more_horiz
Gospodarka

Bitcoin bije rekordy po kolejnych zapowiedziach włączenia go w realny obieg finansowy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 13:11
Bitcoin skokowo zyskuje na wartości po zapowiedziach coraz większej liczby globalnych instytucji i firm, które chcą włączyć tę wirtualną walutę w rzeczywisty obieg finansowo-gospodarczy.
Coraz więcej instytucji akceptuje płatności bitcoinem.
Coraz więcej instytucji akceptuje płatności bitcoinem.Foto: Pixabay

Wczoraj o takich planach poinformowała kolejna globalna instytucja finansowa – bank inwestycyjny BNY Mellon. Wcześniej zrobił to BlackRock – największa instytucja na świecie zarządzająca aktywami, Mastercard oraz Elon Musk, który zapowiedział sprzedaż swoich elektrycznych samochodów za tę walutę. 

Jeden bitcoin wyceniany już na ponad 48,4 tys. dolarów

Bitcoin podskoczył w czwartek do nowego rekordowego poziomu po tym, jak BNY Mellon powiedział, że utworzył nową jednostkę, aby pomóc klientom w utrzymywaniu, przenoszeniu i wydawaniu aktywów cyfrowych.

Bitcoin osiągnął rekordowy poziom 48 481,45 dolara, co oznacza, że największa wirtualna waluta pod względem kapitalizacji rynkowej zyskała w tym roku około 66 procent i wzrosła o około 1200 procent od połowy marca 2020 r.

bitcoin-3006247_1280 (1).jpg
Kiedy i jak handlować bitcoinami? Astrolog: oczywiście, kiedy Saturn przecina Merkurego

Bitcoin wchodzi coraz mocniej w realne finanse

Bank BNY Mellon poinformował, że oczekuje się, iż nowa jednostka kryptowaluty pojawi się w jego ofercie jeszcze w tym roku.

Zapowiedź  BNY Mellon pojawiła się zaledwie kilka dni po tym, jak Tesla Elona Muska ujawniła, że ​​kupiła kryptowalutę o wartości 1,5 miliarda dolarów i wkrótce zaakceptuje ją jako formę płatności za swoje samochody.

Po długim okresie odrzucania bitcoina przez tradycyjne firmy finansowe w końcu wszedł on do głównego nurtu.

W zeszłym miesiącu BlackRock Inc, największy na świecie zarządzający aktywami, dodał bitcoin jako kwalifikującą się inwestycję do dwóch funduszy, a w środę gigant kart kredytowych Mastercard Inc powiedział, że planuje w tym roku zaoferować wsparcie dla niektórych kryptowalut w swojej sieci.

bitcoin28.jpg
Niemiecka policja skonfiskowała oszustowi bitcoiny warte 50 milionów euro. Ma jednak jeden problem

Eksperci zalecają ostrożność

Niektórzy uczestnicy rynku nadal jednak zalecali ostrożność.

- Inwestorzy muszą pamiętać, że bitcoin nie jest prostym sposobem na wzbogacenie się. W rzeczywistości ta kryptowaluta była i nadal będzie podatna na duże wahania cen - zwłaszcza gdy krótkoterminowi zwycięzcy zechcą wycofać swoje zarobki - powiedział Gavin Smith, dyrektor generalny konsorcjum kryptowalut, Panxora Group.

- Podczas gdy na horyzoncie zbliża się kolejny wzrost cen, inwestorzy powinni zachować ostrożność i starać się wdrożyć stałą strategię zarządzania ryzykiem - dodał.

Reuter, jk