2020-03-10, 12:47
Osoby fizyczne, także te prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, mają obowiązek złożenia właściwemu urzędowi miasta lub gminy informacji o opodatkowanych nieruchomościach i obiektach budowlanych. Należy to zrobić w terminie 14 dni od powstania, zmiany lub wygaśnięcia obowiązku podatkowego. Urząd ustala stawkę podatku w drodze decyzji. Podatek płatny jest w ratach w terminach: 15 marca, 15 maja, 15 września oraz 15 listopada. Jeśli termin zapłaty przypada na sobotę, niedzielę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień roboczy, dlatego w tym roku pierwszą ratę należy uregulować do 16 marca.
Ważne jest również to, że jeżeli kwota podatku nie przekracza 100 zł, to wpłaca się ją jednorazowo w terminie pierwszej raty.
Firmy płacą raty co miesiąc
Podatek muszą jednak zapłacić tylko te osoby, które otrzymały specjalne pismo.
- Do czasu doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości na 2020 r. podatnicy będący osobami fizycznymi nie są zobowiązani do zapłaty podatku – informuje Ministerstwo Finansów.
REKLAMA
Z kolei osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej mają obowiązek składać do dnia 31 stycznia deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy. Deklaracje składa się do urzędu miasta lub gminy właściwego ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, można także wykorzystać do tego drogę elektroniczną.
Obliczony w deklaracji podatek od nieruchomości wpłaca się bez wezwania na rachunek właściwej gminy w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca, a za styczeń do dnia 31 stycznia. W tym przypadku również, jeżeli kwota podatku nie przekracza 100 złotych, to wpłaca się go jednorazowo do dnia 31 stycznia.
Deklaracja obowiązuje również zwolnionych z podatku
Stawki podatku od nieruchomości określane nie są jednolite w całym kraju, ich wysokość bowiem ustalana jest przez rady gmin. Nie mogą one jednak przekroczyć górnych stawek określonych przez Ministra Finansów. Z informacji opublikowanych przez Nową Trybunę Opolską wynika, że zdecydowana większość polskich gmin (ponad 90 proc.) stosuje niższe niż maksymalne stawki od podatku od nieruchomości.
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie podlegają natomiast użytki rolne lub lasy – chyba że zajęte są na prowadzenie działalności gospodarczej.
REKLAMA
Zobowiązani do uiszczenia opłaty są właściciele, użytkownicy wieczyści, samoistni posiadacze, a w niektórych przypadkach posiadacze zależni nieruchomości lub ich części będących własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Pamiętać również należy, że obowiązkowe deklaracje należy złożyć także w przypadku zwolnienia z podatku.
PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/tvn24bis.pl/nto.pl/DoS, md
REKLAMA